bugün

ilkokulda çizdiğimiz evin bacasından hep duman çıkardıya, sana sesleniyorum kaloriferli nesil.
çok büyük bir sorundur. çözümlenmesi gerekir, yoksa biz çocukluğumuzu yanlış mı yaşadık ? hatta bu sorunun gelişmelere taşınması , hakkında program yapılması gerekir hatta ve hatta çocukluk arkadaşları aranmalı, toplanıp bu konu tartışılmalıdır. çok önemli bir sorun accayip.
somine yaniyordur. muhtemelen ayi postu uzerinde sarap iciliyor.
Bide resimde güneşli hava olur. Bu daha büyük bir sorunsal.
Ilkokulda komünizmin bize aşılandıgına delalet eder.

Çunku hatırlıyorum. Okula gitmeden önce evlerin genelde sokakta gorduklerim gibiydi. Biraz gece konduyu andiriyordu ama degisikti. Cicekler karalama eseri gercegi yansitan turdendi. Okula gittim ve duzgun cizgili hatlarla resim cizen arkadasima baktim. Anasinifi cikisliydi (?). Ne guzel cizdigini soyledim mi hatirlamiyorum ama bana örnek, bir de benim icin cizip bana verdi. Evde resim cizerken hala karalama ciceklerime devam ediyordum. Sonra iki tane duzgun cizdim. Anneme gosterdim.
profesyonelce çizilen evlerden de duman çıkmışlığına şahit olmuşluğum vardır. * ve de bu evlerin bacasından dört mevsim duman çıkar, çünkü bu evler hep soğuk olan dağ eteklerinde, yaylada, vadide falandır. yakınından küçük bir nehir geçme ihtimali de çok yüksektir. bu evlerden hep duman çıkması bir sorunsal değil, ister yetişkin ister çocuk olsun, gelecek kaygısı taşınmayan, yorucu şehir hayatının stresinden uzak, huzurun tavan yaptığı, doğayla içiçe bir hayata duyulan özlemin dışavurumudur. bilmiyorum, ya da 80'lerde çocuk olanların genetiğinde zaten bu format vardı..
fakir işi bir hayaldir. çocukken bile, güneş panelleriyle ısınan ev çizerdim 64 lük faber castell setimle.