bugün

Mevcut cehepe Atatürk partisi olmaktan fersah fersah uzak olduğu için pozisyonunu bilemiyciim mualla.
chp bence çok ılımlı siyaset izliyor ve oy almak için kıvırtıyor. kürtçü takılması ve yobazlara prim vermesi omurgasızlık. yahu ben buradan seçim sonuçlarına bakıyorum, kürtlerden bir tane oy veren yok sana. siksen de vermez, o zaman daha ne?
brak.

gene bakıyorum, yobaz kesimden bir tane oy veren yok sana, ee siksen vermez. o zaman daha ne?

onu da bırak.

bide akp lilerin şu halka inmesi lazım ayaklarına kanmanın bir alemi yok. sonuçta chp seçmeni uzaylı değil herhalde. o da halk. kemalist teyzelere uzaylı muamelesi yapan türbanlı şakirt.

neyse yani demem o ki; chp kendi ideolojisini daha sert yansıtmalı ve taviz vermemeli bence. seçmenini utandırıyor böyle yaparak.
adam atatürk chp sinden bahsediyor aq.

tanım olarak

ekonomik yönden sol gibi kültürel yönden ilericilik bakımından sol gibi aynı zamanda milliyetçi ulusalcı bir devrim olarak bakıldığında sağ gibidir.

ancak atatürk devriminin temeli fransız devrimidir. bu doğrultuda aslında bir önceki çağın ayrılıklarına göre değerlendirilmesi gerekir. bizde sağ sol bu devrimden sonra ortaya çıkmıştır. yani fransız devrimini yaşamamız gerekenden çok sonra yaşadığımız için aslında o devirde sağ sol da yoktur pozisyon olarak.
sağ'dır, israil'in laik olanı gibi bişey amaçlanıyordu.
ayrıca bkz. nasyonalizm, korporatizm, laisizm.