bugün

- O doğmamış ve doğrulmamıştır. Ondan başka ilah yoktur
- Çiçeklere böcekler hepsi olduğunun kanıtıdır.
- Ben varım, benim de bir yaratıcım var.

Bu kalıplaşmış cümlelerden başka bir cümle duyamayacağınız, muhtemelen hiç kuran okumamış müslüman çedidir.
Okumadığı gibi araştırmaktan da kaçınmış, sabit saplantılı fikirler sahibidir kendisi.

- Bu konuları bilmiyorum ben. diyerekten sizi bir imama yönlendirmesi de kaçınılmazdır.
içler acısı bir durum olmasına rağmen, onların hiç mi hiç zorlarına gitmemiştir.
inanmaya bağlı bir konu, fizik konusu gibi bir ispat kimse tarafından yapılamaz, sadece Müslümanlar değil, kimse yapamaz bu ispatı.

lakin aklımızın seviyesine de bir bakmak lazım. aklımıza biraz torpil yapalım ve dünya kadar olduğunu kabul edelim ve sonra da Google den samanyolunda kaç tane gökcismi bulunduğunu sorgulayalım. kapasitemizi biraz da olsa anlarız.
sadece samanyolu nda 4-5 milyar gökcismi var gibi hatırlamaktayım ve evrende de en az bir o kadar samanyolu benzeri yapı var.

ya da kafamızı yakmayalım diye makaraya devam edelim.
ciddi söyledim. insanı kötü hissettiriyor. takmamak daha iyi.

ha böyle düşünenleri birazda takdir etmek lazım. adam aklını kullanıyor ve zorluyor.
muhakkak bir yere varır.
3 saniyede açıklanması gereken olgu çok basittir.

şimdi önce bu dünyanın yaratıldığına inandık diyelim onu sağ köşeye alalım.

çünkü bilim olasılıklarına göre bu kadar hiyerarşi asla bingbang ile olamaz, onu bildikleri için asıl dünyanın oluşumunu hala arıyorlar ki bulamazlar onuda 1 köşeye alalım.

gel gelelim asıl konuya, şimdi bu dünya yaratıldı ise. varsayalım 01923808231 ilah var.

dünya kanununda zaten herşeyin bir yaratanı olduğu için, o onu öbürü onu öbürü onu diye gidiyor bizimkisi üretim ama yaratmak ilaha namzet.

şimdi diyelim 12903890813 ilah olsaydı.

ne diyeceklerdi, o onu yarattı o bunu o onu o bunu o onu o bunu diye diye diye diye sonunda en sona kadar geleceklerdi, peki en sonuuncuyu kim yarattı ?

he işte sır burada.

yani yaratılan herşeye binaen, kesin mutlak olarak bir zatın hiç yaratılmadan olması lazım o da ALLAH benim buyuruyor, yani bu dünyayı o endekste araştırıp o onu o bunu yarattı ile gitsek bile sonuçta kesin olarak yaratılmadan yaratabilen bir güç olmalı.

çünkü sonu bu olayın, ee ALLAH'ın sıfatlarından biride nedir, (ezeli olması, yani başlangıcının olmaması) eğer olsaydı, onuda kim yarattı diyeceklerdi, sonra yine yine uzayacaktı, yani muhakkak şu dünyada ne gördüyseniz hepsi yaratıldıysa sona sona sona doğru gide gide hepsi bittimi sonunda 1 yaratıcının hiç yaratılmamış olması lazım.

o da mevlâdır.

yani bilim, dünyanın kendi kendine oluştuğuna inanmıyor, ee herşeyin bir yaratıcısı olsada mutlaka sonunda hiç yaratılmadan yaratabilen bir güç olmalı orasıda kesin, çünkü sonsuza kadar o onu o onu yarattı diye bir şey olamaz.

ee o zat'ta benim buyuruyor mevlâ.

daha anlamayacak ne var ki ? ezeli'yim ben diyor, başlangıcım yok sonum yok.

buna ya inanacaksın, ya da hala bilimin dünyanın nasıl olduğunu anlamaya çalışmasına kafa vereceksin, sonra bir bakmışsın ölmüşsün ve ALLAH'ı bulmuşsun ama iş işten geçmiştir.
Kendileri kuş çicek ve bocege bakarak ibret vermeye cslismistir Ancak 4 halifeyi dahi bilmezler.
Başkalarına kendi inancını dikte etmiyorsa açıklamak zorunda olmayan kişidir. Sadece Allah ya da islam değil tüm inanç sistemleri, dinler mantıktan ziyade kalbe ruha hitap eder. inanan kişi sadece inanır, bir kanıt görmek ya da aramak zorunda değildir.
Not: Ben inanmayan taraftayım.
müslümandır.
kimse kimsenin imanını aşağılayıp sorgulayamaz. bu manevi bir durumdur. sen kıytırık bir adama/kadına aşık oluyorsun "çok seviyorum anlatamıyorum tatlım yha" diyorsun da adamın seni tatmin etmek allahı açıklamasını mı bekliyorsun ? nasıl bir açıklama bekliyorsun ki ? seni yaradandır, yediğin her lokmayı sana verendir. şükredilmesi gerekendir; açıklanması gereken değil.
Müslüman açıklıyorda, o ateizm kafası cehaletinden açıklamayı kabul etmez, böyle konuşur.