bugün

bu başlığın sorusunu tayyip erdoğan ile cevaplamaya çalışmak ağır gerizekalılıktır.
allah ın beyninizi yaratmasındaki amaç ile aynıdır.

insan beyni olmadan düşünemez miydi mesela.

gerçi gördüğüm kadarıyla varken bile düşünmekte zorlananlar var aramızda.
''Melekler Cenab-ı Hakk'ın yardımcıları değildirler. Onlar sadece yaratma hadisesinin şahitleri ve nezâretçileridirler''

melekler niye yaratıldı demek, Allah ilaçlara niye faydalı tesir kuvveti verdi demeye benziyor.
(bkz: Hikmetinden sual olunmaz)
allah melekleri bir çok sebepten ötürü yarattı bunların bir kısmını bilir bir kısmına akıl erdiremeyiz ama öncelikli sebeplerden biri insan mantığının bu işlerin yahut bu döngünün kabullenebilmesi içindir. şeytanın karşı geleceğini de biliyordu yalnız bu önceden olacakları bilmesini ancak kader mantığını anlamakla algılayabiliriz şöyle söyliyim allah der ki ; biz yazdığımız için siz yaşamıyorsunuz siz yaşadığınız için biz yazıyoruz. yani olacakları bilmesi makamının sonucudur. biz yalnızca anı yaşarız ve geçmişi hatırlarız o ise geçmişi anı ve geleceği makamı ala dediğimiz makamdan bir anda görür. bunu bizim mantığımız tam anlamıyla alamaz ve ben de size tam anlamıyla kanıtlayamam ama zaten somut şekilde kanıtlanabilseydi iman etmeyen kalmazdı. yasak elma ağacı tamamıyla adem ve havvaya sınavdır yok cennet ve cehennem de melekleri ilgilendirmiyor evvel ve ezel mantığını iyi anlamak lazım dünya tarihi şeklinde bakarsanız ahirette öylesine bir tarih bulamazsınız ve kafanızda tam olarak olayların sırası oturamaz. allah'ın şeytanı karşı çıkmayacak şekilde yaratması gibi bir şey söz konusu olabilir mi ? bu soruyu soranın aklından şüphe ederim , o zaman insanlar neden kötülük yapmayacak şekilde yaratılmadı sorusu gelir akla ve bu soru bile olamaz çünkü allah bizi iyilikle yaratmış fakat içimize nefs üflemiş ve nefs iradeyi insana bırakmış. nefsle hareket ederken allah'ın yolunda olabilmektir zaten sınavımız. adem elmayı yemese cennettemiydik sorusu daha da başka bi aptallıktır. gene kader tefsirine bakmak gerekir çünkü iki insan dünyada çatışır ve biri diğerini öldürür birinin kaderinde o gün ölmek vardır ama eğer diğer adamın silahı olmasaydı ya da öldürmekten vazgeçseydi o adam ölmeyecekmiydi gibi bir saçma soru olabilir mi ? elbette ki olamaz işte bu sorunun olamayacağı gibi adem yasak elmayı yemese biz cennettemiydik sorusu da saçmadır ve olamaz. ayrıca şeytana cehennem bir ödül olabilir mi ? o orada ebedi kalacaktır en çok cezayı çeken olacaktır allah katında yaşamasına o güzellikleri tatmasına karşın sonsuz cehennem ona daha büyük azap olacaktır çünkü cehenneme gidecek olanlar cenneti görmedikleri için oranın tadına hiç bakmadıkları için kıyasları yalnızca dünya ile olacaktır. yani şöyle söyleyeyim bi insan düşünün kola içiyor siz sonra ona kolayı bırak sen çamur yiyeceksin artık diyorsunuz o adama bu nasıl bir işkencedir bir de bir başka adam su içerken ona çamur veriyorsunuz arada ki fark basit anlamla bu şekilde açıklanabilir. şeytan yani azazil lanetlenmeden önce 7. kat semada meleklerle yaşıyor onlara vaaz veriyor cennet nimetlerini tadıyordu ama şimdi ebedi cehenneme mahkum. umarım sorularına az da olsa mantıklı cevaplar vermişimdir ama anlamadığım olay şu ki yaşayacağın en fazla 70 yıllk insan hayatı ve çoğuda dertle kederle acıyla geçiyor buna karşılık eğer ahiret varsa baki hayatta başarısız olmak bu 70 yıllık ömür için değer mi ? ön yargılı ve şeytan vesvesesiyle dolmuş sorulardansa inanmak isteyerek soru sorsanız belki de fani hayatta dahil hayatınızda bir çok değişim olacak. son olarak hz.ali'nin bir sözüyle bitirmek istiyorum ; '' eğer allah , ahiret ve muhammed sav. yalansa ben hiç bir şey kaybetmem çünkü hayalı ve huzurlu bir ömür geçirdim ama eğer bunlar haksa varsa sizin kaybedeceğiniz çok şey var. ''
meleklerin yaptığı işler, allah'a yardım değil, ona (c.c) olan ibadetleridir.

yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan allah, hiçbir şeye muhtaç olmadığı gibi meleklerinede muhtaç değildir. melekler allah (c.c) izzet ve azametini gösteren perdelerdir.

her kim allah'a, allah'ın meleklerine, peygamberlerine, cebrail ile mikail'e düşman olursa, iyi bilsinki allah'da o kafirlerin düşmanıdır.

http://www.sorularlaislam...anlari-nicin-yaratti.html

(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az)

(bkz: cehennemde göte girecek başlıkar)
Kendisine melekleri ibadet etsin diye yaratmadi. Onları insanlara yardım etsin diye yarattı. Bu insanların korunması onları Cinler den veya nefsindrn korkusunun diye olabilir.

Allah kendisine ibadet etsin diye yalnızca cinleri ve insanları yaratmıştir.
(bkz: seni daha iyi görebilmek için) ne söylesek hikâye gelecektir size. Allah'ın kelamına inanmayacaksınız, islam üzerine yazılan yalan-yanlış yahut doğru kitapları okumayacaksınız; gözünüzün görmediği, en az on entry girerek yazar olmuş, internet üzerinden irtibat kurabileceğiniz insanlara inanacaksınız(?). Söylesenize çok mantıklı açıklamalar yapsam ve uzun uzadıya bir entry girsem bana neden inanasınız? Inanmanız gerekene inanmamışken.
Sen bu entryi aç günün birinde günah yazsınlar diye. Sebebi künfe yekun.
Melek değilde, Esas sorulması gerken soru allah neden şeytana müsade etti.
https://www.youtube.com/watch?v=T0Pfp32T_iU
o kadar girift sorular ki neredeyse Allah yok mu var mı ikilemine düşecektim. (yaş kaç?).
-her işi salisede yapabilecek kadar yüce bir varlık neden yanında eleman(melekler) çalıştırır?
-ya da şeytanı yarattığında gelecekte şeytanın ona karşı çıkacağını bilemez miydi?
-şeytan ona karşı çıktığı halde neden onunla iddiaya girdi?
-melekler hiç bir yemek yemiyorsa neden yasak elma ağacı vardı? allah tuzak mı kurdu ademe?
-adem elmayı yemeseydi cennetteydik ama şeytanla iddia sonucu cehenneme gidebilme ihtimalimizin olması da saçma değil mi?
-allah şeytanı neden karşı çıkmayacak şekilde yaratmadı?
-şeytana neden cehennem gibi bir ödül verildi?

gerçekten mantıklı cevaplar vermenizi bekliyorum dindar insanlar...
Öncelikle başlığı açan kişinin bilgisiz olduğu apaçık ateist olsan bile bilgili olacaksın meleklerin iradesi yoktur şeytan bir melek değil cindir zaten melek olsaydı allaha karşı gelmezdi melekler Nurdan cinler ateşten insanlar topraktan yaratılmıştır ve sayısız melek kainatın yaratılışından beri allaha secde etmektedir. Önce bunları iyi bilmek lazım cinler insanlar ve şeytan irade sahibidir hz. Muhammed hem cinlerin hem insanların peygamberidir. CinlErden de müslüman olanlar vardır. Kısacası insan zekası ne melekleri ne kendisine çok benzeyen cinler anlayabilir ki allahın yüce amacını sorgulayabilsin. Allah insana irade vermiştir ki kendisi için doğru olanı bulsun melekler gibi sorgusuz sualsiz itaatimizi istese insanı ve cinleri yaratmazdı. Şeytan meleklerin hocasıydı ve allaha insanları niye yarattın dediği için lanetlenip cennetten kovuldu. Kısaca meleklerin yaratılisini sorgulamak şeytanın cennetten kovulurken yaptığını yapmaktır.
Ya sanane kardeşim allahın derdi sana mı düştü, demek isterdim. Ama olmuyo öyle bize bi şeyler söylüyorsunuz altı bomboş. Bu yüce adam beni öldürmek için niye azraili yolluyor. Gelsin bi karşıma çıksın görelim nur yüzünü.
Çarşıda bir işim oluyor. Arabama atlayıp gitmeye gücüm var ama o işi halledeceğim kişi ile zırt pırt görüşmek istemiyorum. Bu durumda anahtarı bi elemana veriyorum o çarşıya inip o işi hallediyor.

Melekler işte bu yüzden var.