bugün

(bkz: atam izindeyiz)
bir eğlence sırasında halkın gözü önünde rakı şişesini çıkarıp ' bakın ben bunu açıkça içiyorum, öyle gizli köşelerde içip de sonra müslüman kesilen şerefsizlerden değilim.' demiştir. rakı doğrudan osmanlı kültürüne ait bir içkidir ve o zamanki insanların çoğu da içmektedir. atatürk bazılarının deyimiyle ahlaksızlığı artırmamış bilakis sadece riyayı azaltmıştır. bir de atatürk de rakı içiyor diyenlere sözüm evet sabaha kadar dans eder bir şişe rakıyı da içerdi ama sabah ilk kalkan ve işinin başına geçen yine o olurdu. işini aksatmazdı. tabi rakı içmesi ve bu kadar çok içmesi doğru muydu? tabi ki değil. hasta yatağında yatarken ciğerlerinden yarım litre su alındı. son zamanları acılar içinde geçti. silah arkadaşları 80 yaşından önce ölmezken o 57 yaşında milletini öksüz bırakıp gitti. bu ülkenin başında şöyle 20 sene daha dursaydı kötü mü olurdu yani? keşke o kadar abartmasaydı da daha çok dursaydı başımızda. olması gereken buymuş demekki. gerçi kendisi rakı severmiş ama allah öbür tarafta cennetinde karşılıklı şarap içmeyi nasip etsin diyelim.
içermiş ... hemde iyi içermiş ...
sırf bu yönü nedeniyle Neyzen Teyfik'le sık sık görüşürlermiş.
Neyzen Teyfik daha iyi içermiş.
evet atatürk içki içiyordu. hatta sirozdan öldü. bu gerçeği saklamaya gayret eden ataturkseverleri anlayamıyorum. bir insanın içki içmesini küfreder gibi söyleyen atatürkçü düşmanlarını anlayamadığım gibi. eşekle eşek olunmaz. birinin sinirlerini bozmak için bir ölünün ardından konuşmak da karaktersizliktir. düşüncelerini, yaptıklarını eleştirebilirsiniz. ama hayat tarzı kimseyi ilgilendirmez.

atatürk'te sen ben gibi etten tırnaktan insandı. içki içmek kendi tercihidir. hiç kimsenin, bir başkasının yaşamını sorgulamaya hakkı yoktur. içki içmek suç mudur, cezası nedir?

içiyorsa kendine içiyor sanane lan?

tanım: içki içen adamın kendine atatürk'ü kalkan yapması... böyle bir bahaneye ihtiyacı var mıdır? yoktur, ama ezik işte ... "içiyorsam kendi paramla içiyorum sana ne zararı var lan" demesi yeterlidir.
(bkz: imam osurursa cemaat sicarmis)
saklanmasına gerek olmayan durumdur. içiyordu, eee? atatürkçülerin bunu saklamaya çalışması büyük bir yanlıştır. bu durumda su gibi içki içen yobaz kesim "atatürk de rakı içiyordu! onu niye saklıyosunuz lan? pis, yalancı kemalistler" gibi saçmalıyorlar. en kaliteli rakılar ata'mın olsun.

(bkz: helal olsun)
yeterli cevap bu şiir sanırım..

ne ararsin tanri ile aramda!...
sen kimsin ki orucumu sorarsin?
hakikaten gözün yoksa haramda
basi açiga niye türban sorarsin?

raki, sarap içiyorsam sana ne.
yoksa sana bir zararim, içerim.
ikimiz de gelsek kildan köprüye,
ben dürüstsem sarhosken de geçerim

esir iken mümkün müdür ibadet?
yatip kalkip atatürk'e dua et.
senin gibi dürzülerin yüzünden,
dininden de soguyacak bu millet

isgaldeki hali sakin unutma.
atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
sen anandan yine çikardin amma
baban kimdi bilemezdin serefsiz.

edit: cehaletimi mazur görün, neyzen tevfik diye biliyordum.
editVol2: eksileyenler : kuyruğunuza mı bastım? pardon. (bkz: canın mı yandı ablası)
bıktım lan edit vol 3: evet bu şiir klişe olabilir ama, sizin gibi yobazlara en iyi cevaptır. vesselam.!
yarasın atama.

ama şu be hey dürzü şiirini her skimde ortaya koymayın amona koyyim. şiir neyzen tevfik'in değil bu bir, ikincisi her yarağım var diyene tuz alıp koşmayın.
o memleket başka türlü kurtulmazdı.
afiyet olmuş.
o kadar kusur herkeste olur ve de kimseyi ilgilendirmez. ayrıca, rte namaz kılıyor da ne oluyor?
yobazların atatürk'ü kötükemek için 1 numaralı dayanak noktasıdır.
herkesin içtiği kendine. O adamın yükünü bir başkası taşısaydı, ne hallere bürünürdü kim bilir. Allah günahlarını affetsin, mekanını cennet eylesin. demek gerekir. Fazla söze hacet yok.
kendisini atatürk ile kıyaslamaya çalışan kişi söylemi.
(bkz: güldüm)
çok ayıp. böyle şeyler söylenmez. bu gibi alçakça iftiralar, böyle bir öndere atılmaz. sonra toplumdan dışlanırız.

hem bi kere, içmek medeniyettir, çağdaşlıktır, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktır taam mı? o zamana kadar içmeyen, nikahsız kadınlar ile beraber olmayan osmanlı padişahları da kötüdür, bunu da kafana sok.

örnek alacaksan atatürk'ü örnek al.
iç, sonra sarhoş ol ve kalkıp bir daha iç.
sirozdan öl.
ama ne olursun o'nu örnek al.

bak bunları daha ilkokuldan beri öğretmeye çalışıyorlar anlamıyor musun? o yüzden içmek iyidir, sen boşver başkalarını.

birşey derlerse de be hey dürzü ile cevap ver.
doğru içmiş. fakat şu noktaya da dikkat etmek lazım; ata'nın iyi kafayla* kurduğu ülkeyi bazıları ayık kafayla yönetemiyor.
Yeşilaycı bir profesör bir konferans veriyor. Dinleyicilere bir ara soruyor.

Bir eşşeğin önüne iki kova koysanız. Biri su dolu, biri rakı. Hangisini içer?
Cevabı kendi veriyor :Tabii suyu.
Gene bitmiyor soruyor : Neden ?
Arkadan biri yüksek sesle cevaplıyor:Eşşekliğinden.
Atatürk bu cevaba bayılıyor. Gülüyor.
Bir akşam Orman Çiftliğinde yanında erkanı açık havada oturup rakılarını yudumluyorlar. Biraz ileride 15-16 yaşlarında bir çocuk...
Atatürk el edip, çağırıyor.
Soruyor:Söyle çocuk. Bir eşşeğin önüne iki kova koysan. Biri rakı dolu,biri su. Hangisini içer ?
Anadolu tosunu yutkunuyor. Bakıyor. Gazi Paşa Hazretlerinin ve yanındakimuhterem zevatın önünde rakı kadehleri. Devletin en büyükleri. Esas vaziyetine geçiyor.
Rakıyı komutanım!

''Atatürk kahkahayı basıyor. Herkes şaşkın.
Ata onlara dönüyor. Aman beyler neden diye sormayın.''

(bkz: alıntı)
ee sonra? şarap da içiyor muydu? sigara? belki dahasını da yapmıştır? kime ne yani? ki-me ne?? hayvanlaşmadan, çevreye zarar vermeden isteyen istediğini içer, asla da ayıplamam. alkol almayan ve bununla övünenleri de görüyoruz. bu saçmalıklar bitsin artık, daha ciddi sorunları var bu ülkenin.
(bkz: yavuz sultan selim de küpe takıyordu) *
(bkz: ayyaşların tanrısı)
(bkz: zeytinyağı gibi su üstüne çıkmak)
atatürk keşke içtiği rakıların şişelerini atmasaydı. aslında ileri görüşlü ama o da insan. bugün bir sürü götüne şişe sokulası ibnenin türeyeceğini öngörememiş, yazık!
keşke kadeh tokuşturabilseydik.
'öyleyse biz içmeyenler vatan haini mi?' diye bir ara kendi kendime soru sormama vesile olmuş zımbırtıdan bozma başlık müsvettesi.
"Son seneleri Atatürk'ün çok zor olmuştu. Gece alkol tesiri ile alınan teşebbüsleri, ertesi gün daima iptal etmek, bir eski adetimiz idi. Son seneler bu adet kalkmaya başladı. Hele nihayete doğru (1936-37 vuzuh ile hatırladığım seneler), gece arzu veya teşebbüs ettiği bir işi, ertesi gün tamamen sakin ve tamam iken de iltizam ve takip etmeye başladı. Sıhhatinde bu tebeddülü fark ettiğim andan itibaren korkum çok arttı..."
inönü'nün Hatıra Defteri'nden Sayfalar (Yayımlayan: Metin Toker)
Hürriyet, 30 Ocak 1974
yobaz kesimin atatürk'e saldırmaya çalıştıkları bir noktadır. ancak o kadar büyük sorumluluk ve imkansızlık kendi omuzlarınızda olsaydı eğer, su yerine kolonya içerlerdi.
güncel Önemli Başlıklar