bugün

insanlar daha varlığını bile bilmiyor, o yüzden. bilse bile sosyal medyada serzeniş etmekten ileri gidemiyorlar. ateist bir ükenin topraklarında ısrarla "islam" topluluğu ve kültürü oluşturmaya çalışmaları kendilerinin ölümlerine daha fazla sebebiyet veriyor.

öteki tarafta uygur türkleri çin topraklarında yaşıyor. türkiye oraya müdahale etse ekonomik açıdan türkiye diye bir ülke kalmaz. ayrıca üzücü olan şu ki, stratejik herhangi bir önemi bile yok uygurların. aksine herhangi bir müdahalede ekonominin kalbi olan çin'den tamamen ban yiyebiliriz. tüm gıda, teknoloji ithalatlarından ambargo yiyip, ekonomik açıdan tahtalı köyü boylayabiliriz.

suriler, afganlar öyle değil. surileri ve afganları ülkede "bilerek" tutuyor, çünkü ab tarafından yüklü miktarda fon alıyor. mesela libya'ya da yardım ediyor, çünkü doğu akdeniz gazından hakkını almak istiyor. zira doğu akdeniz konusunda türkiye'yi destekleyen tek ülke libya'dır.

ama uygur türkleri? stratejik herhangi bir önemi var mı? yok elbette. bu aşırı tiksinç olsa da ülke iç ve dış dinamikleri bir insanın canından daha değerli olabiliyor.
Neyi yanlış yaptım veya yapıyorum?
Bu ülkeye sonradan gelen herkes gidecek!.