bugün

bir görüş belirten insandır.

(bkz: dokuzuncu başlığını 9 km öteden tanımak)
dinini ,inancini,rengini ve şahsi tercihlerini kimse kimsenin sorgulamamalıdır. hadi varsayalim atatürk ateisti. banane ve sanane. ne ilgilendirir bizleri insanların hür iradeleri ya da tercihleri. yaptiği ya da yapamadığı icraatları konuşacaksak buyur gel sabaha kadar tartışalım diyeceğim insan.. keske basimizdakilerde ; her gece rakı, kavun , beyaz peynir yapsada adam gibi yönetseler şu ülkeyi.
Atatürk'ün dini inancı beni ilgilendirmez ama bu kişilerin mantıksızlığı arşa çıkmış durumda. Hadi diyelim ateist. Lenin de ateistti, din vicdan hürriyetine saygı duydu mu? hayır.
Madem Atatürk ateist neden insanları doğru yoldan döndürmedi? Hem adam osmanlıda tercümesi yapılmayan meali olmayan mukaddes kitap kur'an - i kerim' in mealini Elmalılı hamdi yazır' a yaptırdı. Hadi onu da geçtim (bu belki biraz aşırıya kaçmak oldu) ezanı anlayalım diye türkçeye çevirdi. Birçok kişiye sorsan ezanın ne manaya geldiğini bilmez. Bir de ingiliz uşağı sözde hocaları astı diye onu islam düşmanı ilan eden kişiler de var.
iskilipli Atıf: kendisi Abdülhamid döneminde de bayağı ihtar yemiş biri ve bazı şarlatanlar onu şapka takmadığı için idam edildiğini söylüyor. Bir defa kimse şapka takmadığı için idam edilmedi. Zaten zorla kimseye de taktırılmadı memurlar takıyordu sadece. Onun suçu milli mücadeleye muhalif olmaktı ve kuvayimilliye askerlerine küfretmekti.
Şeyh said: kendisi pkk' nın da fitilini ateşlemiştir. Türk ile kürdü birbirine düşürüp kendi saltanatını kuracaktı.
Ve diğerleri: onlar da misyoner okulları kurup cumhuriyet ilanını baltalamak için çalışıyordu.
Hem Atatürk'ün din ile ilgili şu sözünü söylemek istiyorum: din milliyetin bir parçasıdır. Ancak taassubun milletleri ümmet haline dönüştüreceği de unutulmamalıdır!
(bkz: ibne)
atatürkün panteist olduğunu düşünüyorum.

atatürkün din hakkındaki düşüncesi:

"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. isteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

kaynak: https://tr.wikipedia.org/...BCn_din%C3%AE_inanc%C4%B1