bugün

su götürmez gerçektir. almanya da, belçika da, fransa da, hollanda da sevilmeyen kesim olan türklerin bol miktarda yaşadığı bölgelere baktığımızda her türlü suç, rezalet ve barbarlığa rastlanılır. bu demektir ki türkler, yaşadığı yerin içine edebilme yeteneğine sahiptir. zaten, bakılınca türkiye toprakları gibi güzel ve zengin coğrafyaya sahip ender ülkelerden ispanya, fransa, abd gibi ülkeler turizmde ve pek çok diğer alanda neden gelişmişlerdir? neden parası olan turist bodrum u antalya yı değil de, monaco yu valencia yı miami yi tercih ediyor? türkler, dünyanın 4 harikasından biri olan anadolu yu bile savaş, ayrılık ve gözyaşı diyarı haline getirmişlerdir; kavga etmekten, bu allah vergisi güzellikteki topraklara yatırım yapacak vakit bulamaışlardır. asıl cevap, başlıkta gizlidir.
üstünde düşünmek lazım. tarafsızlıkla.

avrupa ya bakıyoruz. şehirlerin görünen yerleri güzel. görülemeyen yerlerini ise asla medya da göremezsiniz. çünkü adamlar dünyanın en büyük turizm ülkeleri.
bisiklet tur yarışlarında görmüşüzünüzdür. köyleri kasabaları pırıl pırıl asfaltlar cillop falan filan.
anadolu ise malum. onların yarısı seviyede.

dünya para dünyası hemen rakamlara bakıyoruz. parayla oluyor bu işler. avrupa da para var. bizde o kadar yok. peki avrupa bu parayı nereden buluyor. üretim, marka değeri falan filan.

e biz daha mı akılsız ve tembeliz. değil tabi tek sebep avrupalıların hiç korkmadan borçlanmaları. her borç bulduklarında bunu alıp üretim, marka değeri ve görüntü güzelliğine harcamaları.
inanmayan avrupa nın borçlarına baksın. adamlar 1 kazanıp 2 harcamışlar. yıllardır böyle bu.

iyi mi kötü mü bilemedim ama kendi hayatımıza uyguladığımızda korkutucu bir olay. o borç nasıl ödenir lan.

bize düşen nedir peki. hakkaten yüksek olan anadolu insanı zekasını dürüstçe kullanmak.
anadolu burada, kaçmıyor yani. çalışıp didinip gerçekten üretimle anadoluyu ihya etmek. olur bu, yaparız.
anadolu'dan çıkan madenler çıkarılan oran farkıyla dünyanın hemen her yerinde çıkıyor zaten. petrol yok birşey yok.
işlenmeye en müsait alan tarım. abd gelse kavunu, karpuzu daha mı güzel çıkaracak. başlık sıçılır da konu bu kadar mı sıçılır!