--spoiler--

işçi çıkarmanın da maliyeti olduğunu bilmeyenlerin bunu işverenin bahane ettiğini sanmaları cehaletten kaynaklanıyor sanırım. tazminat, verilen eğitimler vs. vs.

--spoiler--

abicim ne tazminatı yahu ? aynı işyerinde 10 seneyi doldurmamış isen tamamen işverenin insafına kalıyorsun tazminat mevzusunda. adam iş yerinden 2 kişiye bir kağıt imzalatsa seni "işe gelmiyor onu yapıyor bunu yapıyor" diye işten çıkartabiliyor bir kuruş tazminat vermeden. bir de eğitim meğitim demişsin üstüne cehaletimden bahsetmişsin. sen değil misin 2 entry önce "vasıflı olan biri de 1500-2000 tl ye zaten çalışmaz, 4000-5000 tl den düşük maaş yok reelde" diyen ? vasıfsız adamın nesine ne eğitimi verdin. şaka mısınız nesiniz lan siz kendi kendinizle çelişiyorsunuz hala riv riv riv konuşuyorsunuz *
her şeye rağmen fazla ücrettir.

(#40786467) kardeşim lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. zaten yazmışsın "asgari ücret olabilecek en düşük ücret demektir" diye. sen işçi çıkartmak için bahane arıyorsun belli ki. zaten son paragrafta yazmışsın. hiç kimse "evine ekmek götürsün" diye işçi istihdam etmez. 20 senedir piyasadayım en azından ben yemem bunu. işveren işçilerden maksimum verim alabilmek ve piyasa durgunlaşır gibi olur olmaz işçi sayısını azaltmak için sürekli bahane kovalar. bu kimi zaman asgari ücret olur kimi zaman "piyasa çok kötü yaeaeaea" olur. 2 kişinin yapacağı işi yapabilen 1 kişi bulunca hemen bir şeyler bahane edilir 2.kişi işten çıkartılır. o iki kişilik işi tek başına yapan biraz uyanır gibi olursa cebine 300-400 lira fazla konulur taa ki iyice gözü açılana kadar. kimse martaval okumasın yani asgari ücret zamlanırsa işsizlik olur diye. ülkede zaten hali hazırda yüzde 13 oranında işsizlik var ve atanmayı bekleyen yüz binlerce gizli işsiz var. sanki asgari ücret arttı diye işten eleman çıkartınca yerine gelecek olan asgari ücretin yarısına çalışacak. adı üstünde asgari ücret..
asgari ücreti asgari ücretlinin belirleyememesinin acınası sonucudur.

çalışan olmak zaten başlı başına sürekli değer kaybeden kazançlar elde etmek demekken birde asgari ücreti düşürmeyi düşünmek çok saçma. ayrıca asgari ücret, okuma yazma bilmeyen, pek bir işe yaramayan insana verilmesi gereken taban ücret. lise mezunu, kafası çalışan ve öğrenen adama verilecek ücret değil. maalesef bizim ülkemizde asgari ücret herkesin alması gereken ücret gibi lanse ediliyor. bu nedenle asgari ücretin millet vekili maaşı ile eşit olması gerekiyor.
mantıklı olmasının yanında işveren ile başka bir şey veren arasındaki ince çizgiyi gösteren istektir. ulan insanların iyiliğine falan bir şey olsa bu kadar yılmaz savunucusu olmazdınız. cebinizi etkiliyor ya "çoh çoh" deyip duruyorsunuz.

tabi bunun yanında asgari ücretli çalışıp hala hükümeti savunan ak mantarlar için 1200 lira bile çok. 1000 lira yapsınlar. ses etmezler yeter ki onların reyizlerine zeval gelmesin. aç da kalırlar açıkta da kalırlar yeter ki oy verdikleri hükümet "itibarından" geri adım atmasın. bu tiplere 1200 lira bile çok.
bu yaklaşıma göre direk zincirlikuyu mezarlığında yer ayırtmalı ölmelidir.