bugün

Tipik kemalist kişilik bozukluğuna örnektir.
hdp ile yan yana miting yapan bir partiye oy veren kitlenin malum düşüncesidir.
yapılan şeyleri görmezden gelmeyi, aksini iddia etmeyi hatta çoğu zaman hakaret etmeyi eleştiri olarak tanımlayan yavşakların düştüğü durumdur.
sen atatürk düşmanı değil insanlığın düşmanısın sayın dürzü.
Eleştirmek derken ağır eleştirmiyorsanız eğer bu hoş görülebilir.
Ama onun dışında bende atama saygısızlık yapılmasını istemem.
eleştriye bağlı bir durumdur.
atatürk'ün eleştirilmemesi söz konusu olamaz.
çünkü atatürk bir insandır.

asıl gıcık olunan şu; atatürk'ü eleştirmeye çalışıp, atatürk'e hakaret edecek konuma gelmek.
hükümeti eleştirince hapse giremekle aynı durumdur.
Erdoğan ı eleştrince fetöcü deyip içeri atıyolar onu ne yapacağız.
bir insanı nasıl işlersen alacağın da odur. Eğer ki sen atatürkü cocuklara öğretirken atatürkün yaptigi hatalardan bahsedemiyorsan atatürk'ün elestirilmesine karsi cikan gerici nesillerle karsilasman normaldir. (Kynodontas filmini bu konuda tavsiye ederim ).Bu insanlarin cogu da ataturke ait olan degerlerin yavas yavas unutturulacagini dusunduklerinden bunu yapiyorlar. Yani ataturku elestirmek kabul edilebilir bir sey olsa da ileride ataturku elestirmekten de öteye gecilebilecegini dusunuyorlar. O yuzden ataturku kutsallastirma cabalarina giriyorlar. Aklin yolu bir olsa da su an ulkenin bulundugu durum icerisinde onlarin sergiledigi tutumu da anlayabiliyorum.
faşistler insanları Atatürk'ten soğuttular...

"Atatürk Tanrı'dır, üşümez, acıkmaz, yorulmaz ve de eleştirilemez" yaklaşımı genç kuşakları Atatürk'ten uzaklaştırdı. Bıktırdı.

Atatürk de insandır, onun da bizim gibi eline diken batar! Atatürk de acıkır, yorulur, rakı içer, sever, sevilir, kavga eder, evlenir, boşanır.

Ve de eleştirilebilir...

"Eleştirilememesi" yüzünden Kemalistler bugün yerlere düştüler, Atatürkçüler de dertlerini anlatamıyorlar. (ikisi farklı şeylerdir.)

Hakaret etmeden, saygısızlık etmeden, iftira etmeden, Atatürk eleştirilecektir.

Benim en çok eleştirdiğim, örneğin, "Güneş-Dil Teorisi" denilen saçmalığa destek olmuş olmasıdır. Fakat Atatürk, bu yanlışı görüp hemen yanlıştan dönmeyi de bilecek kadar büyük bir önderdi. Yazıyı emir ve komutayla değiştirebildiği gibi dili de değiştirebileceğini sandı, bunun mümkün olmadığını görünce hemen vazgeçti. "Alaturka müziği" yasakladı, hemen vazgeçti.

Bir bilim adamı değildi ki, devlet adamıydı...

Serbest Fırka'nın inönü ve "hempaları" tarafından yokedilmesine, muhalefetin çanına ot tıkılmasına göz yummuş olması da diğer bir eleştirilecek yanıdır belki... Temel ilkelerde anlaşmak, yani "cumhuriyetçi" olmak şartıyla diğer partilerden, çok partili sistemden vazgeçmemeli, kendisi parti başkanı olmak yerine "partilerüstü" kalmalıydı. "Devlet kapitalizmini" savunan bürokratlarla liberaller arasında "hakem" olmalıydı.

Atatürk'ü eleştirmek, bazı kağşamış beyinli ahmakların ileri sürdükleri gibi "Atatürk düşmanlığı" değildir. Tam tersine...

Atatürk, tanındıkça, öğrenildikçe, doğruları ve yanlışlarıyla daha da büyüyecektir.

Bunu hep savundum ve hep savunacağım.

"Sözde Atatürkçülük adına yapılan saçmalıklara ve rezilliklere" de karşı çıkacağım.

Düşmanlarım anladılar mı? Hayır, anlamadılar. Ne söylersen söyle, onlar o taş kafalarıyla gene bildiklerini okuyacaklardır.

Benim de umurumda sanki... Atatürk ilkelerine çok bağlılarmış gibi bir de eleştirilemez diyorlar, yok ya? sen önce "beni türk doktorlarına emanet edin" diyen Atatürk için neden fransa dan 3 kere doktor (Prof. Noel Fissenger) çağırıldığını anlat...
sen kimsin, ne donanımın var ki atatürk'ü eleştireceksin?

tebdil-i kıyafet, çöllere düşüp gönüllü olarak trablus'a gidip oradaki işgale karşı direniş mi başlattın?

yoksa conkbayırında binlerce anzak'ı bir avuç mehmetçikle birlikte karşılarken vuruldun da göğsündeki saati şarapnel mi parçaladı?

hmm, belki de samsun'a ayak basıp milli mücadeleyi başlattın, sonra amasya, erzurum ve sivas'ta milli mücadele ruhunu millete aşıladın.

düşman sakarya'nın doğusuna geçtiğinde ve cephe yarıldığında, herkes korkup geri çekilelim derken, hatta meclisin kızılırmak'ın doğusuna taşınması gündeme gelmişken mangal dağından kaybedilen türbe tepe'ye bakıp "hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır, o satıh da bütün vatandır" diyerek harp tarihinde görülmemiş bir uygulamaya imza atıp türk ulusunun 250 yıllık geri çekilmesini sen mi durdurdun?

26 ağustos 1922 sabahı kocatepe'den afyon'a bakarak; "ordular ilk hedefiniz akdenizdir, ileri" komutunu sen mi verdin?

dumlupınar'da, uşak'ta, salihli'de düşmanı kovalayıp 8 eylül akşamı belkahve'den izmir'e doğru bakıp yanında çarığı yırtılmış mehmetçik ile kahve mi içtin?

bunları yaptıysan, böyle bir hayat yaşadıysan evet sen atatürk'ü eleştirebilirsin.

ama nesini eleştireceksin?

hakikaten bir insan atatürk'ün nesini eleştirir?

cumhuriyet ilan edip, halka kendi kaderini belirleme hakkını vermesini mi eleştireceksin?

yoksa 15 senede açılan yüzlerce fabrikayı, üretilen yerli uçakları, milli ekonomi modelini, paramızın abd doları karşısında değer kazanmasını mı eleştireceksin?

din istismarcısı şaklabanların gerçek yüzünü gösterip, halkın özgürce ve doğru bir şekilde ibadet etmelerini sağlamasını mı eleştireceksin?

yoksa ayasofya'dan tüm dünyaya naklen mevlüt yayını yaptırması mı senin canını sıkan?

kadınlara seçme ve seçilme hakkını avrupa'dan önce vermesini mi eleştireceksin?

23 nisan'ı çocuklara, 19 mayıs'ı gençlere bayram olarak hediye etmesini mi eleştireceksin?

nesini eleştireceksin ulan?

ne sen onu eleştirebilirsin, ne de ben senin onu eleştirmene müsade ederim.
hepiniz onu öğreneceksiniz, öğrenecek ve şayet adamsanız, insansanız ona saygı duyacaksınız...

not: "yaşa mustafa kemal paşa yaşa" diyerek ve şu fotoğrafı ekleyerek bitiriyorum.
görsel
küllü kemalist ve atatürkçünün fobik olduğu bir mevzuya değinmekten dolayı başa gelen şeydir.

Ben subay olsam ben de icab edince trablusgarba tebdil-i kıyafet giderdim, yaptığı pek çok şeyi yapar, bir de üstüne filistin hezimetinin, ortadoğuda bugün akan kanın müsebbibi olmazdım...
Uydurulmuş bir şeydir. Bu güne kadar tek bir insan evladı atatürk'ü eleştirdiği için düşman ilan edilmedi. Mesela celal şengör diktatör dedi, bunun üzerine kitap yazdı hatta, kimse bişey dedi mi? Demedi, çünkü artniyet yok. Bu, atatürk'ün eleştirilemediğini iddia eden sefil yaratıkların dertleri eleştiri adı altında atatürk'e, cumhuriyete ve türk ırkına olan nefretlerini kusmak. Ancak iyi yada kötü, fikirlerinin arkasında durmaya da cesaretleri olmayan, ruhu pislikle harmanlanmış bu adi yaratıklar 'eleştiri' 'düşünce özgürlüğü' ot özgürlüğü, bok özgürlüğü gibi kavramları kendilerine kalkan yapmaya ihtiyaç duyarlar.
hıyarlığın daniskasıdır. hakaret eleştiri değildir.
Koruma kânunu varken sevmek zorundaydı insanlar. Sevilmesi için her yere heykellerini dikip bütün paralara onu suretini koyup, bütün devlet dairelerine onun resminin asılmasını zorunlu kıldılar. Özel sektörde dahil buna.. anaokuluna heykelini koymamanın da bir cezası var. Benim dinimde heykelin haram olması ise hiç önemli değil! Burada özgürlükte yok. Sen o heykeli oraya koyacaksın...
Bu çalışmalar sadece Türkiye'de değil Suriye gibi toplumlarda da yapıldı. Orada Esad rejimini ve sistemini öyle putlaştırdılar ki sokağa çıktığınızda her gün yüzlerce kez baba oğul yüzlerini görürdünüz. islamda put haram olduğu için resimle idâre ettiler fakat on yıllar boyu yaptıkları eziyete rağmen bu baskı sebebi ile sevenleri de çok oldu.
ilkokul yıllarında hatırlıyorum Mustafa Kemal'i sevmiyorum tarzında bir cümle çıkmış ağzımdan bi öğrencide öğretmene şikâyet etmiş, öğretmende demokratik, laik ve sevecen yollarla bana haddimi bildirmeye çalışmıştı.
2000 li yıllara kadar kemalizm adı altında millet sömürüldü, 2000 den sonra demokrasi moda oldu. Şimdi dileyen dilediğini söylüyor ne kadar kanun vesaire olsada..
Hele ki şu Mustafa Kemal olmasaydı diye başlayanlar var, birde o zaman bilmem nereye git diyenler.. Artık bunları yemiyor insanlar bu adamı seven tarihçilerde dahil aklı başında bir kimsede görmedim bu tarz söylemleri olan. Aşın bunları artık. Diyorsanız ki gidilmesi gerekiyor sizin gitmeniz gerek iktidara bakacak olursak ne kadar muktedir olmasalarda.
Tamam böyle bir adam var, aynı zamanda ilah derecesine varıncaya kadar sevenler, itaat edenler de mevcut. Ahlâki çerçevede olduktan sonra ben Kuranın eleştirisini dahi sineme çekerim. Gayri ahlaki ise söylemler Mustafa kemal olmuş, Ali Veli olmuş ne farkeder.
Özellikle sözlük camiasında bu var maalesef. Adam! bulmuş kendine özgür! ortam.. Birinin anasına birinin bacısına giydirip duruyor. Mustafa Kemal'e de giydirenler çok. Yapmayın böyle.. Hele bu gün belki on tane mustafa kemal başlığı gördüm. Bu başlıklarda insanlara bir şeyi dâvet etmekten ziyade nefret ettirmeye yarayan söylemlerdi genelde.. Nerede şu eski komunistler.. Onlarla konuşmak sarıyordu : )
minnet duyulacağı yerde eleştirilmesi yersizdir.
Eleştiri yaptığı iyi şeylereyse saçmalamıştır , yaptığı kötü şeylereyse, onlar aklıma gelmedi.
Bu ülkede 2 tip insan vardır. 1 din bağnazlığı yapanlar. 2 kemalistler. Her ikisine de bir şey anlatamazsın. inandıkları şeye körü körüne bağlılardır çünkü. Bu yüzden hiç bir olaya objektif bir biçimde bakamaz, değerlendiremezler.
Adamakıllı eleştirin lafımız yok ama gelip de Atatürkü eleştirip rte yi övüp yerine koymaya kalkmayın veya Türküm diye gezmeyin kendinize doğan diyin başınızdaki de er-dogan olsun adamı dellendirmeyin Türklüğü yanlış tanıtmayın.
birincisi atatürk’ün kişiliğini eleştirmek kimseye düşmez, ikincisi ülke için yaptığı ne yanlış?
mesele eleştirmek değil. ki eleştirmek de normal, çünkü hepimiz insanız.

mesele saygı. sen adama dinsiz sünnetsiz de, sırf alkol almış diye laf at, annesi hakkında iftiralar at, özel hayatı konusunda konuş; sonra da bana niye saygı yok. hadi sie!
Aklını da yunanlılarla beraber suya düşürmüş olan atatürkçülerin işidir. Adam hala düzgün eleştirince bişey demeyiz diyor sevmiyorum denildiğinde anamıza bacımıza sövülüyor bilmem kaç kişi tarafından. Bi karar verin yahu.
eleştirinin ne demek olduğunu bilmeden eleştiri yapmaktır.

insan önce okumalı, anlamalı sonra yorum yapmalı yoksa işimiz yaş.
aynen öyledir. sen kimsin de atatürk'ü eleştiriyorsun? bu ülkeye atatürk kadar faydası olmamış kimse atatürk'ü eleştiremez açık ve net.
Şunu anlatamıyoruz şu an farkettim. Atatürk’e dinsiz demek bi hakaret değil kendi tercihi tamamen dine girmede zorlama yoktur bu yüzden kimseyi ilgilendirmez bu durum. Ama hala bunu bi hakaret kabul edenler var. Adam kendi kabul ediyor dinsiz olduğunu konuşmalar var hala neyi savunuyorsunuz anlamıyorum. Dinsiz olması yaptığı güzellikleri boşa çıkarıyor mu diyoruz? Cephe almaya ne meraklısınız ya.
Yüz kişi ile ankaradan izmire gitmeye kalkın. Sivri hisar da 40 ı eski şehir üzerinden 60 ı Afyon üzerinden gitmeye kalkar. Afyonda 10 u konyadan dolanalım der 50 si uşağa yollanır. Salihli de 10 tanesi denizliye sapar 40 ı devam eder. Kemalpaşa da 10 tanesi bir manisaya bakayım ordan geçeyim den 30 tanesi Bornova da 15 -15 Karşıyaka ve alsancak istikametine dağılır. 15 ten 10 u kordonda bira içmeye durur 5 tanesi konağa yollanır. Vali konağına bayrağı bu 5 kişi ile çekemezsiniz. O nedenle başınızda bir diktatör yetkisinde adam olmalı. Savaş hali bu.

Atatürke diktatör, dinsiz, katil, eşcinsel, oç, p.ç, daha bir sürü hakareti ettiler ama hırsız diyemediler. isviçre bankalarında şu ana kadar tespit edilen bir parası yok. Dünya kadar malı mülkü edinmiş hepsini bıraktı gitti. işte o malın mülkün üzerine melihin katakullisi ile saray bile yapıldı. Milletin malı araba bile satıldı.

Halbusi evlen padişahın kızı ile ol enverle bacanak, boğaza karşı ye iç. Bak dalgana. Sanırım şimdiye kadar bir salak dememişlerdi Atatürke bu yazdıklarıma bakınca onu da ben mi demiş oluyorum. Özür dilerim.