bugün

evet, inanarak her şeyi zihnimizde hayalen var edebiliriz. ama her şeyi... şirinlerin ve cadıların var olmadığını aklen kavrayınca zihnimden de bunları yok ettim. ama cadılar ve şirinler hakkındaki masalların kitabı olan kur'an bu ülkede en üst seviyede, iran gibi...
tanrı olan şirin baba da doğada gerçekleşmeyen her şey bu peri masalı kitabında gerçekleşiyor... insanlar inansın istiyorsanız masal kitabınızın içine ahlak öğretisi katın ki ciddiyetle savunulsun, muhammed bunu yaptı.
Güzel bir tezdir efendim, insanlık fasulyeden üredi mesela. (bkz: beyefendiye inanç göndelim) .
doğaüstü melekler, cinler, şeytanlar, büyüler, tılsımlar, doğaüstü güce sahip dua, ayet ve beddualar ve bir adette superman tanrı... bunlar şizofreninin semptomlarını taşıyan, paranoyak düşünme şekli olan insanlarda sıkça görülüyor. psikiyatriye şizofreniden başvuranların çoğu dindardır... internette birçok sitede dinin psikiyatrik açıdan dengelerini bozduğunu dile getirirler.

hayali varlıklara inanan insana şizofren denir... bana inancı tavsiye eden herkese bedava zaten, psikiyatriyi tavsiye ediyorum. ruh sağlığı çok önemli. ruh sağlığı bozuk bir insan çok iyi biri olabilir, çok huzurlu da. bunlar normal, anormal olan düşünme biçimi ve beyin kimyasının bozulmuş olmasıdır.