bugün

dostlar, bir çoğumuzun başına gelmiştir. arkadaşınız ders çalışma yahut bir muhabbet icabı evinize gelmiştir. işte burda ailenin arkadaşınıza tavrının yumuşadıkça yumuşaması görülmeye değerdir. lokum gibi olurlar adeta. aslında bu bir nezaket oyunu olduğu kadar aileyi düzgün insanlar olarak tanısınların göze sokulmuş halidir. ee tabi böylesi bir durumda zekice aileye her istediğini yaptırma ihtimaliniz söz konusu olur. gelmiş malum arkadaş eve. bir bayağı tanışma faslı. akabinde arkadaşın ailesinin nasıl olduğunun sorulması. her zaman yanınızda hayvanlık yapan arkadaşın hayvanlığından eser kalmaması annenin evde heyecanla ne hazırlayacağını bilememesi. babadan klişe sorular. sorular esnasında inanılmaz bir nezaket. halbuki siz bugün ona buna benzer bir soru sorduğunuza da aldığınız cevap açık. kayboldu sanırım malum kırıcı cevabımız. ibretle izler kalırsınız. nezaketli omoyla yıkanmış yumuşacık laflar birbirini kovalıyor karşılıklı. siz, bakakaldınız. evden çıktığınız da arkadaşınıza hesap sorcaksınız orası kesin. ne lenn bu yavşama diye. annenize benim çamaşırlarım yıkandı mı diye sorduğunuz da aldığınız berbat sabah yanıtını arkadaşınızın yanında iken yönelttiğinizde çocuğum orda işte yıkadım ya bugün misss gibi giyy bakalım tertemiz deyişleri kulaklardan gitmez. çünkü ortamda o öteki vardır. sorun o ötekinin ordaki varlığıdır. para bile istenilesi bir durumdur bu anlık haller. reddedilemez kesinlikle. gık çıkmaz ebeveynlerden. muhabbet biter evden dönüşte arkadaşınız ekstra bir zalim yaratık oluvermiştir gözünüzde. mırıl mırıl söyler o ne kadar tatlı annen baban var yenilesi valla yenilesi. siz de içinizden mırıldanırsınız cevap niteliğinde. öyledir öyle olmaz mı hiç...
sabahın erken saatleri...
-aney benim gömleğim falan yıkandın mı?
-yetti canıma hangi birinizle uğraşacağımı şaşırdım!baban da kahvaltı bekliyo bıktım bennn...
-aney altı üstü bir gömlek dedim abartma...
-sizin gibi çocuk olmaz olsun!elimi ayağıma dolaştırıyorsunuz her seferinde. allah, canımı alsın da kurtulayım...
-yuhhh be yaa gel de ayrı eve çıkma:) *
öğleden sonra, okul çıkışı...
-anne bak bu izzet.
-merhaba canım hemen sana bir şeyler hazırlayayım dur...
-zahmet etmeyin teyzecim.
-olur mu çocuğum ne tatlı dilli bak, hemen hazırlarım hemen...
-iyi madem(sırıtarak)
-aney, benim çanta mı gördün mü? odamdaydı.
-çocuğum ordadır iyice bi bak bakalım olmazsa ben de bakarım:)
-tamam aneyim *
evden çıkarken...
-çocuğum annene ailene selam söyle emi?
-tamam teyzecim söylerim ben tanıştırcam zaten sizi annemle...
-ne tatlı çocuksun sen öyle... yanak sıkılır!
-teşekkür ederim teyzecim ikramlar için...
-afiyet olsun canım ne tatlı dilli çocuk ne tatlı...(kapı kapanır)
yolda yürürken...
-ne tatlı annen var yaa lokum adeta.
-ne o öyle seni inanılmaz nazik gördüm, senden beklenmeyecek derecede...(hafif kısık sesle)
-...
-kurabiyeler de müthişti...
-hayvanat, göstercem ben sana kurabiyeyi!
erkek arkadaşla tanıştırılırken de yaşanabilen bir durumdur. erkek arkadaş anne ve babayla tanıştırılacaktır, gereksiz bir gerginlik babada mevcutken, anne ise gereksiz paniktir. Tanıştırıldıklarında her iki taraftada naziklik boyutu alır başını yürür. Çocuğum şu dolmadan da ye neden yemiyorsun dolmadan diye sürekli gereksiz ısrarlar yapılır. baba otariterdir ya az da olsa böyle mevzulara geniş bakıyordur fakat kendi içinde çelişki yaşıyordur böyle sert mi davranmalıyım yoksa güleç samimi mi olmalıyım gelgitleri yaşıyordur içinde. Ama kesinlikle ikiside sana davrandığından farklı davranıyordur fazla yumuşak fazla kibar fazla ısrarcı..