bugün

Allah'a tanrı demek hayatımın her döneminde beni çelişkiye düşürmüş olaylardan biridir. Uzun yıllar geçtikten sonra vardığım görüş şöyle: insanoğlu ilk varolduğundan beri bir şeye inanma gereksinimi olan bir varlıktır. insanoğlu çeşitli inanışlardan sonra ilahi anlayış gelmiştir ve bu ilahi anlayıştan önce bir sürü inanışları ve olan bu varlık ilahi inanışa geçtikten sonra önceki inandıklarını eskilerin inandıkları ile bir tutmamak için tanrı-allah ilişkisini kurmuşlardır. Ve Allah tanrının belasını versin diyerek buraya son vereyim.
Not : ilahi inanışın insanla birlikte varolduğunu düşünüyorum.
anlam ve ifade edilen şey aynı olduktan sonra hangi sözcük oldugu önemli degildir.
askerde bu embesiller yüzünden çok çekerdik. yemek duası sırasında tanrımıza hamdolsun diyeceklerine bazı caholar allahımıza hamdolsun derdi. dinden çıkacağını sanıyor gerizekalılar. sırf bu sebepten istikamet yediğimizi bilirim. üsteğmen bunları adam yerine koyup yarım saat laf anlattı birde. tabi nato kafa nato mermer.
Ölene kadar istenildigi kadar densin.Olum kapıya geldimi bırak Allah'ı hatim indirirler hatim.
allah da bir tanrı olduğu için normal bir durum. abartılacak bi şeyi yok.

he ama sen diyorsan ki hangi tanrı? zeus mu, allah mı hangisi belli olmuyo. yani sen de haklısın.
tanrı ya allah demek gibidir.
al-ilah= allah

islamiyetten önce kabede yer alan yüzlerce puttan bir tanesi. ay tanrısı erkek put. abdullah, yani allah'ın kulu. hz. muhammed'in babasının adı. demek oluyor ki, islamiyet öncesi zaten bu isim var. tanrı ve allah aynı şeyler.

detaylı açıklama;http://www.turandursun.co...lar/showthread.php?t=8579
''dinimizi yaşamamıza izin vermediler'' diyenlerin, ''tanrı değil allah diyeceksiniz'' şeklinde yaptıkları faşizan baskıdır.

herkes istediğini der, ödül veya cezasını allah (tanrı) verir. size ne mk.

ayrıca adam senin inandığına inanmak zorunda mı? dinde zorlama yoksa sen hangi güce ve yetkiye dayanarak milleti zorluyorsun zevzek...
iSRA Suresi 110. ayet

"De ki: ister Allah adıyla duâ edin, ister rahman adıyla, hangi adla duâ ederseniz edin, gerçekten de bütün güzel adlar, O'nundur".
oh my god.
Araplar için garip, türkler için normal olandır.
Kimse dilemediği bir isimle anılmak istemez. Allah'ta böyledir. Kaldı ki hiçbir dilde Allah'ın tam olarak karşılığı yoktur. Dolayısıyla çevirilerde aynı şekilde yazılır.
Tanrı: ilah ve mabud(put) demektir. Topluluklar taptıkları şeye tanrı der. Hindistan'da ve bir çok putlara tapılan ülkelerde bu böyledir.
Tanrı ile ilah aynı anlama gelir.

Arapçayı kutsal bir dil zanneden kişiler, Allah'a tanrı denilince, "selam" kelimesinin sonuna "aleyküm" eklenmeyince, Kuran türkçe okununca sinirlenirler.

Çünkü bilgi mücadele demektir. Onlar bir şeyler öğrenip mücadele etmekten kaçınırlar. Onlara her şeyi(!) anlatan ruhban sınıfları zaten mevcutken, beyinlerini kullanmak istemezler.
(bkz: ne diyem Mahmut mu diyem)
yaratıcıya göre fark etmeyen lakin lafzedenin verdiği anlama göre onu ilgilendiren eş anlamlı tanım.
inanışa ve niyete göre değisebilir, bu kadar sey yapmamak lazim..
Allah'ı O'nun bildirdiği isimler dışındaki adlarla anmak caiz değildir. Yüce kitabımız Kur'an'da 2806 defa "Allah" geçip "tanrı" hiç geçmemektedir. Hem Cenâb-ı Hak Kur'an'ın muhtelif yerlerinde beni Allah diyerek çağırınız, bana Allah diyerek ibadet ediniz buyurup, tanrı ismiyle zikretmemizi istememektedir. Kaldı ki Allah'ın en sevdiği zat(asm)'ın söylediği hadislerde de tanrı ismi geçmemektedir.
Örneğin; bir padişah emri altında bulunan kimselere benim adım Osman'dır. Beni Osman ismiyle çağırığ benden Osman ismiyle istekte bulunun dese onlarda hayır efendimiz biz sizi Cabbar ismiyle zikredeceğiz deseler o padişahın gazabına uğracakları gibi Allah'a O'nun istemediği isimle ananlarda Allah'ın gazabına uğrayabilirler.
allah'ı o'nun bildirdiği isimler dışındaki adlarla anmak caiz değildir. yüce kitabımız kur'an'da 2806 defa allah geçip tanrı hiç geçmemektedir. hem cenâb-ı hak kur'an'ın muhtelif yerlerinde beni allah diyerek çağırınız, bana allah diyerek ibadet ediniz buyurup, tanrı ismiyle zikretmemizi istememektedir. kaldı ki allah'ın en sevdiği zat(asm)'ın söylediği hadislerde de tanrı ismi geçmemektedir.

örneğin; bir padişah emri altında bulunan kimselere benim adım osman'dır. beni osman ismiyle çağırıp benden osman ismiyle istekte bulunun dese onlarda hayır efendimiz biz sizi cabbar ismiyle zikredeceğiz deseler o padişahın gazabına uğracakları gibi allah'a o'nun istemediği isimle ananlarda allah'ın gazabına uğrayabilirler.

kimse dilemediği bir isimle anılmak istemez. allah'ta böyledir. kaldı ki hiçbir dilde allah'ın tam olarak karşılığı yoktur. dolayısıyla çevirilerde aynı şekilde yazılır.

tanrı: ilah, rab ve mabud(put)demektir. Firavun ben sizin rabbınızım diyebilmiştir. Fakat ben sizin "Allahınızım" diyememiştir. Topluluklar taptıkları şeye tanrı der. hindistan'da ve bir çok putlara tapılan ülkelerde bu böyledir. Onlardan farkımız olması gerekir. Biz Allah demeliyiz.

allah hakkında, allah'ın bildirdiği isimleri söylemek caiz olup onun dışındakileri söylemek yasaktır. meselâ: kur'ân'da allah'a âlim denir fakat aynı mânâda olan fakih denmez. yine allah'a cömert mânâsında cevat denir. ancak aynı mânâda olan sahî ismi denmez. çünkü allah kendini fakih ve sahî isimleriyle tanıtmamıştır. tanrı adı allah ismiyle aynı mânâya da gelse(ki aynı manada değildir) söylenmesi caiz değildir, yani yasaktır. kimse kendisine göre yorum yapmamalı. ne söyleyecekse rehberimiz olan kur'an'a göre söylemelidir.

bir insana bile kendi dilediğimiz gibi ad koyamazken, nasıl olur da allah hakkında bu cüreti gösterebiliriz.

imam-ı gazali.
Allah hakkında, Allah'ın bildirdiği isimleri söylemek caiz olup onun dışındakileri söylemek yasaktır. Meselâ: Kur'ân'da Allah'a âlim denir fakat aynı mânâda olan fakih denmez. Yine Allah'a cömert mânâsında cevat denir. Ancak aynı mânâda olan sahî ismi denmez. Çünkü Allah kendini fakih ve sahî isimleriyle tanıtmamıştır. Tanrı adı Allah ismiyle aynı mânâya da gelse(ki aynı manada değildir) söylenmesi caiz değildir, yani yasaktır. Kimse kendisine göre yorum yapmamalı. Ne söyleyecekse "rehberimiz" olan Kur'an'a göre söylemelidir.
askerlik yapan arkadaşlar bilirler. yemek duası sırasında sürekli kriz çıkardı. komutan görevli askere "tanrımıza hamdolsun" diye dua ettirir, tüm bölük "allahımıza hamdolsun" diye bağırır. inat bokuna tekrar, tekrar, tekrar... ulan açlıktan geberecek noktaya gelirsin artık. nihayetinde bir şekilde hallolur. ya komutanın dediği olur ya da askerin inadı kazanırdı.
Allahsızlık moda olmuş bütün ergenler burda.
Allah ismi en eski puttan gelir. Orijinal adi ellah. Ellah Kimdir ?? Kendisi bayandır, bir ay tanrıçasıdır. Sümerler ve Frigyalılardaki adı Kıble'dir. Yani Kibele'dir. Daha sonraları bazı putperest dinler tarafından, kara taşa dönüşüp dünyaya indiğine inanılır. (Kabe'deki hacıların etrafında döndüğü hacer ül-esved kara taşı.) Al-lat, Uzza ve Menat adında 3 adet kızı vardır. Millat'tan öncesinde Arap yarımadasındaki adı Al-ilah (El-ilah ) dı. Sonraları (Muhammed'den önce) adı zamanla değişikliğe uğrayarak, aradaki sadece i harfinin kalkmasıyla Al-Lah oldu. Yani bu Allah adı, Muhammed'le birlikte gelmedi, Muhammed zamanından önceki adı da aynen şimdiki gibi Allah'dı. Nitekim bunu Kuran da ispatlar. Kuran'ın ilk ayetlerinde dahi Allah kendini tanıştırmaya gerek duymaz, direk konuya girer. Çünkü kendisi zaten tanındığını ve hatta tapıldığını bilir.
Türkçe bir kelime olup bizim gibi türkçü kardeşlerimizin kullandigi kelimedir ama nedense bunu soyleyenler hristiyanlikla bagdastirilir kafir gozuyle bakilir ne kadar yazik.
Her Türk vatandaşının yapması gereken şey.
Allah arapça bir kelimedir.

ilah kelimesinin yanına el'in geçmesiyle oluşan kelimedir. Sesli harfler başa geldiği için el ilah şeklinde değil allah şeklinde okunur. Tanrı sözcüğü de türkçedeki en eski sözcüklerden biridir. Bu sözcüğün eski biçimi Tengridir. Ayrıca tengir ve tenir gibi de kullanılır.