bugün

amerika kıtası bir keşif değildir.

bana ait olan iddiadır. amerika kıtası daha önceden bilinen bir kıta idi. sadece bunu reklam etme gereği duyulmadı. amerikan yerlileri olarak bildiğimiz inkalar, mayalar, kızıl derililer ve bunun gibi kabileler, aslen afrika'dan göç etmiş insanlardır. "oha lan yok daha neler" dediğinizi duyar gibiyim. durum aynen de böyledir arkadaşlar.

pekala türklerin, keşif olarak adlandırılan! ! ! malum tarihten yıllar yıllar önce oralara ümit burnundan yola çıkarak geçtiğini biliyoruz. allahu alem daha nice insanlar oralara gittiler sadece türkler değil.

osmanlı sömürgeci bir devlet olmadığı için bunu dünya duymadı diye düşünüyorum. amaç keşif değil çünkü. yeni bir toprak parçası bulalım oraları alalım, yakalım, yıkalım, nimetlerinden istifade edelim, yurt edinelim olmadığı için böyle bir kayıt tarihe düşülmemiş. yani atamız bunu gerek görmemiş. anlatabiliyor muyum. menfaat amacı yok çünkü. ben böyle düşünüyorum. şuan okuduğumuz tarih tamamen avrupanın uydurması olan, bildiğiniz masaya oturup yazılmış olan, çoğu gerçekleri anlatmayan tarihtir. birde şöyle bir eksiklik varmış o zamanlar osmanlı'da. tabi bu tamamen benim düşüncem şahsi düşüncem. zannımca. kayıt etme özelliğimiz eksikmiş. bu yönüyle kızıyorum aslında atalarıma. kayır edilmemiş bazı şeyler. aslında bunun sebebi de ney biliyor musunuz. tamamen allah rızası. evet evet. her şey allah rızasına dayandığı için tabiri caiz ise oraya, yeni toprağa giden bir müslümanın umurunda değil. yeni insanlarmış, yeni toprakmış.. bakın dostlar orada neler olup bittiğini bilmiyoruz. toplu bir kıyım yapıldı. sadece can değil. mal, mülk, arşivler, kayıtlar.. her şey gitti. ve yeniden bir tarih yazıldı, öğreti olarak bu geçti. ve herkese bu öğretildi. dünyaya bu anlatıldı ve bizler bunu biliyoruz.

tabi bunlar hep güç ile alakalı durumlar. güçlü olan sözünü geçirir arkadaşlar. sende eşşek gibi tabi olmak zorunda kalırsın. allah ayetlerinde sürekli bu konuya vurgu yapmıyor mu. birlik olun, beraber olun, gelişmiş olun.. osmanlı dünyanın süper gücüydü bir zamanlar bunu kimse yadsıyamaz, yalanlayamaz. amerika'ya ilk borç veren ülke osmanlı imparatorluğu desem kimileri şaşıracaklardır. devlet düzeni, sistemi tamamen iyi niyet üzerine, allah rızası üzerine dayalı. he bunun getirisi olduğu kadar götürüsü de çok oldu. hatta duraklama, gerileme sebepleri arasında en başı çeker zannımca. o ayrı konu.

anlayacağınız keşif yalandır. üzerinde insanların yaşadığı, medeniyetlerin kurulduğu, koca koca uygarlıkların yükseldiği, milletlerin, ırkların aralarında seyahat ettiği kıtaya, toprağa sen ilk defa gidiyorsan o senin sorunundur. senin eksikliğindir. bir yerin keşif olması için dünyada hiçbir insan tarafından bilinmiyor olması şartı icap eder.

şöyle bir ayrıntı var arkadaşlar. bildiğiniz üzere avrupa'nın kalbinde müslümanlar 400 yıla yakın bir süre yaşadılar, oraları imar ettiler, inşa ettiler, medeniyet getirdiler, deva getirdiler. kim bunlar? evet aynen de haykırdığınız gibi. endülüs emevileri. endülüs emevi devleti son bulduktan sonra müslümanlara ait ne varsa yok edildi taş taş üzerinde bırakılmadı. diyeceksiniz ki "sende nereden nereye geldin be kardeşim, konumuzla ne alakası var". var arkadaşlar var. et ile tırnak gibi var hemde. orada yarım asırlık bir kültür, arşiv, kitap yok edildi. hepsi yakıldı. kütüphaneler yakıldı. bunun gibi nice örnekler var. he kimi zaman doğal yollardan olmuş. yangınlar çıkmış vs. ama orada müslüman mirası istemeyen avrupalılar kasıtlı olarak bir tarihi yok etmişlerdir. aynı şeyi amerika toprakları içinde hiç çekinmeden yaptılar.

yaşananları bize anlatıldığı gibi biliyoruz bunu unutmayalım. ne kadarı doğru ne kadarı yalan bilemiyoruz. ama her geçen gün çoğunun yalan olduğunu öğreniyoruz. kimi zaman kendileri bile itiraf ediyorlar takip edin.

sözün sonu;
birlik olmadığımız sürece, güçlü olmadığımız sürece de bu böyle devam edecek. sanıyorum ki buda allah'ın bir gazabı bizlere. akıllanmalıyız. ibret almalıyız.
bir gerçekliktir.

(bkz: durumumuz yoktu okuyamadım) lakin eminim güzel yazmışsın. peşin peşin verdim artını.