bugün

skandal bir kararın gerekçesi.

"yargıtay, ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi prof. dr. baskın oran' a 'satın alınmış' dediği için cumhuriyet gazetesi yazarı ve ergenekon tutuklusu mustafa balbay' a verilen cezayı bozdu. kararın gerekçesi ise tam bir skandal: agos' ta yazıyorsan katlanacaksın!" *

(bkz: http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=64866)
ancak türkiye'de, mafya ağzıyla konuşan, faşist ve insana saygısı kalmamış insanlarca söylenebilecek, antidemokratik türkiye gerçeği.

ne demek "agos'ta yazıyorsan katlanacaksın"?! eğer türkiye'de ermeni diye bir azınlık varsa, topluma karşı olmadıkları, toplumla zıtlaşmadıkları sürece, herkes o insanlara karşı nazik ve saygılı davranmak, her şeyden öte onlarla yaşamak zorundadır. bu demokrasi ve insana saygıdır. yani, olması gereken ve doğru olandır.

bir milli gazetede yazı yazmanın getirisi, zorluklara katlanma olmamalıdır. şiddet yanlısı, ayrımcı bir politika sürdürmeyen, halkı kışkırtmayan her milli gazetenin, her ülkede, serbest yayım hakkı olmalıdır. düşünce özgürlüğü, özgür basın ne kadar kısıtlanıyorsa, ülke de, kısıtlamaları kadar geri ve antidemokratiktir. en basitinden, kafasına sıçtığımın yobaz araplarında bunun örneğini görebiliriz. türkiye'nin de o gidişatta olduğu gerçeğiyle birlikte, halen daha bir azınlık gazetesine böyle bir yorum yapılması, türkiye'nin geri vitese taktığını ve her geçen gün geriye doğru gittiğini kanıtlar.

bu gidişle, atalarımızın yaptığı yanlışlar, gizli örgütlerin uydurduğu yalanlar, birbirimizi bize düşman eden tüm bu sebepler, cezasını bizim torunlarımıza dahi çektirecek. neredeyse bir yüzyıl öncesinin olayını hala tartışan bizler, bu konuda yapılmış hataları düzeltmeyi bırak, daha da yanlış yaparak var olan yanlışların üzerine dahalarını ekliyoruz. bu konuda, toplumca düzelmeyi geç, bireysel bir düzelmeyi bile gerçekleştiremiyoruz. tek bir insan, kendine sorsa, dese ki; "eğer ben bir ülkede, azınlık olsaydım, bir gazetede yazmak zorunda kalıp, haklarımın, özgürlüklerimin savaşını verseydim ve bunun karşılığında yalnızca baskı ve yaptırımla karşılaşsaydım, ne yapardım?!"
türk yargısının adalet anlayışı. sonra da adamlar neden devleti eleştiriyor diyor bazı mallar.
(bkz: plan yapmayın plan)*
en çarpıcı örneği (bkz: hrant dink) cinayeti olan bir fenomendir. göstere göstere gelen cinayetin fail(ler)inin daha ne kadar taltif edileceği merak konusudur.