bugün

Dogaldır.Dinde sonuçta ahlaklı olmayı öngörmezmi zaten.Ama dinimizcede böyle olmalı ile başlayan cümleler sıkıcı ve klişedir artık.
Ahlaki konuları dinsel hükümlerle değerlendiren bireye ahlak felsefesi ile ilgili kitapları okumasını şiddetle öneriyorum. iyi-kötü, doğru-yanlış gibi davranış biçimleri dinden tamamen farklı konulardır. Tamamıyla, vicdan, toplumsal ve bireysel sorumluluklarla ilgili bir konudur. Vicdanımızı rahatsız eden, insanlıga ve kendimize karşı saygımızı yitirecegimiz mevzular ahlaki yönden kötü davranıştır. Bunun değerlendirmesini dine dayandırmadan aklımızla yapabiliriz.

Haram-helal, günah-sevap konusu apayrı bir konudur. Bazı konularda birbirlerine teğet geçtikleri ise bir gerçektir. Yine de ayrı değerlendirilmesi gerekir.
--spoiler--
peki adam başka bir dine mensup olsaydı ve o dinde başkasının parasını cebe atmak helal kılınsaydı, bu davranış yanlış mı olacaktı?
--spoiler--
tabii ki evet. başka dinin sapıklıkları evrensel ahlakın çerçevesini genişletmez.
ayrıca "islam ile dinimi tamamladım" mealindeki ayetlerin de ifade ettiği şekliyle, ahlaki doğruluğun tek ve yekta referansı da islamdır.
çok doğru bir değerlendirmedir.
din zaten o bahsedilen ahlak kurallarının düzenlenmesi ve uygulanması için de vardır.

haram olduğu için yanlış bir davranış değildir hırsızlık, yanlış bir davranış olduğu için haram kılınmıştır. bilmem anlatabildim mi? bence anlattım.