bugün

akp'nin devlet liselerinin kalitelerini düşürerek özel liseleri güçlendirme çabasıdır. her şey bütün düz liselerin anadolu lisesi olmasıyla başladı aslında. öğrencilerin normal sınıflarda, biraz daha düzgün ortamlarda ders görebildiği ve nispeten ergenlik dönemini daha sağlıklı geçirdikleri okullardı bunlar diğer liselere göre.

en önemli birinci adım olarak önce bütün düz liseleri anadolu lisesi yaptılar. böylelikle devlet liselerinin kalitesi bir gecede dibe vurdu. aslında bütün düz liseler anadolu lisesi olmadı, anadolu liseleri düz lise oldu.

sonra en önemli ikinci adım olarak dershaneleri kapatacağız söylemiyle öğrencilerin gözünü boyamayı çalıştılar. ama kazın ayağı öyle değildi, dershaneler kapatılmayacak; ticari maceralarına özel okullar olarak devam edeceklerdi.

bunun anlamı şu; dersanelerin özel okul olması piyasaya çok fazla özel okul çıkması demek. yani çok yüksek olan özel okul fiyatları ucuzlayıp daha makul seviyelere inecek. daha da açarsak normal bir aile yemeğinden, giysisinden kısarak çocuğunu borç, harç ve senetle özel okula yollayabilecek. yani çift taraflı hazırlanan bir oyun var. devlet liselerinin kalitesi düşürüldü, gözden çıkarıldı, uyuşturucu ve çeteler dahil her türlü pisliğin girmesine göz yumuldu... 1 yıl sonra da dershaneler özel lise olacak, fiyatları ucuzlayacak ve öğrenciler özel liselere mahkum edilecek. parasız eğitim memlekette masal olarak okutulacak.

hey gidi ergen arkadaş, bir bilsen futbol topu gibi hayatınla nasıl da oynuyorlar.

unutmadan;
(bkz: akp nin devlet üniversitelerinin altını oyması)

edit: ilk saniyesinde eksileyen dostum, nasıl okudun bir saniyede çok merak ettim.
cemaat liselerine olan talebi artırmak amacıyladır. imam hatiplere her türlü yatırım yapılmaktadır ama, oralarda terörist yetişmiyor sonuçta.