bugün

korku üstadı..
Her filmini sıkılmadan onlarca kez izleyebileceğim aşmış yönetmen.
(bkz: alfred hitchcock un düğün resimleri)
anın seyirci üzerinde oluşturduğu gerilimi sürekli arttırmayı başarmış usta yönetmen. psycho' nun ünlü duş sahnesini seyirciyi korkutması, etki altına alması için büyük bir titizlikle çekmiştir.
--spoiler--
''Sinema, sıkıcı yerleri makaslanmış hayattır...''
--spoiler--
--spoiler--
"Ben tür yönetmeniyim. Sindrella'yı film yapsam, insanlar at arabasında ceset ararlardı."
--spoiler--
mutlaka izleyin filmlerini ben Arka Pencere'yi izlemistim ( rear window ) Grace kelly' nin guzelligi zaten yetiyor da sonu cok guzel baglanmis tavsiye ederim
--spoiler--
''Televizyon boru tesisatına benzetilebilir. insanların alışkanlıklarını değiştirmedi ancak onların evde durmalarını sağladı.''
--spoiler--
Sir Alfred Joseph Hitchcock gerilim filmlerinin yönetmenidir ve 70'e yakın filmi mevcuttur.
Bugün doğum günü olan, tüm zamanların en iyilerinden yönetmen, yapımcı.

"Bazı filmler hayatın dilimleridir, benimkiler kek dilimleri."
Adam alman fransız ve yahut da ingilizce konuşulmayan bir ülkede doğup büyüse anlarım da ulan ingiltere de ana dilin ne olduğu belli iken soy isimde cock affedersiniz de yarrak ne arıyor sorunsalını her seferinde düşündüren gerilimi adında barındıran yönetmen üstadıdır.
"Kül Kedisi'ni ben yapsaydım, seyirciler faytonun içinde ceset arardı." Diyen ve kendi filmlerinde mutlaka bir sahnede görünen sinema ustası.
usta yönetmenin psycho filmini izlemeden ne kadar büyük bir iş yaptığını anlamak mümkün değildir.
--spoiler--
"Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır."
--spoiler--

görsel
dial m for murder filmiyle kendisiyle tanışma fırsatını bulduğum üstad.
"Pleasure Garden" filmini çekerken, bir aktris adet döneminde olduğu gerekçesiyle suya girmeyi reddetmiş. Fakat Hitchcock "regl" denen şeyi ilk kez duyuyormuş ve kameramanlardan biri ona durumu açıklamak zorunda kalmış!
Egoist, psikopat, mason.
ismail abi'nin dedesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=Ofmg9ZS0-3I
efsane olmuş korku filimlerinin yönetmeni olan kişidir.
sadece korku gerilim filmleri denince akla ilk gelen usta değil, filmleri kare kare dondurulduğunda tablo güzelliğinde sahneler oluşturan bir sinema dehasıdır.

ne zamandır izlemedim. özledim. bir saboteur patlatasım var.
Her filmin de Ufak bir figüranlık sergileyen Manyak (Ruh hastası) efsane Yönetmen.
"Ben bir tür yönetmeniyim. Sindirella'yı film yapsam, insanlar at arabasında ceset ararlar."

https://pbs.twimg.com/media/CpL5W3BWEAAxiJT.jpg
Dünya sinema tarihinin en iyi gerilim filmi yönetmenlerinden.Çok iyi bir öncüdür bu konuda.Hitchcock; Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınır.Bugün ölüm yıl dönümüymüş.

görsel
istisnasız Her Filminde Figüran Olarak Bir şekilde Görünen Ruh hastası olduğunu düşündüğüm oldukça başarılı Efsane Yönetmen.
"Pleasure Garden" filmini çekerken, bir aktris adet döneminde olduğu gerekçesiyle suya girmeyi reddetmiş. Fakat Hitchcock "regl" denen şeyi ilk kez duyuyormuş ve kameramanlardan biri ona durumu açıklamak zorunda kalmış.
güncel Önemli Başlıklar