bugün

arkadaşlar ülkesinin ismini vermek istemeyceğim bi arkadaşımla konuştum. tabi ben aradım arkadaşımın ülkesinden çok yazdığı için.

arkadaşım diyor ki bizi almanya kıskanıyor çünkü tek başımıza alman otomobil devi volkswagen group tan daha çok kazanıyoruz ülkecek , hem de araba tekeri bile üretmeden dedi. lan nasıl olur dedim. ülkemiz arabayı 25 bin euroya alıyor , ülkemizde bu doğrudan bizim para birimimizle 100 bin oluyor dedi. 100 bin olduğu için 150 bin civarı da vergi , az bir miktar da verginin vergisi koyarak aynı arabayı 250 bine satıyoruz dedi.

buna rağmen herkeste araba var dedi.

lan olm demek ki maaşlar iyi dedim. hayır kardeşim maaşım da sizin parayla sadece 1000 euro dedi. yani ülkemde 4 bin kazanıyorum dedi.
4 bin kazanarak 250 binlik bir arabayı asla alamazsın dedim. almıyorum zaten dedi. almanyada lise terk repçilerin haftasonu stüdyo kaydına giderken bindiği 4 teker bi direksiyon arabası burada lüks zaten dedi. olsun bu memlekete canım feda diye ekledi.

peki evler dedim..
4000 maaşım var ev kirası 1000 dedi. ev satın almayı hiç düşünmedim çünkü 60 yaşına kadar eve para verip 60 yaşından sonra kendisini amorti edecek bir yatırım bana göre değil dedi.

kardeşim bütün bu düzeni kim kurdu sizin ülkeye dedim. halkın yüzde 50 si doğrudan etki etti kalanların da yarısı ılımlı ve şikayetçi değil abi dedi.

o zaman siz istemişsiniz dedim.
mutluyuz abi dedi.