bugün

tarih boyunca gözlenen gerçek.
avrupa da birbirimize en iyi uyum sağladığımız ulus almanlar.
teknik ve sanayide çok emekleri var, bizde. tabi karşılığını alıyorlar. askeri alanda da öyle olmuş geçmişte.

sebebini de biliyorum ama ispat şansım yok. bizim atalar alplerde çok fink atmış zamanında. illa ki iz bırakmışlardır. bir nevi kan bağı yani.
adamlar yahudilere işkence etmek için çalışma kampı kuruyorlar ikinci dünya savaşında, savaş ortamı illa ki kaynaklar az ona rağmen yahudilerin kalacağı barakaların bile taşıması gereken sağlamlık kriterleri var. bu adamla bizim kafamız nasıl bir oluyor ben anlamadım.
Güneyli almanlarla iliskilerimiz yenidir,

Kuzeyli almanlarla iliskilerimiz eskidir.

Guneyli almanlarla kafa yapımız oldukça uyusur, yemek içmekten tutun da dans kültürüne kadar. Macar ve Türk boylarının yüzyıllardır bir arada yasamalarinda bunun buyuk payi vardir.

Kuzeyli almanlar hun ve iskit Türklerinin yasam tarzını yaşatır. Gerek fenotipsel, gerek kültürel, gerek sanatsal.

Almanya ile Türkiye'nin coğrafyası ve uğraştığı sorunlar birbirine hic benzememekle beraber bu Türk'lerin tembelliği bazı konularda alışkanlık haline getirdigi gerçeğini degistirmez.

Buna karşın almanya'ya komsularindan gelse gelse sarısın mavi gozlu slav kızları ya da yogun Fransız kültürü gelir. Bize gelenler ise teror, dogma ve sorundur.
çok güzel bilgiler verilirken, türklerin tembelliği konusu gerçek değildir.
türkler tembel değildir, almanlar da çalışkan değildir.
mevcut gelişmişlik farkı, odaklanılan konu ile ilgilidir.
almanlar tekniğe eğilmiş biz ranta, bu her zaman böyle. bugün bile.

inşaat<makina.