bugün

Aleviler adamdır..
Bizi ilgilendirmez kimin ne yaptığı.

Çok abdestli gördük içi pislik dolu kafasının içinde şeytanların sikiştiği.
şu konuya açıklık getirmek gerekiyor.aslında toplumumuzda alevilere karşı genel bir önyargı var. özellikle bazı salak aile büyüklerinin aleviler hakkında bilgisi olmayıp,saçma sapan hurafelerine inanan soy ağacı var. bazı aleviler cidden abartıyor fakat alevilerin de oruç tutanı ve namaz kılanı var. kılmayanı da var. nasıl ki tüm sünniler başörtülü değil ve namaz kılmıyor aleviler de öyle. kaldı ki islamda meshep yok ulan zaten? nasıl ki hanefiler ebu hanefiye uyup ibadetlerine devam ettilerse aleviler de hz. ali'ye uyup yollarına devam etmişlerdir. ne şimdi hz ali müslüman değil miydi? alevi sünni diye kendi vatandaşını ayıracağına git ülkene zorla yerleşen zatları tartış.
onların inancında abdest almak olmadığı için olabilir.
Yavuz döneminde şah ismail ile cebelleşen Osmanlı, kızılbaşlar hakkında türlü iftiralar ortaya atıyordu, muhtemelen bu da onlardan biridir.
Abdest, temizlik değil dini bir ritüeldir. Sabunsuz temizlik mi olur?
Bırakın insanlar nasıl isterse öyle yaşasınlar...
genelleme yapmak istemem ama konuştuğum birçok arkadaşım gusül abdestinin ne olduğunu bile ilk kez duyuyorlardı.
Bu zındıklar yüzünden başımıza meteor düşücek müminler.
genelleme yapmak doğru olmaz ama kahir ekseriyeti boy abdesti nedir bilmezler.
gerçekten tepki çeken bir durumdur. müslüman dediğin abdest alır. siz hani müslümandınız. evet.
yanlış bir genellemedir. abdest almamak kişisel tercihtir. bende abdest almıyorum, namaz kılmıyorum. ama kişisel temizliğimi hergün yapıyorum. yani namaz kılan müslümanlardan daha temizim. siz kişisel temizliğinizi namaz kılmak için mi yapıyorsunuz müminler.
Beni ilgilendirmeyen durumdur. Ben kendimden yeterince emin oldum da Alevilerin cenabet mi değil mi, imanlı mı imansız mı olduklarını sorgulamak kaldı.
Abdest alıp çocuklara tecavüz edenleri görmemiş kişi beyanı.
Aleviler inançları nasılsa öyle yaşasınlar.
Beni ve sizi ilgilendiren bir mesele değil yani..
Abdest alan alevilerin vebalini ödeyemeyecek insandır bunu söyleyen.
Yobaz değil. Dini bazı açılardan güzel anlatıyor dediğimiz bir kişinin daha yobaz çıktığını gördük.

Üzülüyorum. Genelleme yapmamak adına daha yazmayacağım konudur.
Abdest alan, namaz kılan, oruç tutan ama elalemin bir açığını gördüğü zaman yerden yere vuran, ufacık çocuklara tecavüz eden, fitne fesat hiç eksik kalmayan sözde müslüman o. çocuklarını neden bu kadar bağlamıştır anlayamadım.
beni şaşırtmayan durumdur. yedi göbek din adamı bir aileden geliyorum bende abdest almam, namaz kılmam.
bunların elinden yemek yenmez demişti bir imam. neden acaba anlam veremediydim.
Kilip kilmamasi kendi iradesine kalmis fakat nice namaz kilan, senden benden fazla ehli sunnet yasantisini benimsemis alevi vardir.
Genellemeleriniz batsin.
kendine müslüman diyen bir insanın dert ettiğidir.

tek kelime edelim müslümanlar hakkında infial çıkar. ama konu başkasının inancı olunca bi rahatlık, bi genişlik...at tut dilediğin gibi.

kılmıyoruz namaz. sanane sananaeeeeee.
kendi inançlarıdır. saygı göstermek lazım. sonuçta kalplerdekini yalnızca Allah bilir.
alevilerde farklı farklıdır. kimi abdest alır, kimi almaz, kimi kur'an ı kabul eder, kimi etmez,
kimi hz. muhammed e yalancı der, kimi peygamber der, kimi hz. ali ye ilah der, kimi peygamberdir der...
vs. vs...

alevilerde çeşit çeşittir. mühim soru bu noktada bunun bizi niye ilgilendirdiğidir...
bize ne diyorum. herkesin inancı kendine (bkz: lekum dinikum veliyedin)
aleviliğin islamiyetle hiç bir alakası olmaması sebebiyle diye özetlenecek durum.
Abdest denen gereksizliğin namaz için yapıldığını bilmelerinden kaynaklı durum.