Adaşlar.
(bkz: al bayrak vs bez parçası) işte böyle bir kıyaslamadır.
vatansever vatanlı vs vatansız.
ahmet şafak kim kız ? diğerini de çok sevmem ama adaletsiz bir versus olmuş.
ahmet kayanın şarkıcılığına bir şey demem ama arkasından yusuf hayaloğlu nu alırsanız geriye çok bir şey kalmaz. herkesin bildiği şarkılarının büyük çoğunluğu hayaloğlu imzası taşır.

ahmet şafak'a gelirsek;

Türk Asrına Girerken (Dünya Türklüğü Uyanıyor) (1992)
Kavramlara Dokunmak (1993)
Yükselen Milliyetçilik ve Liberal ihanet (1995)
Kan Meclisi 1915 (2007)
Kurt 2015 (2008)
Şöhret Sanatı Öldürdü Cinayeti Ben Gördüm (2009)
Küresel Gelişmeler Işığında Türkleşmek islamlaşmak Çağdaşlaşmak (2012)
Türk Olmak Sanatı (2013)
Türkiye'de Sanatçı Olmak (2014)

kitapları olan bir adamdır. sözleri ve müzikleri de genellikle kendisine aittir.
ikisini de severim..biz siyasi kişiliği değil yapılan müziği dinleriz diyoruz.ikisinin de sevilen parçaları vardır.
otuzbirci ergen milliyetçilere göre cevabı ahmet şafak olan kaşılaştırma çünkü çok vatansever, milliyetçi bikerem taam mı?

hadi beyniniz yok kulağınız da mı yok lan hergeleler. ben de severek dinlerim ahmet şafak'ı siyasi görüşünden bağımsız adam gibi adam, iyi bir müzisyendir ama o kadar.

ahmet kaya ise bambaşka bir adam, ahmet şafak'a göre bambaşka bir sınıfta. pek çok insan için neşet ertaş'tan, mahsuni'den, aşık veysel'den farkı yok. ergen milliyetçiler kusura bakmasın ama öyle. *

mahsuni'nin ahmet kaya için yazdığı eser https://alkislarlayasiyor...ahmet-geri-don-ahmet-kaya
ahmet şafak daha 1-2 ay önce konserindeydim adam; genel kültür, konuşması, kulladığı kelimeler ve samimiyeti ile on numara bir insan . 12 kitap yazmış tam bir kitap kurdu ve siyaset alanında çok bilgili. yalnız değilsin yalnız kurt. ahmet kaya için bazı bölücü yanları dışında yadsınamaz iyi bir sesi var. bizim yolumuz ahmet şafak abimizin yolundandır selam olsun turana.
yapılmasının pek mantıklı olmayacağı karşılaştırmadır. zira sanıldığı gibi zıt kutup değildirler ikisi de sever bu vatanı ve acı gerçeklerden dem vururlar ama bu arada dönemlerin zihinlere ve davranışlara verdiği şekil büyük farklar gösterebilir o yüzden sağlıklı bir karşılaştırma değildir bu. ahmet kaya'nın sanatı elbette ki saygı duyulasıdır ama iş ideolojiye ve eyleme vurduğumuz zaman küçük bir kuşak farkı ve dönemin koşullarıyla birlikte ahmet şafak'ın (kitapları, müziği, tv programları, sohbetleri, konserleri, mesajları aracılığıyla) daha ziyade sağlam bir davacı olduğunu söylemek yanlış olmaz.
birinin sadece şarkıları güzelken, diğerinin her şeyi on numaradır.