bugün

herhangi bir maçı izliyoruz babamla. tüm maçlar babamın "kırmızılı takım manşester yünaytıd mı?" lafından sonra başlar. mavili takım, turunculu takım, kel hakem vb. bunlardır değişmeyen futbol terimlerimiz.

top taça çıkınca babam kanalı değiştirir, siyaset programı açar.
1-0 yenik duruma düşünce moralim bozuluyor bunlar yüzünden deyip siyaset programı açar.
2-0 olunca maç bitti zaten aq deyip kapatır maçı, siyaset programı açar..

vb maçta ne olursa olsun babam siyaset programına yöneltir tvyi. kupa törenini dahi izlemez, zira siyaset programı her zaman hazırda beklemektedir. zaten kupayı alan takım belli olduğu için kupa törenini izlemeye gerek yoktur babama göre..

neyse günlerden bir gün vizeler bitmiş, ankaraya dönmüşüm. yıllardır belirgin bir uyku düzenim olmadığı için baba ocağında da düzenin tutturamamış gece 12 de girdiğim yataktan 2 gibi uyuyamadan kalkmışım.

tabi kalkmama çişimin önlenemez gelişi de sebep olmuştu. yatmadan önce içtiğim 1 litre suyun mesanemin kapasitesinin çok üstünde olduğu apaçıktı. çişe gittim, salondan gelen ruhani ışıkla irkildim. koridordan bakılınca salon sırlar dünyasında geçen bir sahneyi andırmaktaydı.

girdim salona, tv de yakın çekimde akasya durağında oynayan sarı bıyıklı kendine osman aga diye bir amca vardı.

tv yi izleyen ise babamdı. yıllardır milli maç dışında maç izlerken bana aman vermemiş ille de siyaset programı diye tutturmuş babam akasya durağı izlyordu..

hayallerim yıkılmıştı yalanım yok. zira babamı böyle diziler izlerken hiç görmemiştim. babam maksimum kartal belgeseli izler, hatta youtube da kartalla domuz avı videolarına yorumlar yapardı.. ama ya akasya durağı...

- baba sen bunu mu izliyorsun?
+ osman aga çok komik ya tipe bak.

hemen odama koştum bu bir rüya olmalıydı. yatağa yattım, uyumaya çalıştım. hayır uyuyamadım. geri döndüm salona. babam hala akasya durağı izliyordu..

o günden sonra babamla ne zaman maç izlesek ve oyun dursa "baba akasya durağını açayım mı?" diye dalga geçerim.

babam da siyaset programı açmayı teklif edemez, teklif etmeyi dahi düşünemez..