bugün

bu koliyi yollayan anneler elleri öpülesi yüce insanlardır. evladı ailesinden uzak bir şehirde yaşıyordur, üniversite öğrencisidir ya da çalışıyordur. ama evladının yiyemediği yemekler, annenin boğazından geçmiyordur. hep onu düşünüyordur "acaba ne yedi bu akşam, karnını doyurabildi mi" diye. anne özenle hazırlar göndericeği paketi. kutuda neler yoktur ki: reçel kavanozları, plastik kaplarda köfteler, kızartmalar, sulu yemekler, kurabiyeler, börekler, poğaçalar. hepsi tek tek jelatine sarılmış, ayrı ayrı poşetlere konulmuştur, kırılıp dökülmesin birbirlerine karışmasınlar diye. peçete bile unutulmamıştır. hatta anne bazen abartıp marketten aldığı çikolotalardan, bisküvilerden, meyvelerden de koyar, sanki evladı orada beş parasız yaşıyormuş, market yokmuş gibi. ana yüreğidir, ince düşünür, evladı herşeyden besinini alsın ister. bazısı biriktirdiği paralardan üçbeş kuruş da sıkıştırır kutunun içine, bir de not yazar "yiyecekler bozulmadan bitir, derslerinde başarılar, gözlerinden öperim, öptüm annen" diye. ailenin maddi gücü yerindeyse o devasa ağır koli kargoya verilir, değilse muavinin eline üç-beş kuruş sıkıştırılarak otobüsle gönderilir. ne mutlu gönderilenleri yiyip, deyim yerindeyse yutup, o anneye layık olabilen evlada.
normalde her yerde temin edilebilecek olan elma, ceviz gibi ayrıntılar da dikkat çeker.

çikolataları saymıyorum. yozgattan koli içinde içli çörek, yaprak sarması, ülker çikolatalı gofret ve elmayı manisaya göndermek.
koliyi açarken heyecandan elleriniz titrer,açtığınızda sizin için yapılmış yemekler ve börek olur, çok mutlu olursunuz, dolaba yerleştirirsiniz,sonra telefon açıp kırk dua edersiniz, en son oturup allahınıza şükür edersiniz annem var ve hayatta diye.
içinden bayram şekeri bile çıkabilen kolilerdir.

+ anne hepsini anladım da bayram şekeri nedir allasen
- olsun oğlum, arada bi tane yersin zihnin açılır.

kurban olurum.
ağırdır. zira içinde konserveler vardır. reçeldi bilmemneydi doldurmuştur. benim başıma gelmedi de geçen gün arkadaşın kolisini taşıdım yardım ettim. eşşek gibiydi.
köyden gelen ve ev yapımı salça falan olan şeylerdir.. içli dolma da yapılır dondurulup poşetlenir.. güzel bir dayanışmadır..
birazdan alacağım kolidir. heyecan had safhada.