bugün

inanmıyorum diyenlerin bile inanması gerçeği var bide insanoğlu bir yaradana inanmadan yaşayamaz inanmak zorunda inanmıyorum diyenler kendisini kandırıyor o zaman ölmekten korkan müslümanlar nolacak ?
doğru tespittir.
Dinlerin var oluş sebebi, insanların nedenlerini bilmediği veya bilmek istemediği, yada cehaletten, tembellikten çözemediği/çözmediği meselelere kestirmeden bir bahane bulma çabalarıdır!

Çünkü gerçeği araştırmak zaman alır, çaba ister, emek ister! Mevcut bildiklerinin (eğer bilimsel kanıta dayanıyorsa tabi) her daim eksik olacağını, cevap bulduğun bir sorunun tamamlandıktan sonra yeni sorular ve bu soruları çözmek uğruna emek harcama, uğraşma gibi zorlukları vardır!

Oysa Tanrı var, benim inandığım dindeki kanunları koymuş demek basittir! Mantıklı veya mantıksız her şeyi buna bağlarsın olur biter! Hiç cevap bulamadığında tanrı böyle istemiş der kestirip atarsın!

Bütün bunların sebebi de evet, hiçlikten, daha doğrusu mevcut bildiğimiz yaşam son bulduğunda sonrasında olacaklara dair hiç bir mantıklı açıklama olamamasıdır! En azından şimdilik!

Bilim bu hızla ilerlemeye devam eder, insan da kendinin 5000 yıl daha yok etmeden yaşamayı başara bilirse bu sorulara da cevap bulması çok olasıdır. Son 150 bin yıldan fazla yaşayıp son 100 yılda çözdüğü sorulara bakılırsa bu hızla insanın 5000 yıl sonra ulaşacağı noktayı hayal dahi etmek zordur!!!
Yanlıştır. öyle olsaydı deizm diye bir şey olmazdı.
Evet öyledir. çocukluğumda geceleri beynimi yiyen "sonsuzluk" kavramı beni dinden korkutmuştu.
Bir yargılanmanın ardından sonsuza kadar bir şekilde farkındalığın ve hayatın süreceğine inanırlar. Asıl korku bu inançtan başka nerede olabilir halbuki?
Evet. Çogu dindarin- benim gibi- kafasinda muhakkak vardi: yaw ne oldu da tanriya inandim, bu tanri da neyin nesi , cennet cehennem de nedir, bu insanlar bu evren niye varlar, tanriya inanmamin tek sebebi annem babam için mi diye. Ama azap ve yok olmA korkusuna iyi birer ilaç olduklari için çogu insan için bir siginaktir dinler.
ateistleri anlıyorum da müslümanlar bari dikkatli olsun, dikkatli konuşsun. iman dairesinden çıkıp da müslamanım diye dolaşır sonra. iman meselesinde şüpheye yer yoktur. şeytan arada vesvese verebilir ama vesvesenin üstüne gitmek ve şüphenin kalbe yerleşmesi imanı götürür mazallah.