bugün

aslolan başlık "türkiye'de yayınlanan akşam ana haber bültenlerinin saçma gelmeye başlaması" ama tabi böyle bir başlığın hiçbir yere girip sığacağını düşünemediğimden bunu olabildiğince kısaltmaya çalıştım.

herneyse biz haber diyorduk;

malumunuz ülkemiz hollywood aksiyon sahnelerini her gün yaşayabilecek ve yaşatabilecek insanlarla dolu.örnek verip aklıma gelen en acayiplerini yazayım.adana'da şişeyle fantezi yapmaya kalkan adamın son durumunu interneti olmayan vatandaşlarımızın öğrenmesi neredeyse imkansız,çünkü bu haber ana haber bültenlerine yayınlanamayacak kadar traji komik mi desem komik mi desem bilemedim halkı bir nebze de olsa eğlendirebilecek haberler ve bu haberler kesinlikle yayınlanmaz ya da çok az yayınlanır.*
zaten her gün ana haberlerde üzülmeye,hayretler içinde şok olmaya alışkın olan bir millet için böyle haberlere gerekte yok burası bir ab ülkesi veya abd değil.

üzüntülü,acı haberler almaya alıştık dedik.bu bizim bilinç altımıza öyle bir yerleşiyorki,bazen haberlerde duyduklarımıza hayret bile edemiyoruz çünkü bir korku filmi gibi geliyor.

mesela bir korku filmi örneğin halka filminde televizyon sahnesi vardır.tv içinden ruh çıkar siz bunu ilk izlediğinizde tepki verip korkabilirsiniz.ama bu sahneyi birkaç kere izleyince size sıradan ve saçma gelmeye başlar.işte ana haberler de böyle :

1.gün :rte abd'de bugün şunları yaptı.bir son dakika gelişmesi hakkari'de mayın 3 şehit
2.gün:devletin zirvesi şöyle şöyle dedi.bıçak kemiğe dayandı.siirtte patlama 4 polis şehit.(ben kendimi bildim bileli şehit cenazelerinden sonra analar ağlamayacak,artık bu son,bıçak kemiğe dayandı denir.)
3.gün:ankara'da bomba alarmı,teröristler karakola saldırdı 3 şehit.özerklik istiyoruz dedi
15.gün :rte somali'de nihat doğan herkesi ağlattı.şehit cenazesinde göz yaşları sel oldu.
x. gün:tsk operasyon düzenlemeye ha bugün ha yarın başlayacak.şırnak'ta çatışma 1 şehit.apo'ya ev hapsi istedi.

gördüğünüz gibi haberlerin ortalama olarak akışı böyledir.ne kadar üzülsekte ne kadar sıkılsakta ne kadar laik ne kadar kemalist ve ne kadar dinci olsakta biz sindirildik ve bilincimizi kaybettik,herkese geçmiş olsun...
sürekli tekrarlanan olaylar sonucunda aynı şeyleri izliyor hissine kapılmaktır. bu hisse kapılmak insanı ana haber bültenlerini saçma bulmaya iter. üst üste gelen haberler o kadar birbirine benzerdir ki insandaki duyguları nasırlaştırır. sevinemez,üzülemez oluruz. bir süre sonra her şey monotonlaşır.