bugün

atatürkün ateist olduğuna veya gayrimüslim olduğuna dair bir belge varmıdır diye şüphe uyandırmıştır. bahsedilen kişi dinsiz veya gayrimüslim değildir dikkat çekmek isterim.
aksini kim nasıl ispatlayabiliyor merak ediyorum.

atatürk dindardı ama "dinci" değildi.

doğru başlık "atatürk dinci olsaydı" olmalıydı.

ama şöyle bir durum var: atatürk dindar olmasaydı, "dinci" ve "dindar" arasındaki farkı bu kadar net bilemeyecektik.
hiçbir şey olmazdı. beni ilgilendiren şey bu insanın ülkem için yaptıkları. gerisi fasa fiso. içkisi, dini, kadına veya erkeğe * düşkünlüğü vs vs...

bu adam ne yapmış arkadaş? ülkemin bağımsızlığına hizmet etmiş mi?

çağdaşlaşma adına devrimler yapmış mı?

ülkeyi ileri taşımış mı?

bitti. yok ötesi. ben çok severim, sayarım da. şahsi kanaatime göre herkes sevmese bile saymak zorundadır. ha saymazsan suç mu? değil. ama bu benim ahlaki ve vicdani düşüncelerime aykırı olur.
- abi düşündüm de, atatürk dindar olsaydı...
- ee sana giren çıkan ne olacaktı koçum bak merak ettim şimdi?!
atatürk dindar olsaydı atatürk dindar olurdu.
'zaten öyleydi. ulu önder mustafa kemal atatürk paşa hazretleri dindardı ama dinci değildi bi kere tamam mı.'

laikçi elit izmirli genç kız
daha iyi olurdu herhalde. en azından bugünkü toplumsal çatışmaların büyük bölümü olmazdı. çünkü atatürk'e olan itirazlar, genellikle onun ülkeyi işgalden kurtarmaktaki rolüne veya saltanatı kaldırmasına gelmiyor; ulusalcı bir laiklik anlayışını benimseyerek, toplumun çeşitli kesimlerini mağdur ettiğine inanılan inkılaplarına geliyor...

dindar olsaydı, herhalde şeyh said isyanı çıkmazdı ve bugünkü pek çok problem olmazdı.
atatürk dindar olsaydı, hakaret etmekte ve küfür etmekte hiç beis görmeyen sözlük yazarları, atatürkü sevmeyecekleri için bu tür başlık altına yazılan yazıların yazarlarına küfür etmezlerdi. böyle bir başlık da açılmazdı zaten.
Kimseyi ilgilendirmeyecek olandır. isten dört dörtlük bir müslüman olur ister en koyu bir ateist. Sadece kendisini ilgilendirir ve Allah katındaki sınavında sadece kendisinden mesuldür.