bugün

bayram gezmesi olsun bir miktar iş olsun gidilen izmir'de yaşanan olağan durum.

yer alsancak, saat 23:00 civarı.

kaldığımız evden "ulan o kadar izmir'e geldiniz bir turlayak" varyetesi ile çıktık yola. hani altımızda araba da var ama sokakları karıştırırz davasına atladık otobüse. bu bornova tarafından 63 kod adlı otobüse bindik. şöyle 1970 alman malı bir otobüs. yazık, belediye yetişemiyor demek...

sevinç adı verilen ve sözlüklerde pek abartılan kantinden bozma bir pastanenin yanından geçip kaldırımlarında şarkı söyleyen ama iyi şarkılar söyleyen sağlı sollu barların olduğu ama kaldırım taşlarının adama buz pateni nasıl yapılırı kısa sürede öğrettiği yollarından geçip sahile beş kala bir yerden biraları da aldıktan sonra çimenlere kurulduk.

o değil de yol boyunca en çok rahatsız eden iki unsur beni fena üzmüştür. birincisi sürücülerin yayaları siklememesi, ikincisi ise insanların etrafı siklemeyip ne bulduysalar yere atmaları. alsancak tarafında yer alan deniz yüzeyinde de aynı pisliği görmek mümkün.

yanımızda reşit olmayanlar olduğundan bara ya da kılaba değil de çimenlere döşenip içmek hem mecburi oldu hem de açık hava daha güzel olur mis gibi işte gazıyla yayıldık.

havadan sudan, izmir'den çevreden insanlardan sohbet ederken bir yandan da biralarımızı yudumladık.

klasik "burada daireler kaça acaba", "ne güzel, insanlar rahar rahat içiyorlar", "polis yok soran eden yok" geyikleri yapıp uyuması gerekenleri de daha fazla bekletmeden dönüş için yola koyulduk.

son bir kez de şöyle yükseltiye çıkıp denize baktık...

neyse, çimenlerden geçip yola çıkacakken abimin biri oturduğu yerde, bildiğin oturduğu yerde çıkardı dalgayı şar şur işedi. bildiğin işedi lan orta yere.

neyse biz yürüdük gittik. yanımdakilere;

- ya bu durum ne iş ?
+ normal bunlar...
- nasıl normal ?
+ bildiğin normal işte. burada insanlar çişi gelince rahat rahat işerler çimenlere...
- vay arkadaş, medeniyet de böyle bir şey olsa gerek...
+ medeniyet mi bilmem ama böyle işte.
+ kadınlar da işer mi ?
- henüz görmedim ama işeyen çok erkek gördüm.

dumura uğramıştım. yol kenarı olur, sakin bir yer olur eyvallah, anlarım da arkadaş belki binlerce insan var, etraf insandan geçilmiyor sen çıkar dalgayı ortalık yere işe, pes.

umarım gördüklerim yalnız o bölgede yaşanan ve alkolün etkisinde olan bir davranıştır.