bugün

En büyük günahlardandır. " iyyake na'büdü ve iyyake nestain" ... Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız senden yardim dileriz.
Allah'a da dua eden az kaldı, dertlendim bu başlıkları okuyunca.
Allah'ın kulundan ne bekliyorlar acaba? Dilek tutmakmış çaput bağlamakmış tarikatmış boş işlerle uğraşmayın. Allah ile iletişim için aracı kimselere ihtiyaç yoktur. Peygamber efendimiz tarifini vermiş herşeyin.
Dua etme değil. Bağıra bağıra bu durumu değiştir diye yalvarmak. O zaten benim can çekiştiğimi görüyor ve buna izin veriyor. Allah kim la bu arada. Ne olduğunu bilmediğim bir varlık beni buraya koymuş ve ben ona durumu değiştirmesi için yalvarıyorum. Bu kadar. Kaç kere yaptım bi faydası olmadı. Duayı zaten çocukken saf duygularımla yapmıştım. Olmadı. Olmuyor yâni.
kur an da kullarım benden birşey isterlerse dua etsinler icabet edeyim der.

bu ayet aşağıdaki hadisle desteklenir;

bir müslüman ın etmiş olduğu duaya üç şekilde karşılık verilir.

1. isteğin yerine kişinin başına gelecek bir bela, nusubet giderilir ya da hafıfletılır.

2. dua edenin isteği kendisine mahşerde salih amel olarak geri döner.

3. kişinin isteği aynen verilir.

herşeyden önce şunu bilmek gerekir ki islam toplumsal sorunları dua ile değil sistem ile çözmek için gönderilmiş bir dindir.

lakin geçmişin hükümdar yalayıcı fıkıh alimlerinin ve günümüz laik sistemlerin etkisiyle islam ın çözüm üreten iktisat, hukuk ve siyaset ayetleri çarmıha gerilmiş, eğilip, bukulerek anlamları erezyona ugratımıstır.

çözüm yolu olarak sadece dua ve ibadetler bırakılmıştır. bu durum da dinin hükümlerinin ortadan kaldırıldığını gösterir.