bugün

bildiğimiz kadarıyla kemalistlerin kurban bayramıyla bir sorunu yoktur. bildiğimiz kadarıyla hristiyanların da yoktur..

peki bu kadar kurban bayramı düşmanı başlık ve entari nereden çıkıyor? yoksa aleviler mi yapmıyor bu bayramı? kaynağı nedir?
(bkz: ebenin amı ali sami)
gerçekten, insanları neden bu kadar geriyor alevi, kürt, sünni, ateist, türbanlı, başı açık.. size ne bunlardan?
-aleviler bayram yapar mı abi?
+yaparlar ama asıl büyük bayramı bekliyorlar.
-o nedir abi?
+senin ölümün kamil. git çay getir lan.
-tamam abi.
bu bir sorunsal değildir.
sorgulamak da kimseye düşmez kanımca.

edit:ben sünniyim ama birilerinin zoruna gitmiş olmalı ki eksilemiş. kendi zihniyetini eksilediğinin farkında mıdır acaba?
tabiki de yaparlar.
Kimseyi ilgilendirmeyen, sorunsal olmayan durumdur.
kendi forumlarında kurban kesmediklerini, bayram yapmadıklarını kendileri söylüyor.

http://www.aleviweb.com/f...ve/index.php/t-20751.html
--spoiler--
hangi kitapta yazar,hangi din tasvip eder,hangi peygamber kabul eder ve klavuzluk yapar buna..hangi beyin mantıgı alır...
acı çektirmenin,katliam gibi kıyımın manasız bir vahsetin bayramı mı olur...hangi zaferin hatırası bu...yada hangi basarının,galibiyetin kutlaması...amacı ne...
çanakkale zaferi değilki bayram olsun....kurtulus zaferi değil ki bayram olsun...çağların icadı büyük buluş değilki kutlansın anılsın bayram olsun....
can incitmek hangi insanın lugatında yazar ki "kurban bayramı" diye bir bayram olsun.....
4 günlük süre zarfında hayvan popülasyonunda katliam ve vahset derecesinde bir kıyım hangi bilime ilime hangi fen adamının mantıgına sıgacak bir iştir....
--spoiler--
--spoiler--
acikcasi ben kurban bayramina da, kurbanlik icin kesim yapanlara da siddetle karsiyim, bunun alevilik ile hicbir alakasi oldugunu da sanmiyorum, ''ramazan'dan'' sonra yapilan bir bayramin alevilik ile bagdasmasi ve alevilerin kurban kesmeleri de anlamsiz geliyor bana gore, dedigin gibi bu tamami ile ''islamcilarin sov'u'', kim daha buyuk bii hayvani katledebilecek, bii de bismillah cekerler onden ki, cennet garantileri elden gitmesin diye,

madem fakirleri bu kadar cok dusunuyorlar ''zekat'' vermek istiyorlar, o zaman, baska bii sekilde yardim etsinler, ''gunumuz kosullari dahilinde'', cocuklarini okutsunlar, kiyafet alsinlar, baska gida yardimlari yapsinlar, illa ki hayvan katletmek mi gerekiyor...!, hani 2000 yil once gunumuz yasam ve gida kosullari olmadigi icin o zamanlar normaldi, ve baska gida urunlerini kesfetmedikleri icin, tek gida kaynaklari ''et urunleriydi'' fakat artik devir'de degisdi yeni gida urunleri de gelisdi'de bunlarin kafa yapisi degismedi hala...
--spoiler--
aleviyiz ve bugün kurban kestik. cevap oldu sanırım.
bir sorunsal değildir. bizatihi, kabotaj bayramı kutlayan alevi görmüşlüğüm vardır.
tamamen sorunsaldır.*
bu sorunsalın kaynağı bunu ''sorunsal'' haline getirenlerdir.kendileri çalıp kendileri oynuyolar yani..
zaten alevileri insan zannetmeleri bile beklenmemeli kendilerinden..bu kadar ileri görüşlü olmalarını beklemek bizim ayıbımız..
forumdur, alidir, velidir diye genelleme yapmamak lazımdır. bayramdan kasıt dini bayramlarsa evet kutlarlar dostum. bazı sünniler gibi alevilerde de kutlamayanı vardır tabi ki. dini inancını çekinmeden, aşağılanma korkusu yaşamadan söyleyen kişilere de saygılarımı iletiyorum.
aleviler tabii ki bayram yaparlar, durumu müsait olanlar kurban da keserler ama bu başlık bana ilginç bir anımı hatırlattı...

birkaç sene önce bir bayram tatili; komşularla bayramlaşma, sohbet, çay modundayız...

sülalecek azılı ülkücü komşumuzun hanım teyzesi bizlere alevileri kötüleyen nasihatler ederken hızını alamadı ve tarihe geçecek bir paradoksa imza attı...

'bakın çocuklar; bi tane bekar kızım var, onu kürtlere veririm ama alevilere vermem'

- yahu teyze siz kürtleri hiç sevmezsiniz bu nasıl iş? dedik...

(bkz: sıçıp sıvamak)
Aleviyim deyipte alevilikten bir haber insanlarla haşır neşir olmuş birinin sorunsulı.

alevi sitelerinden kendini bilmez yada provakatörler tarafından yazılmış yazıları kopyalayarak alevileri toplu olarak zan altında bırakmak ne kadar dogrudur sorunsalını çözmeye çalışmak daha yararlı olur.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/a%C3%A7aca%C4%9F%C4%B1n-ba%C5%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-sikeyim-ben-gidiyorum-46895/
birileri, insanları sınıflamaktan vazgeçtiği an sorulara cevap bulmakta zorlanmayacaktır.
böylelikle ülkemde gereksiz sorunlar olmayacağı gibi, gereksiz sorularda olmayacaktır.
internet kullanıcılarına bakarak alevilik hakkında yorum yapmak ne kadar doğrudur.

durumu iyi oldukça kurban bayramında kurbanlık almayan alevi aile tanımıyorum.