bugün

evet arkadaşlarım; hepimiz bunu gerek ilköğretim, gerek orta öğretim, gerekse lise yıllarında bol bol yapmışızdır. efenim çimentodan imal edilen, genel olarak atatürk e benzemeyen altın sarısı bir büstün karşısında marş okumak ile put a tapmak arasında ne fark var sorarım sizlere?

hayır ilkokulda çok insan görmüştür ki futbol topu ile şişlemeye çalışan çocuklar bile vardı ve bunu oyun haline getiriyorlardı.

eminim bugün atatürk yaşasa hepsini yıktırırdı, sen düşüncelerine tapma kalk büstüne tap hiç olacak iş mi allah aşkına!!!

hayır bunu zorunluluk haline getirmenin anlamı ne.

herkesin inancı farklı sonuçta; ben açarım ellerimi dua ederim, beriki şeytanına yalvarır, öteki parapsikoloji ile birşeyler paylaşır.

askerlik ve okul yemekhaneleri gibi toplu yerlerde nasıl genelleme yapılıp tanrımıza hamd olsun deniliyorsa buda ona benziyor, sonuçta sen putperest bir kişilik isen benim neden putperest olmaya zorluyorsun anlayabilmiş değilim.
maldır. puta tapar.
marş okumak ile tapmak arasında fark olmadığını düşünen zihniyetin saçma sapan başlığıdır.
ülkeyi kurtaran önderin manevi hatırasına saygı ve minnet hissini, bir kez daha yad ederken, ülkesinin birliğini ve bağımsızlığını simgeleyen ulusal marşını okuyan ve ulusal duyguları güçlü olan yurtsever insanlardır.
mesajı değil mecazı almaktır.
bu mantıkla hayata bakan adamlar 3+1 ev alır ve içinde saman saklarlar, zamanı gelir diye.
google yazıp bakmak lazım tabi, atatürk kendisini görmek isteyenler le ilgili neler demiş.üşenme, bi' gayret dimi.
"beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir.
Marş okumakla tapmanın arasında bağlantıyı nasıl kurduğunu merak ettiğim başlık. Bu bir saygıdır. Anmadır. Önünde eğilmiyoruz. Bayrağımızın ve Atamızın önünde saygıyla adam gibi marşımızı okuyoruz. Yazmadan önce düşünülesi durum.
bir de şunu yazmışsın ki: askerlik ve okul yemekhaneleri gibi toplu yerlerde nasıl genelleme yapılıp tanrımıza hamd olsun deniliyorsa buda ona benziyor, sonuçta sen putperest bir kişilik isen benim neden putperest olmaya zorluyorsun anlayabilmiş değilim.
esasen seni anlıyabilmek mümkün değil. tanrımıza hamd olsun demenin nesi put perestliktir.
putperest olma yolunda ilerleyen bir millettir.
allah için değil bir takım şahıslar için din gösterisi yapan kişilerden daha akça pakçadır.
Asil, yüce, gururlu, onurlu Türk milletidir.
(bkz: puta tapmanın bile allah a tapmaktan iyi olması)
ülkesini düşman işgalinden kurtaran kişi ve kişinin emanetlerine saygı duyan millettir. asıl komik olan ülkeyi soyup savuran, akbinde, yolsuzluklarla dolu dönemlerin başlarının karşısında dansözlük yapanlarda vardır. bakınız türk milleti o kadar asildir ki, dansözlük yapmaz. dimdik ve esas duruşta, ülkesini kuranlara saygı duyar.
zavallıdır.
marş denilen istiklal marşımızsa, büstün yanında da türk bayrağı varsa türk milletidir.
Caresizdir.
bu millet hiçbir zaman putlara tapmadı, bundan sonrada -zorla bile olsa- tapmayacak. (bkz: zorla çirkinlik olmaz)
(bkz: şakirtlere başlık alternatifleri)
bir troll başlığına entry girmekten utanıyorum, belirteyim.

istiklal marşı türk toplumunun milli marşıdır ve sıradanlaştırılamaz. ben şuyum ben buyum diye milli törenlerin demokrasiye uymadığı söylenemez. ben kürt'üm bu marşı okumam diye bir kaide olamaz. şimdi kürtlerin kanı üzerine yazılmıştır o marş diye burada nutuk atmayacağım. türkiye cumhuriyeti okulunda okuyan her genç milli marşı okumak ve heyecanlanmak zorundadır. eğer yüreğin dışarı çıkacak kadar heyecanlanmıyorsan tarihinden bihabersin ve türkiye cumhuriyetinin düşmanlarının yolundasın demektir.

muhakkak olan bir şey de milli marşın sadece chp ve mhplilerin malı olmadığıdır. bdpliler dahi milli marşa katılmak ve coşkuyla iştirak etmek zorundadır aksi düşünülemez.
allahın emir-i zannedip bayramları hayvan boğazlama şenliğine çevirenlerden değildirler.
dua etmeyi marş okumak sandığından mütevellit açmış olduğu başlığın mallığında boğulan yazar söylemi.
cennete gidicem diye şıh siki opecek adamlari goremeyecekleri rahatsiz eder. akil, fikir...
Okunan marşların Mustafa Kemal'e yazılmış olduğunu sanan insanların olduğunu gösteren millettir. Zaten problem de burada arkadaşım, sen ordaki büste kafayı taktıkça, o büst ile hesaplaşmaya çalıştıkça, okuduğun marşların sana ne anlattığını görmezden geldikçe bazı şeylere körü körüne inanmaya devam edersin.

Şimdi büst önünde okunan marş, dediği marşlara bakacak olursak günümüzde sadece istiklal marşı kalmıştır. Ki zaten -belki bilmezler o yüzden salağa anlatır gibi anlatalım- atatürk büstünün değil, türk bayrağının önünde okunur. istiklal marşının atatürk büstüyle bir ilgisi yoktur.

ikinci okunan -ki yine belirtelim bu bir marş değildir- geçmiş dönemde kaldırılan ve öğrencilerin her sabah sınıflarına girmeden önce okudukları andımızdır. Yine burada, büste takılıp içeriğe takılmayanların akıl sağlığından şüphe etmek gerekir. Andımızın da her sabah okunmasından dolayı rahatsızlık duyulmasının sebebi içinde geçen "Türk'üm" kelimesidir. Yoksa onun da büst ile falan bir alakası yoktur.

Şimdi her gün okunan denilen marşlara başka bir örnek verebilecek arkadaş varsa, onu da tartışırız.

edit: imla.
onurlu türk milletidir. bir şeylere tapma ihtiyacı hissedecek kadar düşük karakterli arap aşıkları bunu anlayamaz.
malın oğludur.