bugün

Öncelikle Türkiye zaten bu savaştan galip çıkmadı(dünya savaşı).
Ardından yaptığı bu savaşlar da saldırı değil savunma savaşıydı.
Canakkale gibi savaşlar savunma savaşı olduğu için önemli olan düşmanı geri püskürtmektir.

Şimdi Çanakkale geçilme neler olacağını anlatmamıza gerek yok. Ülke elden gidecekti. Bu yüzden de bu önemli zaferi kutlarız.

O zaman ki Osmanlı olabilir ama Osmanlı olmasaydı Türkiye cumhuriyetine de geçemeyecektik.
Çanakkale zaferdir çünkü erkan ı harbin çok değerli subayları ve cumhuriyetin kurucu kadroları bu savaşta ulus bilincinin önemini kavramıştır. Yine Çarlık rejimi düşmüş ve emperyalist ilerleme bir daha asla eski güzel günlerine dönemek üzere savaş yoluyla durdurulmuştur bu gelişmeler sonrasında. Başında aptal yöneticiler olmadıkça dünyada hiç bir ülke emperyalist ülkelerce işgal edilemeyecektir artık.
ingiliz beyanı.
Her ne kadar subaylar için yüzkarası olsada , erler için şereftir . Enver pasa'nın ürünüdür , ve cephede gâlip gelmişizdir.
onu bunu bilemem ama osmanlıdan bağımsızlığını alan en son ülke türkiyedir ve tüm osmanlının kapladığı cepheler üzerinden yorum yapılmaz.

mesela yunanistanın bağımsızlığını alması neden tüm ülkeyi almadıya yorumlanamaz.

bu da öyle bir şey, barbar osmanlıdan kurtulan bağımsızlığını ilan etmiş zaten.
Imlası bozuk yazar iddiası.
Türkçeyi öğrenmeden tarih öğrenmiş.
Ya arkadaş sözlükte bu kadar cahil insan var mı diyordum varmış. Yazık.
Hayatında hiç zafer kazanmamış bir insan olarak siz bunu anlayamazsınız.
görsel

Defansif bir savaşın zaferidir efendim.

Yanlış önerme.
aslında çok ciddi bir zaferdir. türklerin kaderini değiştirmiştir. boğazı aşamayan itilaf devletlerinden yardım alamayan çarlık rusyası zor durumda kalarak bolşevik devrimiyle yıkılmıştır. bolşevikler yönetime gelince birinci dünya savaşından çıkarak savaş sırasında yapılan gizli anlaşmaları da bir güzel ifşa etmiştir. ayrıca bu savaşa karşı olan bolşevik yönetim kazanılan toprak kaybını dahi göze alarak osmanlı ile barış anlaşması imzalamıştır. hatta kafkas cephesinde başarısız olmuşken rusya'daki devrim nedeniyle toprak kazanma durumuna (kars,ardahan, batum) gelinmiştir. ayrıca yerine geçen bolşeviklerin farklı siyasi ve ekonomik çizgisi nedeniyle (sosyalizm) bolşevikler itilaflar tarafından tanınmayarak dışlanmıştır. siyasi olarak yalnız kalan bolşevik rusyası ise bu yalnızlıktan kurtulmak için türkiye'deki kurtuluş savaşına köylü,emekçi direnişi gözüyle sempati ile bakıp bu savaşta yardımlarda bulunumuşlardır. doğu sınırları da güvenlik altında olduğundan kurtuluş mücadelesinde doğudaki birlikler diğer cephelere takviye edilmiştir.