bugün

görsel

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mecliste bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında gençlerin aldıkları ödüllerle övünerek destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Varank’ın bahsettiği ödüllü gençlerden Arda Mavi ise gerçeğin çok başka olduğunu, devletin hiçbir kurumundan destek görmediklerini açıkladı.

Lise döneminde bir bölge ve bir ulusal birincilik, iki bölge ikinciliği ve bir de uluslararası dördüncülük ödülü kazanan ve şu anda Arizona Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi okuyan Arda Mavi, Bakan Varank’ın bahsettiğinin aksine Türkiye’de bilimle uğraşan öğrencilerin nasıl yalnız bırakıldığını anlattı.

Öğrencilerin yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları projelerde nasıl yalnız bırakıldığını Arda Mavi kendi başına verdiği mücadelesi ile anlattı.

Ödülle döndükleri bir yarışmanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına davet edilen Mavi şöyle anlatıyor:

“istanbul’a davet edildik fakat Bakan Varank söylemek istediğimiz problemleri ve taleplerimizi e-mail atmamızı istedi fotoğraf ve video çekimleri yapıldı. Bakan tarafından bizlere destek olunacağı söylenmesine rağmen toplantı sonrası e-mailimize bir daha cevap gelmedi, bakanlığa ulaşamadık.”

Arda Mavi, TÜBiTAK burs programlarına belirlenen kurallardan ötürü öğrencilerin nasıl başvuramadığını ise şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de aldığınız ulusal ödül, yurt dışındaki en başarılı üniversitelere gitmek isterseniz verilmiyor. Uluslararası yarışmalardan derece alırsanız da Dünya sıralamasında ilk 100’de olan üniversitelere gitmezseniz verilmiyor. Benim gittiğim üniversite TÜBiTAK’ın kabul ettiği listeye göre 124. sırada, bana da ödülüm verilmiyor. Türkiye’de ilk 500’de üniversitemiz olmadığını hatırlatarak bunun, iyi eğitim almak isterseniz ödülünüzü alamadığınız anlamına geldiğini belirtmek isterim.”

Hasan Mandal’ın övünerek paylaştığı burs miktarları ise TL’nin tarihi değer kaybı sebebiyle yurt dışında eğitim gören öğrencilerin yaşamlarını devam ettirebilecekleri düzeyde değil. TÜBiTAK’ın Arda Mavi hakkında ‘zaten başvurmadı’ dediği burs miktarı ise 1500 Türk Lirası. Yani devletin ödüllü öğrencilere verdiği burs bugünün döviz kuru ile 91 dolar.

Uluslararası yarışmalarda yabancı üniversiteler, yarışmaya katılan öğrencilere çeşitli burslar dağıtırken Türkiye’de ödüllü öğrenciler TÜBiTAK tarafından hızla yalanlanmaya çalışılıyor.

Öğrencilerin çok emek harcadığını fakat Türkiye’de bir karşılığa ulaşmadığını söyleyen Mavi, öğrencilerin bilim ve teknoloji konusunda motive edilmek yerine bu şekilde soğutulduğunu belirtti. Mavi ayrıca bu durumu sadece kendisinin yaşamadığını, kendisinden önce ve sonra ödül alan öğrencilerin de aynı süreçleri yaşadığını söyledi.

https://yolhaber.net/2021...stek-vermedigini-anlatti/