bugün

gaz-debriyaj olayını tam kavramadan trafiğe çıkmayın. sonra iki saat ışıklarda stop ettirdiğiniz arabayı hareket ettirmenizi bekliyoruz.
acemiler için gerekli tavsiyelerdir.

çok dertliyim sözlük. araba sürmesini bilmiyorum, ehliyeti aldım cebime koydum öyle duruyor, araba da beğenemiyorum, acemiyim diye bana beş para etmez külüstürleri öneriyorlar, içine binince tiksinti geliyor, belki yanlış düşünüyorum, evet eski arabanın tamiri ucuz olur vs, ama doğan şahin de olmaz ki amk ya.

kimisi git özel direksiyon dersi al diyor, saati 50 TL, 20 saat alsam 1000 TL, dile kolay. belki bu daha doğrudur, ama özel direksiyon dersi bana çok şey verir mi onu da bilmiyorum, o kadar parayı verip bir b..k öğrenmemek de var. araba sürmeyi bilmeyince araba almak bile insanda stres yaratıyor. nerelere gideyim be sözlük, hangi arabayı alayım, 15 bin TL'lik bir araç alıp üç beş sene sürme hayalim var, ama önce şu arabayı özgüvenle adam akıllı sürmem gerek. kendime veya başkalarına zarar vermemek için bu kadar düşünceliyim, başka bi konu olsa böyle ince düşünmezdim şahsen.
Özel derse gerek yok. Sabırlı bilen biriyle yavaş yavaş pazar sabahları çıkın turlayın hem yolları öğrenirsiniz hem pratik olur. Sonrasında da temkinli olun. Dikkat ve cesaretle halledersiniz.
yan aynaların nasıl kontrol edildiğinin açıklanması gereken tavsiyelerdir.

benim açımdan durum ciddi beyler. ben bilhassa sağ tarafa doğru şerit değiştirmek istediğimde ve sağ şeritte arkadan gelen araç gördüğümde sittin sene şerit değiştiremiyorum, o araç burnumun dibinde gibi görünüyor, ayna büyütüyor sanırım. bunun bir püf noktası var mıdır bilemedim.

kalabalık şehir içi trafiğinde araçlar yavaş ilerlerken de aynı durum geçerli. adam şak diye önüne kırıyor, senin güvenli mesafede olduğunu biliyor, bunu aynadan neye göre hesaplıyor amk. şu sorunun cevabını adam akıllı alamadan ölüp gideceğim.
Korkmayın ama temkınlı olun korkarsanız olmaz arabalar yanınızdan gelıp gectıkce panık yaparsınız. Kontrollü olup şerit bozmadan gidip aynaları kontrol ettikten sonra akıp gidiyor her sey.
gaza basmadan arabayı hareket ettirmeyi başardığın an olmuşsun demektir.
şimdi frene bas ve arabadan in .
Ayağınızı kavrama noktasina alistirin gerisi geliyor.
Otomatik vites kullanmayin. Ogrenin adam gibi. Debriyaj ve kalkis olaylarini.
Sollamada kesinlikle tereddude dusmeyin duserseniz yapmayin sollama.
Kontrolsuz guc guc degildir, kontrol sizde olsun. Dikkatinizi yola verin, baska seylere dalmayin.
arabaya bindikten sonra euzu besmele cekin sonra calistirin.
Takip mesafesini uygulayin.
Istanbulda arac sureceklere tavsiyedir. Yaklasik 17 yıllık soforlugumuz defalarca araba alıp satmisligimiz var ancak araba alip surmuyoruz. Çünkü gun icinde istanbulda trafik sikisikligi olmadan hareket etme imkani yok. Toplu tasima daha hizli ve tehlikesiz. Kisacasi istanbul sartlarinda araba artik eziyet ve masraftir.
şehir içinde kurallara %100 uyucam diye trafiği mahvetmeyin.
aynaları öğrenin.

evet sevgili sözlük, 3 gündür reno cliom var, kalkışlar duruşlar vs on numara, yokuşta bile kaçırmadan kalkıyorum, ama şu amk yan aynalarını anlamıyorum, şerit değiştirmeye korkuyorum, iç dikiz aynaya bak diyenler var ama ona da güveneemedim, hem iç hem yan aynaya baksam önüme nasıl bakacağım. bu yan aynalar yüzünden gireceğim şeride giremiyorum, giremeyince de varacağım noktayı kaçırıyorum, sağ aynaya bakıyorum mesela, arkada araba var, hele geceyse farları yanıyor, o araba sanki yanımda gibi geliyor, önüne kırarım korkusuyla şeride çakılıp kalıyorum. iç dikiz aynasında arkamda beliren kocaman otobüs ve kamyonları görünce de biraz tırsıyorum ama aynalar gibi değil. bu aynaları nasıl halletcez be sözlük.
dar sokaklarda kadın şoför ile karşılaşırsanız sağa çekin arabayı istop edip emniyeti bekleyin.
ihtiyacım olan tavsiyelerdir. yokuşta kaldırmakta zorlanıyorum ve çok heyecan yapıyorum. tecrübeliler aydınlatırsa sevinirim.
Kadınsanız gözüme gözükmeyin. insanı araba kullanmaktan soğutuyorsunuz.
Sike sike yol vereceksiniz. Ama siz yol almasinida öğrenin.

Bide araba kullanmayı büyük sehirde öğrenin.
Babanın yanında sürecek olursan yolcu koltuğundan başka bi yerde gitme sürme o arabayı sürme sakın sürme.
en önemlilerinden biri: sürüşte kesinlikle yan aynalara dikkat edin, sollama yapacaksanız mutlaka kör nokta kontrolü yapın, aracınızın kör nokta sistemi yoksa seve seve kafanızı çevireceksiniz sollama yapacağınız şeride, çünkü aynadan baktığınızda görmediğiniz ama tam burnunuzun dibindeki koca arabayı farkedemeyebilirsiniz.
Yarım debriyajı yaparken gazdan ayağınızı çekerken gaza yavaşça basınız diyorlar. Doğrusu ayağınızı dişlilerin birbirine değdiği noktaya kadar debriyajdan ayağınızı çekin tamamen debriyajı bırakmadan gaz verin olmalıdır.
*Serseri gibi araba kullanmayın.
*Sürekli şerit değiştirip arkadaki kişiyi şaşırtmayın.
*Sinyal verin.
*Yol verin, yol vermemek için direnmeyin.
*Sokak arasından çıkarken anayoldan gelen var mı diye iyice bakın.
*Trafik esnasında her boşluk gördüğünüz yere dalmayın.
*Ambulansın arkasından koşturarak gitmeyin.
*Emniyet şeridine dalıp, insanların canını tehlikeye atmayın.
*Ota boka korna çalmayın.
*Yola bakın, yandaki arabaları kesmeye çalışmayın.
*Ayık kafayla araba kullanın, uykuluysanız trafiğe çıkmayın.
*Ani fren yapmayın.
*Tofaş gibi aşırı eski, modifiyeli ve aynasından nazar boncuğu sarkan araçlardan uzak durun çünkü muhtemelen o aracı kullanan kişi aracının boyasını çizdirmekten korkmayacaktır ve arabasını zibidi gibi sürecektir.
yanınızda babanız varsa ensenize tokata hazır olun.
motosikleklilerinde canı var arabayı mümkünse üstüne üstüne sürmeyin. gerçi bunu 20 yıllık şöförde yapıyor ama neyse..
Lütfen ama lütfen 20 km hızla gitmeyin ve magandalardan korkmayın.
Trafik sorumluluk işidir
•Sinyal verince sinyali verdiğin yöndeki trafik bir anda donmaz, lütfen sinyali verir vermez lönk diye kırmayın o direksiyonu!

•trafik lambasında yeşil yandı diye yol yüzde yüz sizin geçiminiz için uygun hale gelmez burası Türkiye valla bi anda koca kamyonla Pişti olursunuz sağa sola bakın çükünüzün ucuna bakıp araba kullanmayın!

• imkanınız varsa otomatik kullanın trafiği de Felç etmemiş olursunuz, birşeyin otomatiği varken manuelini kullanmak hamallıktan başka bişey değil.

• kaza yapabilirsiniz, sakin olun önemli olan Canınız, Mala gelsin sıkıntı yok ama kaza küçük ise kaza anının fotoğrafını çekin arabalarınızı rica ederim pistten uzaklaştırın yoksa trafiğin anasını ağlatıyorsunuz!

• akmanızdan korna Çalan olur, sağa Dönüşü kapamışsımızdır, hiç sıkıntı yapmayın, arabayı kaldırırken istop ediyorsunuz heecanlandınız arkanızdan dat dat korna sesleri geliyo camı kaptın hiç sallamayın, beklesin pezevenkler herkes anasının karnında öğrenmedi bu işi!

• kasmayın, yolları biliyorsanız araba kullanmak kolaydır en Sığır herifin bile şu hayatta yapabildiği şeydir araba kullanmak, o Yüzden gözünüzde büyütmeyin.

• Baba'yı sevgiliyi Hoca'yı falan sallayın, biraz da cesaret işidir araba kullanmak, hevesiniz varsa ALIN yavaş yavaş Bulunduğunuz semtten başlayarak yalnız başınıza pratik yapın. Tabi belli bir temel eğitimimiz varsa.

• yavaş olun, nolur hız yapmayın, hemen havay girmeyin!

• öyle sürün ki arkada adam uyuyorsa uyanmasın fren Yaptığınızda. Makas falan Tarzı gerzek olaylara zaten girmeyin yazık valla bi anda tırıngötüne girersiniz.

Özetle sorumluluk sahibi bireyler olun trafikte. Yol benim hakkımdı, Işık bana yanıyordu yok kardeşim. Sorumluluk sahibi insanlar gibi davranmazsanız bir ışıkta Gerzeğin biri ortan ikiye ayırdığınızda arabanızı, " ama yol benimdi ki " demenin bi faydası yok!

Yayalara
Motorsikletlere ve bisikletçilere de saygılı olursanız adamdınız sizden Şoförü yok.
Dururken vitesi boşa alın .