bugün

genellikle islamcı güruhta görülen özellikler bütünüdür. şimdi yanlış anlaşılmasın ben kulturel etkileşime karşı olan bi insan değilim, dilimize arapcadan giren kelimleleri gururla kullanıyorum fakat arap asimilasyonuna karşıyım. tabi bunun bi de batı özentiliği versiyonu var ama bu asimilasyondan çok küreselleşme ile alakalı. cunku uzakdoğu modası da batıyı domine edebiliyor rahatlıkla. yani batı ve uzakdoğuda kültürel etkileşim hat safhada ve ortak payda sadece insan olmak fakat ortada bi asimilasyon yok. zorlama hele hiç yok, bu insanların amacı eğlenmek, ilerlemek ve mutlu olmak.
ama bizde ki arap özentilerine bakıyosun;
dil
din
alfabe
giyim
yaşam tarzı vs. gibi konularda tutumları çok net ve katıdır. kendi özendiği yetmezmiş gibi bunu bir de içinde yaşadığı topluma daha sonra da diğer toplumlara dayatmaya çalışır.
(bkz: cihad)

mesela ulkemizdeki bazı yönetici sınıfına mensup muhafazakar kimselerin ''3-5 mehmetcik öldü diye meclisi toplayamayız'' demesi, soma'da ölen 301 kişi için 'bu işin fıtratında var'' diyip acılı halkı tekme tokat dövüp, ''israil dölü'' diye hakaret etmesi fakat mısırdaki askeri darbe'de ölen kız için sabah ayrı akşan ayrı canlı yayında ağlamaları flan biraz garip bi durum. tabi bu 'israil dölü' hakaretinin de sosyolojik bi boyutu var cunku israil'e komşu olan araplar gayri muslimlerden nefret ederler inançları gereğince. israilliler de araplara komsu tek gayri-muslim topluluk oldugu için doğal olarak şimdilik tek düşmanları yahudilerdir. müslüman türkler ise tarih boyunca mağdur olan veya mağduru oynayan yahudilere her fırsatta yardım etmiş bi toplumdur fakat israil devleti kurulduktan sonra arapların israil düşmanlığı doğal olarak bizim arap özentilerine de yansıdı.

son olarak bu arkadaşlar genellikle ''türk kadınını arap kadınına benzetmek istiyolar'' demecine ''arap kadınını ağzına alma terbiyesiz'' diyen politikacıya oy verirler.
dini yaşamayı yanlış anlamış olmak.. insanların dinini yaşaması neden bu şekilde karşılanıyo.. Allah'ın emirlerini uygulayan bir insana bu şekilde bir tabir kullanmak ne acı.. Batı özentiliğini önemsemezken bunu bir afet olarak nitelendirmek ayrıca gariptir.. Kısacası güldürmedi..