bugün

yıllardır ata'mızın hangi takımı tuttuğuna dair şayialara dolaşıp durur ortada. herkes kendi takımını tuttuğunu iddia eder atatürk'Ün. cimbomlusu "gazi galatasaraylıydı" der, fenerbahçelisi "olur mu canım fbliydi kesin" der, beşiktaşlısı ise "beşiktaşlıydı, feda formasını üzerinden çıkarmazıdı" diye çıkışır.. fakat gerçeğin çok farklı olduğu anlaşıldı. atamızın biz türklerin tutmasının çok sakıncalı olduğu bir futbol kulübünün meftunu olduğu ortaya çıktı.

bunu öğrendiğimde ben de büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. fakat maalesef doğru. atatürk bir barcelona taraftarıydı. böylesine bölücü bir takımı nasıl tutabilmiş insan hayret ediyor doğrusu. "hiç olmazsa sakaryasporu tutaydı" diyesi geliyor insanın içinden. atamızın son günlerine kadar yakınında olan edip ülkü şenongun *(ankara hatıratı, 1941, ilke ve inkılap yayınevi) şöyle naklediyor bu olayı: "paşanın ayaktopuna alakası sofya sefirliği sırasında peyda olmuş. osmanlı takımlarının vasat performansları, avrupada başımızı öne eğdirmesi gazi paşa'yı barcelona şehrinin katalan ayaktopçularını desteklemeye sevk etmiş. zat-ı alileri bu mevzuunun duyulmasından ise son derece rahatsızdı. bir keresinde ülkü'yü(adatepe) salıncakta sallarken bana aynen şöyle dedi: 'her ne kadar ispanyol milletinin ittihadına mani teşkil etseler de, endülüs yarımadasının kuzeybatı ucunda bir çıban başı gibi ispanyolluğu reddetseler de dehşetli güzel paslaşıyor kafirler! edip, sakın bunları hatıratına kaydetme gafletine düşme! sual eden olursa, sakaryaspor'u tutardı dersin.'

*adı geçen kitabın baskısı yok. tükiye'de 2 tane kalmış. biri bende diğeri de murat bardakçı'da olması lazım.
spor tarihi çarpıtmasında son noktadır. he kupayı da atatürk verdi barcelona ya.
yanlıştır. doğrusu için;

Atatürk'ün 3 Mayıs 1918 günü Fenerbahçe Spor Kulübünü ziyaret ederek Kulüp Şeref Defterine Fenerbahçe Spor Kulübümüzü öven sözlerini yazdığı sayfa;

"Fenerbahçe Kulübünün her tarafa mazhar-i takdir olmus bulunan asari mesaisini isitmis ve bu Kulübü ziyaret ve erbab-i himmeti tebrik etmeyi vazife edinmistim. Bu vazifenin ifasi ancak bugün müyesser olabilmistir. Takdirat ve tebrikatimi buraya kayd ile mübahiyim."

5.5.1334 (3.5.1918)
ORDU KUMANDANI
Mustafa Kemal

Atatürk ve Fenerbahçe;

Büyük kurtarıcı 3 Mayıs 1918 günü Kulübümüzü ziyaret etti ve hatıra defterine Kulübü ve üyelerini öven satırlar yazdı.

Atatürk, 10 Ağustos 1928 günü, 3-3 berabere biten Gazi kupası maçından sonra üçü Galatasaraylı ve ikisi Fenerbahçeli olan bes kişinin önünde aynen şunları söyledi:

" - Burada üçe üçüz...Çünkü ben de Fenerbahçeliyim! "
atatürk fenerbahçe taraftarıydı her türlü ispat edilir. biraz tarih araştıran herkes gerçeği görecektir.

ha dersiniz ki, "yahu koskoca atatürk, fenerbahçeyi holigan seviyesinde tutar mı?" hayır, tutmaz çünkü türklerin atası tüm takımlara saygı ve sevgi besler, fakat sadece fenerbahçeyi tutardı. fenerbahçenin ankaradaki bazı maçlarını izlediği malumdur.