bugün

-her işi salisede yapabilecek kadar yüce bir varlık neden yanında eleman(melekler) çalıştırır?
-ya da şeytanı yarattığında gelecekte şeytanın ona karşı çıkacağını bilemez miydi?
-şeytan ona karşı çıktığı halde neden onunla iddiaya girdi?
-melekler hiç bir yemek yemiyorsa neden yasak elma ağacı vardı? allah tuzak mı kurdu ademe?
-adem elmayı yemeseydi cennetteydik ama şeytanla iddia sonucu cehenneme gidebilme ihtimalimizin olması da saçma değil mi?
-allah şeytanı neden karşı çıkmayacak şekilde yaratmadı?
-şeytana neden cehennem gibi bir ödül verildi?

gerçekten mantıklı cevaplar vermenizi bekliyorum dindar insanlar...
buradan cevap bekleyeceğine merak ettiklerini aç oku denilecek yazar.
''Melekler Cenab-ı Hakk'ın yardımcıları değildirler. Onlar sadece yaratma hadisesinin şahitleri ve nezâretçileridirler''

melekler niye yaratıldı demek, Allah ilaçlara niye faydalı tesir kuvveti verdi demeye benziyor.
(bkz: Hikmetinden sual olunmaz)
allah melekleri bir çok sebepten ötürü yarattı bunların bir kısmını bilir bir kısmına akıl erdiremeyiz ama öncelikli sebeplerden biri insan mantığının bu işlerin yahut bu döngünün kabullenebilmesi içindir. şeytanın karşı geleceğini de biliyordu yalnız bu önceden olacakları bilmesini ancak kader mantığını anlamakla algılayabiliriz şöyle söyliyim allah der ki ; biz yazdığımız için siz yaşamıyorsunuz siz yaşadığınız için biz yazıyoruz. yani olacakları bilmesi makamının sonucudur. biz yalnızca anı yaşarız ve geçmişi hatırlarız o ise geçmişi anı ve geleceği makamı ala dediğimiz makamdan bir anda görür. bunu bizim mantığımız tam anlamıyla alamaz ve ben de size tam anlamıyla kanıtlayamam ama zaten somut şekilde kanıtlanabilseydi iman etmeyen kalmazdı. yasak elma ağacı tamamıyla adem ve havvaya sınavdır yok cennet ve cehennem de melekleri ilgilendirmiyor evvel ve ezel mantığını iyi anlamak lazım dünya tarihi şeklinde bakarsanız ahirette öylesine bir tarih bulamazsınız ve kafanızda tam olarak olayların sırası oturamaz. allah'ın şeytanı karşı çıkmayacak şekilde yaratması gibi bir şey söz konusu olabilir mi ? bu soruyu soranın aklından şüphe ederim , o zaman insanlar neden kötülük yapmayacak şekilde yaratılmadı sorusu gelir akla ve bu soru bile olamaz çünkü allah bizi iyilikle yaratmış fakat içimize nefs üflemiş ve nefs iradeyi insana bırakmış. nefsle hareket ederken allah'ın yolunda olabilmektir zaten sınavımız. adem elmayı yemese cennettemiydik sorusu daha da başka bi aptallıktır. gene kader tefsirine bakmak gerekir çünkü iki insan dünyada çatışır ve biri diğerini öldürür birinin kaderinde o gün ölmek vardır ama eğer diğer adamın silahı olmasaydı ya da öldürmekten vazgeçseydi o adam ölmeyecekmiydi gibi bir saçma soru olabilir mi ? elbette ki olamaz işte bu sorunun olamayacağı gibi adem yasak elmayı yemese biz cennettemiydik sorusu da saçmadır ve olamaz. ayrıca şeytana cehennem bir ödül olabilir mi ? o orada ebedi kalacaktır en çok cezayı çeken olacaktır allah katında yaşamasına o güzellikleri tatmasına karşın sonsuz cehennem ona daha büyük azap olacaktır çünkü cehenneme gidecek olanlar cenneti görmedikleri için oranın tadına hiç bakmadıkları için kıyasları yalnızca dünya ile olacaktır. yani şöyle söyleyeyim bi insan düşünün kola içiyor siz sonra ona kolayı bırak sen çamur yiyeceksin artık diyorsunuz o adama bu nasıl bir işkencedir bir de bir başka adam su içerken ona çamur veriyorsunuz arada ki fark basit anlamla bu şekilde açıklanabilir. şeytan yani azazil lanetlenmeden önce 7. kat semada meleklerle yaşıyor onlara vaaz veriyor cennet nimetlerini tadıyordu ama şimdi ebedi cehenneme mahkum. umarım sorularına az da olsa mantıklı cevaplar vermişimdir ama anlamadığım olay şu ki yaşayacağın en fazla 70 yıllk insan hayatı ve çoğuda dertle kederle acıyla geçiyor buna karşılık eğer ahiret varsa baki hayatta başarısız olmak bu 70 yıllık ömür için değer mi ? ön yargılı ve şeytan vesvesesiyle dolmuş sorulardansa inanmak isteyerek soru sorsanız belki de fani hayatta dahil hayatınızda bir çok değişim olacak. son olarak hz.ali'nin bir sözüyle bitirmek istiyorum ; '' eğer allah , ahiret ve muhammed sav. yalansa ben hiç bir şey kaybetmem çünkü hayalı ve huzurlu bir ömür geçirdim ama eğer bunlar haksa varsa sizin kaybedeceğiniz çok şey var. ''
bu arada ben allaha inanıyorum da din kitaplarındaki çoğu şey hikaye geliyor. biz allahı görmeden inanıp inanmayabiliriz o kendi düşüncemizdir. ama şeytan allahla konuşmuş bir varlık olarak allaha nasıl karşı gelebilir?
allahın gücünü bilip ona göre davranması gerekirdi. nedir bu isyankarlık? ergen miydi o sırada şeytan? allah sadece onu cehenneme atıp bizi başka şekilde sınayamaz mıydı peki? islam dini çıktığında o dönem için iyi olmuştur. toplum düzeni sağlanmıştır bunu kabul ediyorum.o dönemde 30 tane üstün zekalı denilebilecek yazar toplayıp diğer dini kitapların da katkısıyla kuranı kerimi yazdırmış ta olabilirler. keşke inançlı olabilseydim ama olamıyorum.
babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi. böyle başlık yazmayı nerden öğrendin.
meleklerin yaptığı işler, allah'a yardım değil, ona (c.c) olan ibadetleridir.

yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan allah, hiçbir şeye muhtaç olmadığı gibi meleklerinede muhtaç değildir. melekler allah (c.c) izzet ve azametini gösteren perdelerdir.

her kim allah'a, allah'ın meleklerine, peygamberlerine, cebrail ile mikail'e düşman olursa, iyi bilsinki allah'da o kafirlerin düşmanıdır.

http://www.sorularlaislam...anlari-nicin-yaratti.html

(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az)

(bkz: cehennemde göte girecek başlıkar)
'' allah beni neden yarattı'' diye sorgulayamayan zira allahı zaten reddeden kişinin polemik oluşturmak için saçma sorular üretme sendromunun bir parçası olan ürün.
madem kaderimiz belli neden yaşıyoruz, neden nereye gideceksek direk gitmiyoruz? sorusuna benzer bir soru.

şüphesiz o her şeyi görür bilir ama işin ucunda az da olsa özgür irade ve nefis kavramlarının etkisinin olduğuna inanıyorum ben. bu açıklama yeterli gelmiyorsa şüphelerini imanla örtmek zorundasın çünkü beynini zorlayan her soru seni imandan uzaklaştırır.
bu gibi muhabbetlere denk geldiğimde ''allah, kendisinden şüphe etmemizi sağlayabilecek kadar fazla çalışan bir beyin sistemini bize neden verdi'' sorusu gelir hep aklıma. cevabını kendimce biliyorum ama bu cevabın inanmayanlar için hiç bir geçerliliği olamayacağını da biliyorum. allah öyle bir beyin vemiş ki her şeyi biliyoruz aslında.
melek yarattığımıda nerden çıkardınız? Ben öyle bir varlık yaratmadım ki.
(bkz: seni daha iyi görebilmek için) ne söylesek hikâye gelecektir size. Allah'ın kelamına inanmayacaksınız, islam üzerine yazılan yalan-yanlış yahut doğru kitapları okumayacaksınız; gözünüzün görmediği, en az on entry girerek yazar olmuş, internet üzerinden irtibat kurabileceğiniz insanlara inanacaksınız(?). Söylesenize çok mantıklı açıklamalar yapsam ve uzun uzadıya bir entry girsem bana neden inanasınız? Inanmanız gerekene inanmamışken.
allah kuldan intikamını kulla alır işte bu yüzden. allah kullarına kendi işlerini genelde kendileri görmeleri gerektiğini ve emek vermedikleri şeylerin değersiz olduğunu hatırlatır, meleklerin de bunca emek verdikleri şey çok değerli bir şey olsa gerek...
şeytan allah'ın gücüne isyan etmemiştir, şeytan insanın kendinden daha güçlü olduğunu kabul etmemiştir. melekler insan önünde diz çökerken şeytan çökmemiştir. insanı yolundan saptıracağını söylemiştir. şeytanı buna iten allah tarafından beğenilme isteğiydi. raadlık olsun diye ateyiz olunca, böyle saçma sapan sorular sormak da kaçınılmaz tabi.

tanım: çünkü eşşeğin zikinden diye cevap verilirse çarpılma tehlikesi yaşatacak sorudur.
şimdi allah ın gücü sonsuz, allah ol dese her şey oluyor. tamam buraya kadar sizi anlıyorum. mantığınızı sevdim müslüman kardeşler. ancak madem bu yaratıcı sonsuz güce sahipse melekleri neden yarattı? neden ihtiyaç duyuyor onlara?

azrail olmadan can alamaz mı mesela? neden bu yardımcılara ihtiyaç duyuyor. söyleyin la.. mantıklı bir şeyler söyleyin bende müslüman olayım sizde beni müslüman yaptığınız için cennete gidin. win win situation yani... hadi bekliyorum. come onnnnnn guys!!!
'tayyip ülkeyi tek başına yönetemiyor mu niye bu kadar memur var ?'

sorusuyla benzer bir sorudur
https://www.youtube.com/watch?v=T0Pfp32T_iU
allah ın beyninizi yaratmasındaki amaç ile aynıdır.

insan beyni olmadan düşünemez miydi mesela.

gerçi gördüğüm kadarıyla varken bile düşünmekte zorlananlar var aramızda.
Sen bu entryi aç günün birinde günah yazsınlar diye. Sebebi künfe yekun.
bu başlığın sorusunu tayyip erdoğan ile cevaplamaya çalışmak ağır gerizekalılıktır.
ayak işlerini yaptırmak için.

bakın birine tebşir ( bildirme, haber verme, mesela anna' ya tebşir gibi ) mi gönderecek melekleri gönderiyor, birine bakireyken hamile mi bırakacak melekleri gönderiyor( meyrem olayı), biriyle güreşecek adam mı lazım melekleri gönderiyor( davut' un melekle güreşmesi, aslında yahudiler tanrıya güreştiğini söyler) birine oku mu diyecek melekleri gönderiyor( muhammed hira mağrası)

aslında melekler işçi kardeşimizdir ve ezilen halkı temsil eder, tanrıların ayak işlerini bu yetim gariban kişilere yaptırması kabul edilebilir durum değildir.

buradan tüm işçinin ve emekçinin yanında olan komünist kardeşlerimize sesleniyorum meleklerin böyle hunharca kullanılmasını hep birlikte kınamalı ve onları örgütleyip isyana teşvik etmeliyiz.

sonuçta kimse tanrıların ayak işlerini yapmak zorunda değildir.
Aslında bunların hepsi yıllardır devam eden arap yarımadası masalları geleneğidir. Eğer araştırırsanız işin sonunun mısıra kadar gittiği rahatlıkla görürsünüz.
(bkz: yobazlar rahatsız)
Allah insanlari neden yaratti gibi soru sekli.
17. Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.
18. Çünkü o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
19. Kahrolası nasıl da ölçtü biçti!
20. Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti!
21. Sonra (Kur'an hakkında) derin derin düşündü.
22. Sonra yüzünü ekşitti, kaşlarını çattı.
23, 24. Sonra arkasını döndü ve büyüklük taslayıp şöyle dedi: "Bu ancak nakledilegelen bir sihirdir."
25. "Bu, ancak insan sözüdür."
26. Ben onu "Sekar"a sokacağım... Muddesir suresi.
demek amacın müslüman olmak. o halde sorunun bir önemi yok diyorsun. ha, soru ve cevabı benim müslümanlığım dan daha önemli diyorsan o halde söyliyim.

islama giriş şartları içinde önce müslüman olacaksın. önce iman edeceksin ve şartsız şeksiz şüphesiz kabul edeceksin islamı. ondan sonra edebi dairesinde araştırıp da öğreneceksin. bu işin kuralı ve mantığı bu. işine gelirse.
(bkz: bilemiyorum altan bilemiyorum)