bugün

benimde aralarında bulunduğum nesildir. kenneth andersonlu fenerbahçe için az ayağa zıplamadım. taki ömer çavuşoğluğunu bir tv programında gs için atıp tuttuğu ben tutmuyorum bu takımı arkadaş dediği programa kadar. gerisini biliyorsunuz.
genellikle 1975 - 1985 arası doğan nesildir. aralarında benim de bulunduğum bu nesil avrupa maçında atılan her golde hangi takım olursa olsun çocuklar gibi sevinen nesildir. kısaca milli bilincin farkında olan nesildir.
bir fenerli olarak dahil olduğum nesildir. galatasary uefa kupasını aldığında fenerbahçe almış gibi sevinmiştim mk. ne zaman adnan polat ve tayfası geldi holigan gibi sürekli ona buna çatan ve aşağılayan açıklamalar yaptı işte o zaman bu huyum değişt,. aynı şekilde beşiktaş yenildi ben üzüldüm. gözünüzü seveyim canaydın ve seba. siz iyi adamlardınız.
bahsedilen nesil tam olarak budur..

https://p.twimg.com/AtM1EkOCAAEeLSp.jpg:large

insan bir başarı gelince fenerlisi cimbomlusu beşiktaşlısı beraber zıplayası geliyor..
ali şen'in, galatasaray'ın ceza almaması için tüm imkanlarını seferber ettiğini bilen nesildir.
ayrıca en son görüldüğü yer 17 mayıs 2000'de tivoli meydanındadır. galatasaraylısı, fenerbahçelisi, beşiktaşlısı hep bir elden fena dövmüşlerdi küffarı.
benim de dahil olduğum nesildir. en son hatırladığım beşiktaş-dinamo kiev maçının son dakikasında hop oturup hop kalkmıştım.
benim de dahil olduğum nesildir. en son eskişehirspor ve bursaspor'u desteklemiştim. süper ligdeki 17 takımımızdan veya diğer alt liglerden hangi takım bir avrupa kulübüyle oynarsa yine destekleyeceğimdir.
yıl 1998, apo denilen soysuz, italya'ya kaçmış; Türkiye'nin ''teslim edin'' talepleri ret ediliyor, italyanlara tepki çığ gibi. o tarihlerde, Galatasaray & Juventus şampiyonlar ligi maçı var. juve, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Türkiye'ye gelmek istemiyor. siyasiler araya giriyor, uefa'ya ve italyanlara, devlet güvencesi veriliyor ve juventus Türkiye'ye gelmeye ikna ediliyor. anlayacağınız ortalık fena karışık.

maç günü geldi çattı. herkes heyecanlı, maç çoktan Galatasaray & juventus maçından çıkmış, Türkiye ve düşmanları maçına dönmüştü.
ilk yarısı berabere biten maçın 78. dakikasında juventuslu ibne ''amoruso'' topu Galatasaray'ımızın filelerine bırakıyordu.

o dakika, bütün ülke matem yerine dönüşmüştü kimseden ses çıkmıyordu. dakikalar ilerliyor Galatasaray'ımız beklenen golü bir türlü bulamıyordu.

Müslüman Türkler; Kur'an-ı Kerim'den bildiği duaları okuyorlar, Hristiyan Türkler; baba oğul ve kutsal ruh adına istavroz çıkarıyor, bildikleri duaları okuyor, ateist Türkler doğa anaya yakarıyorlardı. '' ne olur!. bir gol atalım.''

skorbord, 90+2. dakikayı gösterirken hagi'nin ceza sahası dışından kullandığı frikik defanstan sekiyor ve suat kaya nın kafa vuruşuyla juventus filelerini havalandırıyordu.

işte tam o anda bütün Türkiye tek yürek tek ses, gollll gollll diye havalara zıplıyordu. bu gol sadece juventus'a atılmamıştı bütün Türkiye düşmanlarına atılmıştı.
maç belki berabere bitmişti, fakat yenilmemiştik. bu bile bizleri sokağa dökmeye yetmişti.

işte böyle; eskiden Avrupa'da bir kulübümüzün maçı varsa o sadece o kulübün taraftarının değil bütün Türkiye'nin takımı olurdu.
şimdilerde maalesef bu böyle değil. Milli duygular unutulmaya yüz tutmuş, holiganizm, gençliği kuşatmış durumda.

işin en garibime giden yanı; ''futbol takımı desteklemekle milliyetçiliğin ne alakası var canım'' gibi gevrek cümleler kuranlar var onlara, kale direklerini sokasım geliyor.

ben mi? Fenerliyim elhamdülillah.

http://s1.directupload.ne...mages/120816/qj89zj85.swf
1980'li seneler ve yakın geleceği...
(bkz: milli dava)
(bkz: galatasaray)
(bkz: eintracht frankfurt)
(bkz: 1992)
(bkz: pkk)
(bkz: almanya)
spor sadece spordur yeteneği ülkeye göre mi ayırıcam ulan diyen nesil gelene kadar yaşayacak olan nesildir.
istanbul ile alakası olmayıp istanbul takımı tutan nesildir.

evet, galatasaray'ın uefa kupası şampiyonluğunda hepimiz sevindik, daha öncesinde de yarı final oynamasına da, ama hepsi bu kadar.
mahmut uslu denen veled-i fah....'in takımlar arası savaşları fitillemeden önceki zamanlardır.