bugün

Özellikle son 1 yılda fiyatlar akıl almaz derecede fırladı.

Yabancıya 400 bin dolarlık ev almaları karşılığında vatandaşlık verilmesi, ukrayna-rusya arasındaki savaş sonrası kente gelen yoğun rus ve ukrayna göçü antalya'da ev fiyatlarını dayanılmaz noktalara getirdi. Diğer sığınmacı, mülteci ve göçmenleri saymıyorum bile..

Burda yaşayan yerli halk belki de türkiye' de en ciddi barınma sorununu yaşamaya başladı.

Şehirden tersine göçler de başladı. Önceden memur ve emeklinin gözde kenti olan antalya'da her kesimden insanlar ev kiraları ve satışları karşısında ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Devletin bu konuya acilen el atması zorunlu artık. Böyle giderse turizm ve havacılık işletmeleri personel bulmada ciddi sıkıntılar yaşayacaktır.

https://www.sozcu.com.tr/...-1592ye-geriledi-7496469/
rus kesimindeki fiyatlar ingiliz kesimindekinden daha yüksekmiş. Alman tarafında uzun süreli sözleşme yapıldığından fiyatlar sözleşme oranında artarak normal seyirde devam ediyormuş.
görsel

evet, memurlar için önceden ankara ve istanbul sürgün sayılırdı. şimdi bütün sahil şehirleri sürgün oldu.
Lara ve konyaaltı nişantaşı ile yarışmaktadır. Bu gidişle geçecektir.

Antalya önümüzdeki aylarda türkiye'deki diger şehirlere göre çok daha ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıyadır maalesef.
Ruslara kiralayınca öyle olur normaldir. Para tatlı. Devlet her fırsatta döviz gelsin diye kendi halkına tersoluk yaparsa, halk da öyle tersoluğa böyle seviş deyip kendini düşünür. Normalde en fazla 5000'e vermesi gereken evi ruslara 15000'e verir. Allah kiracıların yardımcısı olsun. Her şey boka sardı. Evlilik falan da hikaye olcak bu gidişle. Bu kiralara nasıl evlencek la millet. Evlilik dışı 3 çocuk yapak mı? Uygun mudur ey akıl? Biz salağız bize bi akıl ver hele.
evet yüksek lisans yapıyorum, ev bulamadım. her hafta ankara-antalya derse gidip geliyorum. lisanstayken maks 1k verdiğimiz kira, olmuş şimdi 5-6k. anasını siktiklerm.
2019da zengin semtlerinde kiralar 2+1 için 1500 tl idi. ona bile kiran cokmuş derlerdi. simdi ciddi ciddi 1500 e bir 0 daha eklendi. fakir semtlerinde, taşrada kiralar 6 bin. fuhuş, uyusturucu ticareti yapilan mahalleler bakiniz! nereye cevirsem kafami rus mus. geçen annemle kahve içmeye konyaaltına gittik. bi kafeye girdik, bir tane türk yok! parayı kimin kazandığı aşikar. kahve de içmedik. bastık eve döndük.
işin trajikomik tarafi da şu; instagram'da antalyahakkinda diye bir sayfa var. Orda emlakçının birisi kaçak emlakçılık yapan ruslardan dert yanmış.

Bazı rus acentaları da evleri kendi ülkelerinde satışa çıkarmak için yüzde 10'a varan emlak komisyonu vermeye başlamışlar bizim emlakçılara.

Resmen komedi.
Bu ülke vatandaşını düşünür mü hiç ?
Asgari ücretin de açıklanması ile kiralık ev fiyatlarının ortalaması 10 bini bulmuş ve bazı yerlerde 15 bini neredeyse geçmek üzeredir.

Artık dar gelirli ve özellikle orta direk vatandaşlar için bile lara, konyaaltı, meydan kavağı, yeşilbahçe gibi ilçe ve semtlerde oturmak, yeni ev kiralamak neredeyse imkansız hale gelmeye başladı.

Ne demek istediğimi sarı site gibi yerlerde yayınlanan ilanlardan daha iyi anlarsınız.

Devlet bu duruma nereye kadar sessiz kalacak? Zar zor geçinen bizler nereye kadar bu durumu yaşayacağız?..

Yabancıya ev satışı, kiralanması ve ev sahiplerinin aldığı kiraların devlete net bir şekilde iletilmemesi gibi sorunlar devam etmesi maalesef birçok kişinin barınma sorununu dibine kadar yaşamasına neden olacak ve sokaklarda birçok aileyi eşyaları ile birlikte göreceğiz.

2 çift lafım da ev sahiplerine olacak ama ağzımı bozmak istemiyorum (bazıları gerçekten halden anlayıp, insanı boyutta evlerini kiraya veriyorlar onları tenzih ederim).
Turistik yerlerde görev yapan memurlara kira yardımı yapılmalı.