bugün

kesinlikle doğru tespittir.

mevzu şundan ibarettir.

"önce eşeğini sağlam kaziğa bağla, sonra allah'a tevekkül et"
haklı tespittir. allahın gücü herşeye yeter. lakin allah koyduğu sünnetuulah (doğa yasaları) nın dışına çıkmaz. insanlara verdiği beyinle bu sünnetullah yasalarının üstesinden gelme kabileyeti verir. eğer yardım edeceksede bu kurallar içinde yardım eder eğer ceza vereceksede bu kurallarla cezalandırır.
Beyler savunduğunuz mantığa göre dua etmek de gereksiz. Ama Kur'an'da açıkça yazar Allah'a kulluk göreviniz ona dua etmektir diye
gereğinden fazla özellik yüklemek değil, allah'tan yardım istemektir.

Allah'ın şüphesiz herşeye gücü yeter. Evet kurtarma işlemini biz yapacağız, tedbirimizi alacağız. Ama şu an orada olan kardeşlerimize Allah dayanma gücü verir. Ama bunun için dua etmeliyiz.

Ne bazı kesim gibi "kader" diyeceğiz, ne de bazı kesim gibi "allah'ın buna gücü yeter mi?" diyeceğiz.

Kim Allah'a tevekkül ederse, Allah ona kafidir. (talâk suresi/3)
boktan bir ateist sıçması tipik.

Ulan irade kimin elinde? Sen tedbir al, orada sır var ufak beyinler almaz, ama sen tedbir alsan da yazılan başa gelecektir sebepler vakidir.

Ama önce inanıp, sonra ilahın gücü yok ya da onun hiyerarşisinde değildir demek mallıktır.
Dua etmekten zarar değil fayda gelir. Ama herşey allah tan beklenemez

O yüzden biraz haklı biraz da haksız bir tespittir.
Şüphesiz allah'ın her şeye gücü yeter. Fakat siz beşinci kattan atlarsanız ve ikinci kata kadar düştükten sonra pişman olursanız, Allah neden müdahale etsin? Sana beşinci kattan düştüğünde öleceğini söyleyen bi mantık vermedi mi? islam, Allah'a sığınmaktır. insani hataları Allah'a yüklemek değil.