bugün

tanım : duruma ve vaziyete göre tepkimesi değişik olabilecek tehlikeli emir türü.

yer : bursa'da bir öğrenci evi
kahramanlar : bir tutam kötürüm erdener, 130 kiloluk bir balya hakan(duble), bir atmık gökhan, yarım çimdik emre.

final haftası bombok geçen bir sınavın ardından ödül mahiyetinde(!) tozmaya çıkılır. ne skime derman olduğu bugün bile anlaşılamayan emre eşşeği bizi yolda hakan'ın sağ ve sol taşşağı vaziyetinde yürürken görür ve arabayı olmadık bir yere çekerek dörtleri yakar ve höykürerek çağırmaya başlar :

"lan at yarraaa ne bakınıyoz gelsenize trafiğin ırzına geçtik lan...la hüüoopp.."

biz bir panik (halbuki sanane beklesin it) koşmaya başlarız, hakan yuvarlanmaya başlar. siktiminin arabasına iki adım kala (bak hala sinirliyim) benim ayak bilekten kopar!

daha doğrusu hissettiğim acıya denk gelen vaka budur! koptu dedim lan!

erdener : emre senin tıynetini sikeyim ceylan gibi koşturdun bizi piyasaya rezil ol..hıııaaaaaaaaağğğğğhhhhhh.
hakan : (nefes nefese) noldu lan? höyynnk.. şşş nooldu lan?..hööyyynkk.
erdener : ahuuaa ahuuaa ahuuaaa ayaaaamm...ayağımı al yerdeeennn..
hakan : höyynnk ya lan baksanıza höyyynnkk erdenere bi şey oldu lan!
gökhan : (arabadan kafayı uzatarak) ya hadi be oğlum ne oldu be civanım!
emre : lan binsenize oğlum lan yediğim küfürden annem uyanacak lan uykusundan. binsenize laaağğnn!
erdener : ananıaaaaahhh.

binenler aynen iner. benim küfür resitalim bittikten sonra ayağıma bir şey olduğu idrak edilir. emre pezevengi "u" yapar yanımıza gelir. arabaya bineriz doooru hastaneye.

doktor : noldu?
erdener : valla yolda yürüyodum birden..
emre : antilop ya amına koyim. yürürken bile sekiyor mübarek. koşuyodun lan manyak!
erdener : doktor bey ağır bir cisim var mı arkadaşa uygulayabileceğim?
doktor : rontgen çektir de bakalım!
erdener : hemmen.

20 dakika sonra :

doktor : çatlamış ayağın. bak.
erdener : olmaz finallerim var.
emre : doktor bey bir de kafadan rontgen alsak mı bu ibneye iyice sapıttı bu!
doktor : valla finali, yarı finali bilmem alçıya alcaz. 20 gün basmak yok. sonra gel sökeriz alçıyı.
erdener : abi finallerden sonra alsak alçıya. hayır anlamıyosun okula gitmem lazım benim. çok acımıyo zaten valla bak.
doktor : geç şöyle..
erdener : ama doktor bey..
emre : kafatası konusunda ısrarcıyım!

ev :

erdener : emre o arabanın eksozu var ya..
emre : egzost o..
hakan : eksoz cahil ibneler..
gökhan : egipoz.
erdener : küfürden vazgeçtim amına koyim.

2 gün sonra, aynı ekip evin salonunda ders çalışır gibi yapıyoruz. salondaki kalorifer peteklerinden birinin üst kısmında iğne ucu kadar bir delik var ve minik bir fiskiye tadında bize aylardır havuz başı muhabbeti yaptırıyor. o kadar ufak bir mahiyetteki petekten damlayan yerin altına ince belli çay bardağı koyuyoruz, 4-5 günde dolmuyor. misafir olarak evde bulunan şirazesi kaçmış deli dana yine rahat durmuyor :

emre : ne akıtıyo lan böyle bu ayar etti beni!
erdener : (yattığı yerden, ayak alçıda, okuduğunu sandığı kitabı göz hizasından indirerek) seni ben bir gün bir ayar edicem şahkülün kayacak toplayamayacaklar. sessiz ol iki dakka sikerticem bak!
emre : bak uyurken alçını pembeye boyarım! amk kötürümü konuşma ordan.
erdener : bak incitecem seni emre.
emre : hakan lan yapim mi şunu iki dakkada.
hakan : nasıl yapıcan olum uzun iş boşver zararı yok bize.
emre : ya böyle çelik macunları var, ikisini bir yoğurup yapıştırdın mı buraya şak diye oldu bitti.
erdener : yaaa bırak...bıraaaakkk...usta gibi konuşmaz mı bide. olsan olsan göt çatalı olursun ustanın be. git çay koy hadee..
emre : hem kötürüm hem huysuz ibneye bak. hakan yalnız peteğin suyunu kapamak lazım. yapıştıracağımız yerin kuru olması lazım.
hakan : hendılı yok peteğin be oğlum kapatamayız suyu...harbi boşver.
emre : kurbağacık falan yok mu...ya da 18-19 anahtar.
erdener : haaaah tıtrini sikeyim senin 18-19'muş. nasıl salladı belli değil amına koyim.
hakan : yok abisi evde anahtar. harbi çay koysana içek.
emre : (direniyor) nalburdan ödünç alırım macunları alırken. bekleyin lan. sevaptır iki yardımım dokunsun.

emre gider :

erdener : hakan ben yarrağı yedik diyorum peşinen.
hakan : ya napacaksa yapsın beynimi sikti ibne be.
gökhan : ekisoşt.

emre gelir :

erdener : aha geldi mayk gayvır'ın sol taşşa.
emre : eveet şimdi bu anahtar vasıtasiyleeee..
erdener : alt tarafı bir rekoru sıkacaksın amk. hünkar beğendi yapıyo sanki ibneye bak.
emre : madem siz niye yapmadınız lan kaç aydır üşengeç hırtlar?
erdener : bak dikkat et sıkıyorum diye açmaya......

-pause-

filmin koptuğu an burası onun için pause'a bastım. evet. tahmin ettiğiniz gibi sıkıyorum diye açtı bu ibne rekoru. ne oldu sonra? gevşeyen rekor su basıncının etkisiyle köteeeennnnggg diyerek kurşun gibi karşı duvara tosladı. sonra ne oldu? otuz metrekarelik salonumuza saatte 6-7 ton kapasiteyle 50 derecelik sıcak su dolmaya başladı. fışkırarak ama öyle böyle değil. buhardan bir dakika içinde göz gözü görmez oldu.

- pause -

rekor : köteeennnnnggg
emre : ananıııssssskkkkyyymmm.
erdener : babanısssyyyymmm..
hakan : sülaleni skyyymm..
gökhan : ekzost.
erdener : aferim lan köpek!

bundan sonraki konuşmalar kişiler tarafından avazı çıktığı kadar bağırarak yapılmakta :

hakan : laaaaaann kapa lan kapaaaaaaaaaaaa..
emre : çok sıcak amına koyim tutamıyoruuuuuummm.
erdener : ananı skym...bababnı skymmm...emre senin nereni sikeyim bilemiyoruuuummm..
hakan : bulaşık eldiveni...gökhaaaaaannn..
erdener : emre koş kova getir banyodan koooooşşş..
hakan : bulaşık eldiveni de yakıyo amına koyim beaaaa...aaıııhhhh...

-pause-

heyecanlı di mi? gülmeyin bak fena olur. 2 dakika içinde halılar, 5 dakika içinde zigon sehpa yüzmeye başladı. rekoru kapatamıyoruz. iki kişi suyun ağzına kova tutuyor. bir kişi dolan kovayı mutfağa boşaltıyor. ben de koltuğun birinin tepesine tünemişim bir yandan küfür ediyor bir yandan talimatlar yağdırıyorum. ve başlık konusu gelmekte gecikmiyor. bilin bakalım kim tarafından :

- pause -

emre : erdener koş kapıcıya söyle aşağıdan kaloriferi kapatsın.
erdener : ha? ne?
emre : lan koooooşşş..
erdener : (nasıl bir psikoljiyse zerre itiraz yok) hea tamam...tamam..dayanın lan!

tek ayak üstünde sekerek evden çıkılır. paldır küldür merdivenlerden inilir mi düşülür mü artık nasıl belli değil kapıcı dairesine varılır. pompa kapattırılır. bütün bunlar ne kadar sürmüştür bilinmez. aynı hızla sekerek o merdivenler geri çıkılır. evin vaziyetine dikiz atılır. salondaki su koridordan banyo giderine basçek (bu muydu lan bu aygıtın adı) vasıtası ile sürülmektedir. birden ayağın acısı yaşanılan vakaya baskın gelir :

erdener : aaıııhhhhh amınssskkkmmm..
hakan : nooldu lan?
emre : yine mi çatlattın lan ayağı sakar yelloz!
erdener : hakan kucakla beni şu ibnenin menziline sok kurbanın olayım.
emre : hadi yine iyisiniz benim aklıma gelmese pompayı kapattırmak tutmuştunuz siki. artık salonda jet ski met ski ehue ehue!
hakan : yok durun nu sefer ben hallederim.
emre : hakan şaka lan...şaka..lan dur..