bugün

herhangibir dizilimin çözümlenmesi için gerekli olanlardır.

algoritma bir dizilim demektir , bunu çoğunuz bilir. peki algoritma çözmekde nedir?

aslında tersine mühendisliktir. tasarlanmış birşeyin tersine mühendislik yoluyla yapı taşlarına ayrılmasıdır. yani cam bi bardağı tekrar kum haline çevirip o bardağa istediğin şekli verip birleştirmektir.

çok zor ve çok önemli bir iştir , sabır ister , inat ister , özeveri ister , zaman ister.

keza önemini de aselsanda öldürülen her mühendisin istisnasız algoritma çözücüsü olmasıdır. buradan önemi anlaşılır.

bu konuda daha çok insan olması , daha çok grup olması ülkemiz adına her zaman iyidir.

uzatmadan geçiyorum

yapılması gerekenler ;

-algoritmasını çözmeniz gereken şeyi ustalık derecesinde öğrenmeniz gerekmektedir (akademik bilgierine kadar).
-çözeceğiniz şeyin en ufak ayrıntısını bile anlamlandırmalı , sınıflandırmalısınız. anlamadığınız nokta olursa sakına sakın geçmeyin , çözene kadar uğraşın. çözemezseniz devam etmenizin mantığı kalmayabilir.
-çözeceğiniz bir program ise assembly dili öğrenmeniz gerekecektir , bu durum farklı konularda farklı şeyler de olabilir.
-algoritmada en son işlemi anlayarak ve geri sararak gitmelisiniz. bir arabanın algoritmasını çözmeye tekerleklerini sökmekten başlamak gibi..
-dizilimlerdeki en önemli şey , hiçbir zaman açığı olmadan oluşamaması. her taşı kaldırdığınızda daha büyük bir taş önünüze çıkar fakat en son taştan sonra sizi durduracak birşey yoktur.
-algoritma yazmak , çözmekten daha kolaydır bunu unutmayın. bir bardağı yapmak için kumu ısıtıp şekil vermeniz yeterlidir , keza o bardağı tekrar kumlarına ayırmak çok çok çok daha zordur. peki zor da neden kendimiz yazmıyoruz farklı bir algoritma o zaman? diyenler olur. bazı standartlar vardır dünyada ve o standart sizin bil-me-meniz gereken bir standarttır. birçok insanın farkında olmadan kullandığı şeyler vardır. telefonlarınızdaki gps gibi..
-her algoritma çözülürken farklı yollar izlenir , burada genelleme yapılmıştır.

biliyorum , eğlenmeye geliyorsunuz sözlüğe. fakat bazen üzülüyorum.

o kadar zeki adamlarsınız , biraz da bunlara yönelin istiyorum.

ziyan ediyorsunuz kendinizi.

kızlar erkek , erkekler kız peşinde. hayat amacı bu olanlar var aranızda.

ayıp lan , bana değil , kimseye değil , o kafanızda taşıdığınız beyne ayıp...
bir tutam zeka olabilir mesela.
(bkz: uludağsözlük üniversitesi bilgisayar mühendisliği) (bkz: 1 sınıf ders notları)
(bkz: matematik)
akıl gereklidir. gereken akıl mevcutsa diğer kısımlar elbet bir şekilde çözülecektir.