bugün

erzurum ili hınıs ilçesinde bizzat gördüğüm ve eskiden bir çok alevi-sünni karışımı yerler için geçerli olan gerçektir. dağ köylerinde yaşayan alevi vatandaşlarımız kürtlerin zulmünden dolayı şehre inemiyorlardı. şimdi ise kürt alevisi diyerek kendilerini kürtlere yanaştırdılar. çünkü dağlarda pkk vardı ve alevilerde ne yazıkki pkk ya destek veriyorlardı. dolayısıyla kürtlerle ortak bir payda bulmuş oldular.
tarih, felsefe ve sosyolojinin 4 çekirdekli, 16 gb ram lik bir beyinde, en maksimum ayarlarda iş görüp ikisinin birden harmanlanmasıyla ortaya atılan bir tez.

gülmeyin kardeşim, türkiyedende çıkıyor böyle adamlar, böyle tosuncukları sevelim ve koruyalım, hatta gerekirse ram takviyesi yapalım.

tezin başlığı ilginç ama, alevilerin eskiden kürtlerden çekinmeleri, yaw taosunum insandır bu elbette çekinir, kürtte türkten, laz çerkezden, bolivyalı nijeryalıdan.... çekinen çekinene, nasıl doğada bir çekim yasası var, aynı zamanda birde ''çekin yasası '' var, yaz bu repliği bir kenara. sonuçta insanız, ne olduğumuz belli, kimi zaman ne kadar karanlıksak,kimi zaman o kadar aydınlığız, kimi zaman kötü kimi zaman iyiyiz, aynı tür içinde zıtlıkları barındırıyoruz, Herakleitos çu doğa yasaları iş görüyor tosunum benim, bu durum seni şaşırtmasın.

mesela ben, çorum, maraş ve sivas olaylarını öğrendikten sonra 2 ayaklı köpeklerden acayip çekinir oldum, çünkü adamlar insanlık dışı bir deneyimi kendi tarihlerinin kutsal bir anlatısı olarak görmektler, neymiş, demekki çekinmek normalmiş, olur alevininde iyisi kötüsü, kürdünde iyisi kötüsü, türkünde olur... ha bende biliyorum türkün kanında 24 ayar altın ayarında,elmas tozlarına bulanmış asil bir kan dolaşmakta olduğunu, yok bizden kötü adam çıkmaz diyecek tosuncuklarda çıkacaktır...

neyse ne anlatıyordum ben, konu neydi, haa alevilerin kürtlerden çekinmesi, çekin yasası diye bir dip not koy tosunum.