bugün

"Günümüz dünyasının çıplak bir yorumu"
Michele Soavi'nin yönettiği "Elveda Aşkım"ın başrollerinde Alesio Boni, Michele Placido, Carlo Cecchi, Alina Nedelea ve Isabella Ferrari yer alıyor. Massimo Carlotto'nun aynı adlı kitabından Soavi tarafından sinemaya uyarlanan filmin görüntü yönetimini Gianni Mammolotti gerçekleştirmiş.

Yazar Massimo Carlotto, hikayenin biçimlenişini şu sözlerle dile getiriyor: "Çağımın en kötü bireyleri hakkında bir roman yazmayı arzuladığımda "Elvede Aşkım" doğdu. Bu bireyler savunulması mümkün olmayan silahlı çatışma yolunu seçtiler ve topluma olan borçlarını ödemeyi reddettiler. Af dilenmek, suçunu reddetmek ve şantaj arasında gezerek hayat boyu hapisten kaçtılar. Serseriliği bir hayat tarzı olarak seçmiş bu insanların yaşamlarında günümüzün suç dünyasının değişik yönlerini inceleme fırsatı buldum. Amaç, onları seçimlerine yönelten kötülüğün özünü bulmaktı. Suç kavramına hep hayalci ve devrimci ideallerle yaklaşan benim çağımın insanı için gerekli bir beyin jimnastiği bu. Belki eskiden her şeyi yok etmeye dayalı ideolojilerin tetiklediği hareketler anlamlı geliyordu ama bugün bunu haklı çıkarmanın hiç bir yolunun olmadığını görebiliyoruz. Michele Soavi'nin kitaptan yaptığı film versiyonunu görünce çok heyecanlandım; çünkü derinlerinde benim geliştirdiğim kişileri ve temaları bulabildim."

Yönetmen Soavi'nin konuya ilişkin sözleri ise şöyle: "Romanda yazar Massimo Carlotto, polisiye türünü günümüz toplumunu eleştirmek için kullanıyor. Kahraman Giorgio Pellegrini kendini beğenmiş ve ikiyüzlü; ama aynı zamanda da romantik. Ağır cezasından kaçmak için Güney Amerika'nın ormanlarında suyu bulanık bir nehrin kıyısına saklanan eski bir terörist. Giorgio ne pahası olursa olsun ülkesine dönüp kendine saygın bir hayat kurmak istiyor. Ama hayat onu bu amacı dışında her yere sürüklüyor; çünkü korkunç ironik bir şekilde tam masum bir hayat sürmek isterken en kör şiddetin arasında kalıyor, sanki yaşadığı çağ ondan da daha ahlaksız.

Carlotto'nun da dediği gibi bu roman günümüz dünyasının çıplak bir yorumu. Suçluyu arayan yok; çünkü herkes suçlu. Gerçeği arayan da yok; çünkü tek gerçek ölüm. Giorgio onu daha önce reddetmiş burjuvazi tarafından kullanılıyor. "Elveda Aşkım", karmaşık olduğu kadar da rahatsız edici bir toplum portresi çizen; acıya, aşırılıklara ve hayalgücüne dayalı bir polisiye."
*
Gerillalıktan dolandırıcılığa bir teröristin serüvenini anlatan, Massimo Carlotto'nun aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Michele Soavi'nin yönettiği film.
aslında tıpkı da hayatın gerçekleri...

--spoiler--
Hapse girmemek için Güney Amerika'da saklanan terörist Giorgio, gerillalarla hiçbir ortak noktası olmadığına karar vererek sakin bir hayat sürmek ümidiyle vatanı italya'ya döner. Alacağı hapis cezasını azaltmak için de, eski dostlarını italyan Gizli Polis Teşkilatı DiGOS'un müdür yardımcısı Anedda'ya ihbar eder.

Dışarı çıktığında bir striptiz kulübü patronunu ve bir dükkan sahibini dolandırır. Buradan kazandığı para, gözü çok daha yukarılarda olan Giorgio için yetersizdir. Bunun üzerine Anedda'ya, büyük bir soygun olacağının haberini vererek büyük bir paraya konar. Artık daha fazla bu işlerin içinde olmasına gerek kalmamıştır.

Bir restoran satın alıp işletmeye başlar, geçmişini bilmeyen bir kadınla tanışıp evlenir. Dışarıdan bakıldığında mükemmel bir hayata kavuşmuş gibidir. Ama geçmişinin onu rahat bırakmaya niyeti yoktur...
--spoiler--