bugün

40 yıl boyunca ülkesini üç f ile yönettiğini söyleyen portekizin faşist diktatörü.

(bkz: futbol)
(bkz: fiesta) *
(bkz: fadima) *
ölümü ülkesinin avrupa birliğine girmesine sebep olan portekizli diktatör.
1932'de Portekiz'de faşist rejimin başkanlığına getirilmiş azılı faşist.
1933-1968 yılları arasında Portekiz'i kontrol eden sağcı rejim "Estado Novo" diktatörü.
5 temmuz 1932 - 25 eylül 1968 tarihleri arasında portekize hükmetmiş diktatör kişiliktir kendileri.

bu adamcağızın takdir ettiğim bir yönü vardır, kendiside tıpkı bizim devlet bahçeli gibi matematiksel bir formül önermiş (yok yok 40` ı bulmamış) ve bu önerme gelişmekte olan ülkelerin dizginlenmesinde/sömürülmesinde halen kullanılmaktadır.

efendim salazarın formule ettiği önerme doğruluğu günden güne daha fazla ispat edilen 3f formulüdür. bir çoğumuz bilir bu kutsal dikta formulünü, hani gelipte sormuşlar salazar efendiye, demişler sen bu memleketi nasıl bunca yıl demir yumrukla yönettin, oda formulü vermiş hani, 3f demiş...

nedir peki bu 3f`in açılımı? Şudur;

(f)utbol (bildiğimiz futbol bu, 22 tane şortlu adam oynuyo hani) - birinci f
(f)iesta (buda festival demek oluyor, bildiğin harala gürele eğlence, limitsiz içki, güzel kalçalı hatunlar vs...) - ikinci f
(f)ado (hmm, bu portekizlilerin arabeski oluyor, kaderciliğe dayalı müzik denilebilir) - üçüncü f

günümüz dünyasında bu formül halen güncelliğini korumaktadır ve görünen o ki uzun yıllarda güncelliğini yitimeyecektir. keşke bizim devlet bahçelimizde globalleşmiş dünyaya hitap edebilecek buna benzer bir formül önerseymiş, 40`ı bulmaktan öteye gidemedik henüz.
ikinci dünya savaşına ülkesini sokmamış ancak nazi yanlısı bir tavır almış, gönülden de olsa desteklediği taraf yenilmesine rağmen kendisi ülkesini o aralıklarda kalkındırmış, ekonominin yakasını paçasını düzeltmiş, boktan bir devrim ile alaşağı edilmiş milliyetçi, vatansever insan.
bir müddet portekizlerde takılan j.k rowling, yarattığı harry potter mitosundaki slytherin bölümünü bu adamdan etkilenerek yapmıştır. farkederseniz o binanın kurucusunun adı da salazar'dır ve bina rengi yeşildir.
40 yıl boyunca ülkesini 3 f ile yönettiği doğrudur ama o üç f'nin doğru listesi şu şekildedir.

(bkz: futbol)
(bkz: fiesta)
(bkz: fado)
osursan ölecek gibi duran ama bir dönem portekiz'in ebesine atlamış lider.
ismini görünce acaba rowling salazar slytherin'i anlatırken bu arkadaştan mı esinlendi diye düşünmeden edemedim.

sonuçta harry potter denilen evrende salazar slytherin tam bir faşist diktatör olma yolunda ilerleyen fakat kırmızı renklere sahip komünist godric gryffindor tarafından alt edilen bir arkadaş.

faşist diktatörlerde görüğümüz millyetçilik yani saf kan muhabbeti diğer kuruculardan ayıran bir özellikti salazar slytherin'i.

bu arkadaş da her diktatör gibi mussolini hayranı biri imiş. bu faşistler çok enteresan azizim.

1974 yılında karanfil devrimi ki bizim lale devrine benzemez ile devrilmiştir kendileri. ama öyle böyle devrilmemiştir.

annesi de bu kadar faşist olmasından dolayı boyun posun hükumetin devrilsin diye beddua etmiş diyorlar. ben demiyorum christiano ile ettiğimiz sohbetlerde bu arkadaşın christiano'nun üçüncü kuşaktan amcası olduğunda duymuştum. christiano anlattı bana her şeyi.

neyse faşizm gün gelecek yerin dibini boylayacak.

ve tek bir sistem kalacak o da var olsun türk ırkı düsturunu benimsemiş, sadece ve sadece milli duygular ile yola çıkan demokratik ülkücülerin sistemidir.