bugün

çocuklarının ailesiyle oturduğu ev için aldığı, fakat çocukları aldı diye evlenince kendi evlerinde kullanmasını isteyen annelerin, alınan şeyi çocuklarının çeyizine koyarak, katkı sağlaması olayıdır.

--spoiler--
lakin; eve alınan biranın promosyon bardaklarının kaldırılması, kişiye biraz garip gelebilir.

salca: anne ya geçen gün 2 tane bira bardağı almıştım, bulamıyorum onları.
anne: (anne o sırada koltukta uyuyormuş numarası yaparak) ...
- anne söylesene yahu nerde bardaklar?
+ (mırıl mırıl)...
- anne yoksa.. yoksa.. sakın bana onları çeyize kaldırdığını söyleme.
+ (hafif surat ifadesini değiştirerek)...
- anne çeyize kaldırdın değil mi?
+ (sadece kafa sallar)
- çeyize mi kaldırdın?
+ (yine kafa sallar)
- çeyize? kaldırdın? eheheh süper ya..
+ ...
--spoiler--
aynı zamanda eve alınan çikolataları nikaha saklama yetisine de sahip anne davranışı. anne için artık nikahtan önce kullanılan hiç bir 'yeni' şey helal değildir. her şey nikaha, mürüvvete endekslenmiştir. çorap ve fanila da bu olayın baş rol oyuncuları gibime geliyor benim...
kız beşiğe çeyiz sandığa lafının fazlaca etkisinde kalmış anne eylemidir. sandık sarısı denen şeyin sebeplerinden birisi bu, biriside anneyi hayal kırıklığına uğratıp geç evlenen kızdır.

aslında, annenin ertelenmiş hayallerinin ve sahip olamadığı herşeye çocuğunun sahip olmasına dair beklentisinin iç acıtan görüntüsüdür.
vizyon sahibi kız annesidir.*
zamanı geldiğinde telaşeye düşüp ayrıntıları atlamak istemeyen annenin kızının çocukluk yaşından itibaren ufak büyük demeden herbişeycikleri o büyük gün için saklaması durumudur, kimseye kullandırtmaz hatta kızı buna karşı çıkar diye sakladığı şeyleri kızına bile söylemez *
bu annenin kızının bir an önce evlenmesi gerekmektedir.Aksi takdirde evlendiği zaman evi modası geçmiş eşyalarla dolup taşacaktır.
kaldırdığı şeylerden bazıları işe yarasada bazıları 90'lı yılların modasını ciddi anlamda hala içinde yaşattığından gülerek bakılan çeyizliktir bunlar. Yaşadığınız evde, evlilik yaşına (bu da ne demekse) gelmiş abla/kardeş olanların evinin bir odasında ceviz ağacından sandık vardır, ha işte anneye alınan ya da eve lazım olur diye alınmış her bir eşyayı o sandıkta istiflenmiş halde bulabilirsiniz. (yeminle varsa git bak gülmekten ağzına kramp girmezse gel suratıma tükür) kaldı ki bu ceviz ağacından yapılan sandık da sağlamlığından ötürü "Japon stili yatak odası" takımın yanında anne tarafından "lazım olur kızım, kullanmadığın eşyalarını koyarsın içine, dursun odanın köşesinde" dusturu ile üstünde en çok tartışılan, en çok inat edilen en büyük çeyizliktir.

- ya anneee o odaya yakışır mı Allah aşkına? Her yerden sadelik akıyo perdelerim bile Japon stili yaptığına bak. Oymalı moylamı sandıkla ne işim olur yaaa..
- babanın evinde de Japon stili yatağın vardı zaten zibidi. Stiline sıçayım. Bi boka da benzese. (düğünden önce annenin 24 ayar anne ayarı bu.)

Anneler gününde aldığınız ve üstünde kalp resmi olan xl beden bornozu sakladığını gördüğünüzde;

-puhahahha anne hayırdır bu ne ya?
-Çeyizlik kaldırdım sana niye bu kadar güldün? (bak yeminle pis sinirlendi)
-Anne ben bunu sana aldım hem bu xl yahu.
-Hahaaha hayttt ben de o yaşta sen gibiydim. Evlinince seni de görecez. xl mış. Özrü kabahatinden büyük. O kilolar yemekten değil, dünyaya senin gibi bi evlat daha getirmiyim diye haplardan canım. (ağladım lan valla. 24 ayar anne ayarı 2)

işte böyledir anneler. Babanıza, evin herhangi bir yerine, kendisine aldığınız her eşyayı çeyize kaldırırlar. ister kullan ister kullanmadır. O eşya çeyize kaldırılacaktır. O kadar. nokta.

O değil de dikkat ettiysen sandıktan çıkan beyaz penye çarşaf kadar babanne donları için yorum yapmadım. Bu ne dıye soracak olsam aldığım ayar anlatılmaz yaşanır.