bugün

askerlik görevi yapan er ve eratın, çarşı izinlerin de beğendiği şarkıları bir kayıt altında toplatması.

askerimiz uzunca bir süre evinden barkından ayrı kalmış, anasını, babasını, bacısının yaptığı tarhanayı özlemiştir. bazen bir köşede sicim gibi gözyaşı dökmek, bazen sigarayı derinlemesine çekmek, bazen de efkar yapmak için nöbette söylediği, içinden geçirdiği şarkıları bir kasette veya cd de toplatmak ister. işin güzelliği, pek çok yerde walkman ve/veya cd çalar yasak olduğu için, bunları gizliden gizliye dinlemek cazip gelir.

her yerde varmıdır bilemem, ancak askerlik görevini ankara' da yapanlar ve tandoğan civarına gidenler, askerlere kaset veya CD çeken dükkanları bilirler. bu dükkanlar da genelde saçının boyası gelmiş genç kızlar çalışır, sürekli dükkan önünde arzı endam eylerler. bir hafta boyunca liste yapan askerimiz, dükkanlardan birine girerek, mahçup bir ifade ile kıza listesini uzatır. genelde 1-2 saat içinde çekilir şarkıları. cd veya kasedini alan asker dinlemek için doğru bölüğüne gelir.

olayın esprili yanı, bu kaset doldurulurken, bir dişi sesin ***şiir okumasıdır. askerlik hayatımda bir şarkı ile ağlayan çok insan gördüm, ancak bu şiirler ile ağlamayı bırakın, duygulanan bir tek kişi göremedim. ulan ilkokul 2 münazara yarışmasın da sınıfı temsil eden temizlik kolu öğrencisi afacan kız gibi okunuyor şiirler. hani okunmasa daha iyi olmaz mı? bu adetten heralde, yıllardır kendimi buna adadım, hala çözemedim.
şu şekilde kağıda dökülebilecek kasettir.

a yüzü, duygusal
- ömer danış, beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar
- ferdi tayfur, anne
- ibrahim tatlıses, yalnızım dostlarım
- esmeray, gel teskere
- zeynep, memedim
- aşık mahsuni şerif, işte gidiyorum çeşmi siyahım

b yüzü, hareketli
- ersen ve dadaşlar, aman tertip can tertip
- mahmut tuncer, cenderme
- ibrahim tatlıses, ağrı dağı (remiks)
- tuba ekinci, o şimdi asker