bugün

bilenleri sesli güldürecek başlık. böyle bir şeyin neden olamayacağını size iki örnekle vereyim.

birincisi benim birader. adam askerliğini saygı nobetcisi olarak yaptı. saygı nöbeti bilmeyenler için en basit tabiri ile anıtkabirde tutulan nöbet sınıfından bir nöbettir. neyse adam askerlik hayatı boyunca alay sancağı için saygı nöbeti bekledi, sancağı bir kez olsun görmedi. Ben de dedim ki, e birader madem gormediniz neyi çıkartıyorlar alay ictimada? cevap alay sancağı değilmiş alay flaması imiş...

tabi bu benim için makbul bir cevap olmadı hiç bir zaman. askere gittiğimde alay sancağını çalmayı kafama koymuş olarak gittim. usta birliğinde konu ile alakalı yaptığım istihbaratta sancağın alay komutanının odasında tutulduğu bilgisini aldım. sonrasındaki birkaç aylık sürüncemeden sonra alay komutanının odasına evrak imzalatmaya gitmem gerekti. odaya haberciden bilgi gelmeden giremiyorsun zaten. alay komutanının habercilerinden bir tanesi ile aramızda geçen diyalog şu şekilde oldu
Ben p haberci h emir subayı s

p devrem falan filan
h inter milan
p mini miney
h tiny tiney
p sancak nerde devrem ondan haber ver
h devrem ben seni şimdi şu kapıdan geçireceğim. şifreli gördün mü
p hee
h heh orası alay komutanının kabul odası
p eee
h hemen komutanın kapısının arkasında bi kapı daha var. orası alay komutanının özel odası.
p yaaa
h he gardas, oradan içeri girince bi kapı daha varmış-
p varmış?
h gardas oraya emir subayı ancak girer
p eee
h heh o kapıdan girdikten sonra ikinci bir şifreli kapının ardında güvenlikli kutuda -
s page yine ne karıştırıyorsun
p page mars emret komut -
s siktir lan, alay sancağını mi çalacan?
p en azından deneyeyim dedim komutanım
s sen ilk kapıyı geç -sifrelemesi aselsan- gerisini sonra düşünürsün...

neyse evrakları imzalattim selami çakıp odadan çıktım. emir subayı bana bakıyor.
s alay komutanının özel odasının kapısını gördüm mu?
p hayır komutanım...
s düşünmeye cesaret etmen bile delilik amaaa o sancak savaş haricinde oradan çıkmaz. sen de giremezsin...
hurafe değil gerçektir. sancağı çalabilirsen kılına bile zarar gelmeden alırsın teskereni. ancak vay o alayın haline...ne komutan kalır ne erbaş...

bu arada, mermi ağzına verilmiş şekilde nöbet tutan sancak nöbetçileri var bilginiz olsun...öyle kolay iş değil o sancağı çalmak...
erken teskere değil, anında terhis. eşyalarını toplayıp akşam olmadan çıkar gidersin. yani olay doğrudur.
uydurmadır. sancağı çalarsan da askerden teskere vermezler sanırım. bir müddet ceza evinde dinlendikten sonra askerliğe kaldığın yerden -şanslı isen- devam edersin. *
muhtemelen o sancağın asılacağı bayrak direği, çalan arkadaşın götüne sokularak sabitlenecektir.