bugün

her gün akşama kadar karşılaştığımız bir çok olayda gördüğümüz ve gerçekliğinden şüphe etmediğimiz durumdur.

kendine isyan edene rızık verir, aç bırakmaz.
kendini yok sayanın, konuşmasına, görmesine, duymasına, yürümesine engel olmaz.
iyi anlarda kendini aklına getirmeyenlerin, başları sıkışınca yalvara yalvara kendine dua ettiklerinde "önceden aklın nerdeydi" demez, yardım eder.
yapılan tüm nankörlüğe rağmen, yine rızık verir, yine yardım eder, yine affeder..
yüz kere aynı günahı işlesek * yine de "umudunuzu yitirmeyin allah çok bağışlayandır." ayetiyle bizi teselli eder.
ayetlerinde "isteyin vereyim." der.
"ben çok yakınım. dua edenin duasına icabet ederim." der.
bizi sever, bizi korur.. bize "kulum" der.. her "rabbim" deyişimizde, "kulum" diyerek cevap verir.
biz o na bir adım atsak, o, bize koşarak gelir.
biz bir günahımızdan tevbe etsek, o, bizim adımıza bizden çok sevinir.
o, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir..
o, kullarını çok sevendir.
o, kullarının doğru yolda olmasını isteyendir.
o, günahları kendine saygısızlık olarak değil de, kulun kendi kendine etmiş olduğu zulüm olarak nitelendirendir.

edit: neyi eksiliyorsunuz merak ediyorum...
elbette ki sonsuzdur. ama dua ediyorum ve diliyorum ki; uslanmayan, akıllanmayan katiller ve tecavüzcüleri bağışlayacak kadar sonsuz olmasın. olmamalıdır. gayet açıktır; bana kul hakkıyla gelmeyin diyor allah kutsal kitabında.

edit: katiller ve tecavüzcüler eksiliyor. sıraya geçin.
merhamet nerede? sevgili yazar kardesim bu entryi yazarken kaç tane masum çocuk savaşta öldü yada ne kadar insan açlıktan talep oldu.
Nerede merhamet nerede adalet. Bu soruma cevap buldugumdada zaten inanıcam ne varsa.
allah merhameti sonsuz olandır. ama cezalandırması da şiddetli olandır. tabi bu entry yazılırken herkesin bunu bildiğini düşünmek anlamsızdır.
insanları öldüren, çocukların savaşta ölmesini isteyen allah değildir. bunu yapan bizzat insandır. allah öldürmeyi yasaklamıştır. eğer masum insanlar öldürülürse, öldürenlerin cehennemde süresiz kalacaklarını da söylemiştir. buna rağmen gene de nankör, asi insan bunu yapıyorsa sonucuna katlanır. öldürülen ahirette hakkını alır, öldüren cezalandırılır. kimseye zerre miktarı haksızlık edilmez.
allah içki içmeyi yasaklamıştır. ama insan isyan eder, bunu önemsemez de içer de gider tecavüz eder, kaza yapar birine çarpar ve öldürürse cezasını çeker.
allah kürtajı yasaklamıştır. herkes cinayetler neden var allah ın merhameti nerde diye bağırırken bir taraftan da gayri meşru ya da meşru ilişkileri sonucu hamile kalırlar da canları doğurmak istemezse aldırıverirler. sonra allah ın merhameti nerde diye haykırırlar.
zenginler bütün paralarını lüks restorantlarda yerken, bir çantaya verdikleri parayla normal bir aile bir ay geçinebilecekken, açlıktan çocuklar öldüğünde bas bas bağırırlar allah ın merhameti nerde diye? afrikayı, ortadoğuyu sömüren, fakirleştiren, onları o hale getiren allah mı biz miyiz sormak isterim size.
çocuklar açlıktan ölmesin diyen kaç kişi yardım etti onlara? savaştan hoşlanmayan kaç kişi israil e destek olmamak, amerika ya destek olmamak adına aldıklarına dikkat etti.
allah evreni mükemmel yarattı, düzende hiçbir bozukluk yok. ama insan kendi eliyle bozdu bu sistemi ve ceremesini kendi çekiyor. masum insanlar acı çekiyor ama allah onların mükafatını ahirette verecek. allah ın emirlerine uymayıp, hatta emirlerine uyanlarla dalga geçenler asla ve asla allah ın merhametini eleştiremezler.
O'nun merhametine layık birer kul olarak yaşanmalıdır.