bugün

başlık gayet açık, bir açıklama yapmaya gerek yok. alevilerin tavşan eti yememelerinin başlıca nedeni hz muhammed'in tavşan etini yememesidir. kuran-ı kerim'de böyle bir yasak yoktur fakat alevi geleneklerinde peygamberin adet görmesi nedeniyle ve tavşan etinin kanlı olması ve kanının arıtılamaması, kurandan kan ile beslenmenin haram kılınması nedeniyle, aleviler tavşan eti yemezler. bazı ehli sünnet kaynaklarında da resulluhan'ın tavşan eti yemediğini söylemiştir.

Halid ibni Huveyris anlatıyor.Bir adam bir tavşan, avladı ve Abdullah Ömere gelir Ne dersiniz tavşanın eti yenirmi diye sordu.Abdullah tavşanı Resulullah (sa)ede (böyle avlanıp)getirilmiştir. Ben de o esnada yanında oturuyordum. Ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı.tavşanın hayız gördüğüne inanıyordu.dedi.
Ebu Davud Etime

diğer bir kaynak;

Ankara basımı Kütüb-i Sittenin 11. cildinin 149 sayfasına göre ashaptan Abdullah ibni Ömer tabiinden ,ikrime, fukahadan Muhammed ibnu Ebi Leyla, tavşan etinin mekruh(iyi bir şey olmayan) olduğuna kanidirler.Bunlar Huzeyme ibnu Cezinin rivayetine dayanırlar.Bu rivayette derki Ey Allahın Resulü dedim.tavşan hakkında ne dersiniz.

-Onu ne yerim nede haram kılarım; buyurdular Ben:Öyleyse...dedim.Siz haram kılıncaya kadar ben onu yiyeceğim.Siz niye (yemiyorsunuz) Bana şu cevabı verdi.

-Onun hayız gördüğü bana bildirildi;

sağlık açısından da tavşan eti hoş değildir çünkü etin yüzde doksanı kan pıhtısından oluşmaktadır. bunun yanısıra baş yapısı kediye, arka ayakları köpek ayağının özelliklerini taşır. ilginç bir hayvandır. yemek, yerine beslemek, hele birde beyaz beyaz yavruları varsa onların havuçları çıtır çıtır yemesini izlemek çok daha güzel.

edit : şii'lerde -iranlılar- tavşan eti yemezler, eski türk dininde yasak olmasıda bir gerçektir.
eski türk dinide yasaktı tavşan eti yemek.** sebep budur islam dininde aramamak lazım.